Blog
Dylatacje skurczowe
W artykule znajdziesz:
W większości przypadków nie wystarcza fu proste wypełnienie dylatacji trwale elastyczną masą uszczelniającą (kitem spoinowym). W jastrychach pływających lub ułożonych na warstwie oddzielającej je od podłoża należy wykonywać dylatacje skurczowe w odległościach nie większych niż 6 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dylatacje skurczowe można wykonywać jako wąskie „dylatacje pozorne", układając w świeżym jastrychu usuwaną później listwę metalową o przekroju trójkątnym lub nacinając go kielnią na głębokość co najwyżej 2/3 grubości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dylatacje nośnej konstrukcji stropu muszą przechodzić przez wszystkie warstwy podłogi zachowując przy tym stałą szerokość. Nie wolno ich wypełniać twardymi materiałami. W jastrychach związanych z podłożem, a także w jastrychach oddzielonych od niego tylko jedną cienką warstwą, układanych na stropach z elementów prefabrykowanych, należy wykonać „dylatacje pozorne" nad stykami montażowymi elementów stropowych (uprawnienia budowlane).
W jastrychach pływających lub ułożonych na warstwie oddzielającej je od podłoża, a wystawionych na duże wahania temperatury, należy w odległościach co najwyżej 5 m stosować dylatacje umożliwiające ruchy termiczne. Podobne dylatacje należy wykonać przy wszystkich brzegach jastrychu(program egzamin ustny).
Dylatacje umożliwiające liniowe odkształcenia podłogi muszą przechodzić przez jastrych (podkład) i wykładzinę. Nie wolno ich wypełniać twardymi materiałami. Ich szerokość należy ustalać stosownie do przewidywanych zmian długości, nie powinna ona jednak być mniejsza od 1 cm.
Dźwięki uderzeniowe
W przypadku jastrychów pływających układanych na miękkiej izolacji akustycznej należy przedsięwziąć środki zapobiegające „falowaniu" jastrychu w sąsiedztwie dylatacji. I tak pod dylatacjami przejmującymi ruchy jastrychu można np. na szerokości co najmniej 20 cm układać pas izolacji rozkładający obciążenia, a jednocześnie nie obniżający w niedopuszczalnym stopniu izolacyjności akustycznej na dźwięki uderzeniowe (kroki).
Można także ułożyć w jastrychu w poprzek dylatacji krótkie pręty ze stali okrągłej, których jedna połowa umieszczona jest w tulei lub jest natłuszczona (opinie o programie).
Dylatacje dzielą także wykładzinę podłogi. Należy je więc zakryć w sposób zapewniający estetyczny wygląd i płaską powierzchnię podłogi. Przykrycie powinno także chronić krawędzie dylatacji przed uszkodzeniem i zapobiegać dostawaniu się do niej kurzu i wilgoci. Nadają się do tego celu np. specjalne wkładki sprężyste (o przekroju grzybkowym, rurowym itp.) lub kształtowniki z metalu bądź tworzywa sztucznego zapewniające odpowiednią swobodę ruchu (segregator aktów prawnych).
Połączenia jastrychów pływających z sąsiednimi lub przechodzącymi przez nie elementami budynku (np. ścianami, filarami, kominami, rurami, ościeżnicami drzwi, ramkami wycieraczek itp.) były często wykonane wadliwie, co powodowało pojawianie się szkód i usterek. Gdy jastrych sięgał aż do sąsiednich elementów lub gdy wąska szpara między jastrychem a tymi elementami była wypełniona jakimś sztywnym materiałem, np. papą bitumiczną, wykładziną z PCV itp., to w płycie jastrychu pojawiały się rysy, rozpoczynające się od występów ścian, ościeżnic drzwi, rur itd.
W przypadkach takich, a również wtedy, gdy mimo dostatecznie szerokich dylatacji brzegowych jastrych miejscami dochodził do twardego podłoża albo gdy układana na zaprawie wykładzina z twardych płytek lub parkiet były dociśnięte do sąsiednich elementów, wadliwie działała również izolacja akustyczna konstrukcji podłogi, która niedostatecznie tłumiła dźwięki uderzeniowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32