Blog

Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 2
17.10.2022

Płyta stropowa

W artykule znajdziesz:

Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 3
Płyta stropowa

Założono, że płyta stropowa szerokością swoją kryje złącza dwóch płyt ściennych usztywniając w ten sposób ustrój. Przygotowane do przebicia na obydwu końcach płyt otwory pozwalają na przepuszczenie przewodów c. o., wod. kan. i went. w grubości każdej, sytuowanej modularnie ściany działowej (o czym była mowa uprzednio), bez wprowadzania nowych typów płyt. Z rysunku widać, że porządek modularny pozwala na stosowanie stosunkowo niewielkiej ilości typów zasadniczych elementów, oraz co jest bardzo ważne pozwala na ścisłe ustalenie ilości i typów elementów już we wstępnej fazie projektu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli do wykonawcy trafi projekt, wykonany ściśle wg zasad koordynacji modularnej, jednakże zwymiarowany wyłącznie przy użyciu centymetra, z usunięciem wszelkich śladów czynności projektowych wynikających ze stosowania modułów’, wykonawca nie spostrzeże przynajmniej początkowo żadnych różnic między tym projektem a jakimkolwiek projektem wykonanym tradycyjnie. Różnice zaczną występować później, w postaci znacznego uproszczenia wykonawstwa wskutek zwiększonej typizacji czynności budowlanych oraz typizacji elementów i części budowli. Ponadto uzyskamy pewne uproszczenie czynności obmiarowo-rachunkowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Trzeba jednakże stwierdzić, że będą to różnice typu raczej ilościowego niż jakościowego w stosunku do budowania tą samą pod względem technicznym metodą, na podstawie projektu nie opartego na zasadach koordynacji modularnej (uprawnienia budowlane). Większa natomiast zmiana w podejściu wykonawcy do robót budowlanych może nastąpić wtedy, gdy projekt nosi cechy modularnego wymiarowania, a zwłaszcza gdy poszczególne mniejsze lub większe fragmenty, lub też w krańcowym przypadku cały projekt oprócz szczegółów, zwymiarowany jest przy użyciu jako jednostki modułu podstawowego M zamiast centymetra. Wówczas niezbędne jest użycie łat i taśm pomiarowych, uwzględniających wymiary modularne (program egzamin ustny).

Metalowy sztyft

Linie jej podziałki mają szerokość równą szerokości spoiny w murze (1 cm) i rozmieszczone są w odległościach jednego modułu podstawowego M (w danym przypadku zastosowano M = 12,5 cm) jedna od drugiej. Dla lepszej czytelności i orientacji co druga linia może być oznaczona inną fakturą lub kolorem (np. linie na przemian niebieskie i czerwone) (opinie o programie).

Łata zaczyna się od linii, przy czym na krawędzi tej linii (1 cm od końca łaty) wbity jest wystający, metalowy sztyft. Odmierzając otwór lub wnękę, opiera się łatę czołem o ościeże, doliczając w ten sposób grubość początkowej linii podziałki, czyli 1 cm, odpowiadającą grubości spoiny (wymiar otworu równy jest n • M + s). Podobnie drugie ościeże otworu powinno zamknąć ostatnią linię podziałki wewnątrz przestrzeni otworu (segregator aktów prawnych).

Odmierzając filar lub występ zahacza się sztyftem o jego krawędź, pozostawiając grubość początkowej linii podziałki, odpowiadającą spoinie, na zewnątrz filaru (wymiar filaru równy jest n • M - s). Podobnie druga krawędź filaru powinna pozostawić grubość ostatniej linii wymiarowej poza obrębem filaru. Przy takich ustawieniach łaty wszystkie spoiny modularnie rozkładanych elementów i bloków będą się pokrywać z grubościami odpowiednich linii wymiarowych łaty. Oczywiście, dopuszcza się pewną tolerancję w tym układzie, przede wszystkim w stosunku do bloków pośrednich; jednakże zewnętrzne krawędzie filaru lub otworu powinny być najściślej podporządkowane oznaczeniom na łacie (promocja 3 w 1).

Pokazano powyższą metodę, zastosowaną w praktyce na jednej z budów warszawskich. Użycie takiej łaty umożliwia szybkie i bezbłędne rozmieszczenie prefabrykatów o drobniejszej skali, z uniknięciem dopasowywania i przycinać. Rozbicie zaś elementów podstawowej konstrukcji wymiarem dziesiętnym „3000”, powiększonym o powtarzalny wymiar „187,5”, występujący w pierwszym wierszu szeregu wymiarowego przy MO = 62,5.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 8 Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 9 Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 10
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 11
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 12 Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 13 Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 14
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Regiony ekonomiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami