Blog
Dwuwarstwowe ściany działowe budynku
W artykule znajdziesz:
W przypadku gdy np. drewniane belki stropowe opierają się bezpośrednio na ścianie, w obrębie podparcia występuję często szczeliny, ułatwiające przenoszenie się dźwięków. Dźwięk może się również przenosić do sąsiednich pomieszczeń przez pustą przestrzeń powyżej podwieszonego sufitu, jeżeli nie jest ona odgrodzona ani wypełniona materiałami dźwiękochłonnymi, albo też jest wyłożona warstwę izolacyjną z nieodpowiedniego (za sztywnego) materiału lub warstwę zbyt cienką. Jednowarstwowe ściany murowane jako ściany działowe pomiędzy lokalami mieszkalnymi (i wewnątrz mieszkań) zapewniają dostateczną izolację dźwiękową, pod warunkiem że będę wystarczająco ciężkie Q>;480 kg/m*) i wystarczająco sztywne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli jednak maję one służyć jako ściany działowe budynków (bliźniaczych i szeregowych) lub jako ściany działowe oddzielające mieszkanie od głośnych pomieszczeń (np. restauracji), to wymaganą izolację dźwiękową zapewniają jedynie ściany dwuwarstwowe. Dwuwarstwowe ściany działowe budynku muszę być rozdzielone na całej swojej wysokości (łącznie ze stropem) dylatację o szerokości możliwie 3 cm £=:2 cm), którą zaleca się wypełnić materiałem izolacyjnym o dostatecznie małej sztywności (np. płytami izolacyjnymi z włókniny mineralnej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W żadnym przypadku nie wolno dopuścić do powstawania mostków dźwiękowych z zaprawy (np. przykrywając izolację folię lub papę). Jeżeli istniejące ciężkie, masywne ściany maję być ulepszone pod względem izolacji dźwiękowej, to należy je obłożyć możliwie giętkimi płytami okładzinowymi (np. płytami gipsowymi kartonowymi lub lekkimi płytami z wełny drzewnej), przy czym należy pozostawić możliwie duży odstęp między płytami a ścianę. Tę pusta przestrzeń trzeba wypełnić miękkim materiałem izolacyjnym (np. wełnę mineralna)(uprawnienia budowlane).
Warstwy powierzchniowe ścian
Przenoszeniu dźwięków drogę pośrednią (dźwięki boczne) można zapobiec oddzielając lub łącząc sprężyście izolowaną ścianę z sąsiednimi elementami budynku (stropem, ścianę). Można elementy te również pokryć wykładzinę izolacyjną. Ściany powinny być pod względem izolacji dźwiękowej połączone szczelnie ze stropem. Przy podwieszonych sufitach należy powstałą przestrzeń między sufitem a stropem odgrodzić lub wypełnić odpowiednim materiałem izolacyjnym (program egzamin ustny).
Warstwy powierzchniowe ścian wewnątrz budynku spełniają wiele funkcji. Obok głównego zadania polegającego na pokryciu powierzchni elementów budowlanych w sposób wizualnie zadowalający mogą również pełnić funkcję izolacji przeciwwilgociowej w pomieszczeniach wilgotnych lub wewnętrznej izolacji cieplnej na ścianach zewnętrznych, wyrównywać klimat w pomieszczeniach przez akumulowanie ciepła i wilgoci oraz izolować przed przenikaniem dźwięków. Warstwom tym mogą być również stawiane szczególne wymagania co do odporności mechanicznej i łatwości czyszczenia. Wyniki badań przyczyn szkód w budownictwie wskazują jednak, że zadania dotyczące zapobiegania szkodom w tej dziedzinie są mniej różnorodne i ograniczają się w zasadzie do zapobiegania rysom, pęknięciom i innym uszkodzeniom warstw powierzchniowych ścian i przedostawaniu się wilgoci w pomieszczeniach mokrych (opinie o programie).
W zakresie stosowania materiałów na warstwy powierzchniowe ścian wewnętrznych, ich obróbki, jak i techniki układania okładzin w ostatnich latach nastąpiły ogromne zmiany, których nieraz nie ujęto jeszcze w normach. Dotyczy to np. szeroko stosowanych obecnie tynków jednowarstwowych i praktykowanego niemal wyłącznie sposobu układania płytek okładzinowych na ścianach wewnętrznych na cienkiej warstwie kleju (segregator aktów prawnych).
Zmiany te znajdują odbicie w wynikach reprezentowanych badań szkód w budownictwie. Najważniejsze zagadnienia z tej dziedziny zostały omówione na następnych stronach. Dotyczą one słabych miejsc tynków mokrych, okładzin z płyt gipsowo-kartonowych (suchych tynków) i płyt wiórowych, jak również płytek ceramicznych układanych na cienkiej warstwie zaprawy lub kleju. Przedstawiono też zalecenia oparte na tych rozważaniach, zmierzające do uniknięcia szkód (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32