Blog

30.05.2018

Duży poziom wód gruntowych

Duży poziom wód gruntowych


Jednym z najważniejszych zadań osób, zajmujących się stawianiem budynków, jest realizacja fundamentu. Przede wszystkim należy rozstrzygnąć, jakie rodzaju on będzie, gdyż wyróżniamy dwa typy fundamentów, to jest bezpośredni oraz pośredni, czyli głęboki. Jeżeli chodzi o domki jednorodzinne oraz inne obiekty mniej więcej takiej wielkości, stosowany jest pierwszy rodzaj fundamentu, a więc taki, który obciążenia na grunt przenosi za sprawy swojej podstawy. Fundament bezpośredni ma od 80 cm do prawie 1,5 metra grubości i tworzą go ściany ulokowane na ławach z betonu, jakie zostały wzmocnione zbrojeniem podłużnym.


Gdyby specjalista z uprawnieniami budowlanymi, zauważył, że w terenie występuje duży poziom wód gruntowych, koniecznie powinien wykorzystać płytę, jaka znajdzie się pod budynkiem na całej jego powierzchni. W ten sposób uda się równo obciążyć konstrukcję danego budynku na ziemi. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z glebami cięższymi, powinno się pomyśleć o głębszym fundamencie. Jest to rozwiązanie kosztowniejsze, jednak konieczne, jeżeli nie chce się usuwać problemu w przyszłości. Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że znacznie lepiej będzie zawczasu pomyśleć o prawidłowym ulokowaniu nieruchomości.


Innym rodzajem fundamentu jest pośredni. Są to zazwyczaj pale żelbetowe, ściany szczelinowe albo studnie. To nich skupi się obciążenie całą konstrukcją budynku. Fundament pośredni, zwany również głębokim nie jest wykorzystywany przy stawianiu domków, jakie służą do celów mieszkalnych, tylko w przypadku obiektów o znacznie większych gabarytach. Dzieję się to zatem wówczas, kiedy występują obawy, że naturalne podłoże w niedostateczny sposób może zapewnić utrzymanie nieruchomości w odpowiednim stanie. Niewątpliwie, to fundament pośredni jest droższy od bezpośredniego, ponieważ konieczne jest zastosowanie sztucznej podpory dla obiektu architektonicznego. Trzeba go wykonać przy budowie wielkich punktów handlowych, hal sportowych oraz sal koncertowych, ale także bloków mieszkalnych.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami