Blog
Dwuścian
W artykule znajdziesz:
Dwuścian
Dwuścian - pinokoid.
Dwuśrednian - stopień pisma drukarskiego o wielkości 28 punktów typograficznych (10,530 mm).
Dwutakt - silnik dwusuwowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dwuteownik - kształtownik o przekroju poprzecznym zbliżonym do dwóch liter T połączonych podstawami; zależnie od szerokości stopki w stosunku do wysokości środnika, rozróżniamy d. zwykłe, szerokostopowe, niskie, wagonowe.
Dwutercja - poligr. stopień pisma drukarskiego o wielkości 32 punktów typograficznych (12,034 mm).
Dwutlenek azotu, N02 - czerwonobrunatny, silnie trujący gaz o charakterystycznym zapachu; d.a. jest stosowany jako środek nitrujący, środek utleniający, katalizator, utleniacz paliw rakietowych itd.
Dwutlenek chloru, C102 - żółtobrunatny gaz o przenikliwym ostrym zapachu, łatwo wybucha rozkładając się na chlor i tlen; d.ch. jest stosowany do bielenia materiałów celulozowych, tłuszczów, olejów, do oczyszczania wody.
Dwutlenek cyny, Sn02 - biała substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie, bardzo trudno rozpuszczalna w kwasach i alkaliach; w przyrodzie występuje jako kasyteryt; d.c. jest stosowany przy produkcji szkła mlecznego i emalii, jako proszek szlifierski, jako katalizator itd.
Dwutlenek cyrkonu, Zr02 - biały, gruboziarnisty, trudno topłiwy, krystaliczny proszek; stosowany do produkcji emalii kwasoodpomych i glazur, tygli ogniotrwałych, mufli, rur i wykładzin piecowych.
Dwutlenek krzemu - krzemionka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dwutlenek manganu, Mn02 - brunatny lub czarny proszek, nierozpuszczalny w wodzie, ma własności amfoteryczne; w przyrodzie występuje jako braunsztyn; d.m. jest stosowany jako sykatywa, jako
depolaryzator w ogniwach galwanicznych, do wyrobu zapałek, emalii, w pirotechnice, do wyrobu stali stopowych, staliwa i żeliwa, jako środek utleniający.
Dwutlenek ołowiu, Pb02 - brązowoczamy proszek, nierozpuszczalny w wodzie; jest silnym utleniaczem; d.o stosuje się do wyrobu akumulatorów, zapałek i in.
Dwutlenek siarki, bezwodnik siarkowy, S02 - bezbarwny gaz o ostrym, duszącym zapachu, silnie działający na przewody oddechowe; z wodą tworzy kwas siarkawy H2SOJ; d.s. jest stosowany do otrzymywania kwasu siarkowego, do bielenia włókien, wełny, papieru, słomy, cukru, klejów, do konserwowania chmielu, moszczów winnych, suszonych owoców, do dezynfekcji itd.
Dwutlenek toru, Th02 - biała substancja o temperaturze topnienia ok. 3050 °C, na zimno prawie nierozpuszczalny w kwasach; stosowany do otrzymywania materiałów ogniotrwałych (uprawnienia budowlane).
Dwutlenek tytanu, Ti02 - biały proszek, odporny na działanie kwasów i zasad, ma własności amfoteryczne; w przyrodzie występuje jako rutyl, anataz i brukit; d.t. jest stosowany jako składnik białych farb, w ceramice, do wyrobu emalii, w kosmetyce i jako wypełniacz tworzyw termoplastycznych.
Dwutlenek węgla
Dwutlenek węgla, C02 - bezbarwny gaz, bez zapachu, niepalny, cięższy od powietrza ok. 1,5 raza, występuje w źródłach naturalnych; otrzymywany jest w laboratoriach przez rozkład węglanów kwasem, w technice przez spalanie koksu, rozkład kamienia wapiennego; poza tym powstaje w wielu procesach technologicznych, np. podczas fermentacji itp.; d.w. jest stosowany do wyrobu sody amoniakalnej, w cukrownictwie, do produkcji wody sodowej i lemoniady, do wytwarzania suchego lodu, do wypełniania gaśnic, w chłodnictwie itd.
Dybel - kołek metalowy obustronnie zaostrzony do łączenia elementów drewnianych (program egzamin ustny).
Dyblowanie - łączenie elementów drewnianych przez jednoczesne wciśnięcie w boki obu łączonych elementów cienkich kołków metalowych obustronnie zaostrzonych, zwanych dyblami.
Dyby, góme jarzmo - element konstrukcyjny statku żaglowego łączący dwie części masztu.
Dydym - dawna wspólna nazwa dwóch trudnych do rozróżnienia pierwiastków ziem rzadkich z grupy lantanowców: neodymu i prazeodymu.
Dyferencjacja magmy - geol. zróżnicowanie składu pierwotnie jednorodnej magmy zachodzące podczas procesu jej krystalizacji; w miarę obniżania się temperatury jednorodny stop ciekły ulega rozdzieleniu się na dwie ciecze - lżejszy stop jednokrzemianowy oraz cięższy stop siarczkowy (opinie o programie).
Dyferencjał - rodzaj mechanizmu różnicowego, służący w samochodzie do przenoszenia napędu, wchodzący w skład przekładni głównej, służący do rozdzielania momentu obrotowego na półosie i umożliwiający ich obroty z różną prędkością na zakrętach.
Dyfrakcja cząstek - anizotropowe rozproszenie cząstek, zachodzące w wyniku interferencji fal materii rozproszonych na różnych centrach; prowadzi do charakterystycznych maksimów i minimów natężenia, analogicznych jak przy dyfrakcji fal (segregator aktów prawnych).
Dyfrakcja fal, ugięcie fal - fiz. zjawisko obserwowane na granicy cienia geometrycznego, polegające na przenikaniu ruchu falowego w obręb tego cienia na skutek uginania rozchodzącej się fali na krawędzi przeszkody (lub otworu) ustawionej na jej drodze.
Dyfraktogram - obraz dyfrakcyjny kryształu zarejestrowany na błonie fotograficznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32