Blog
Dylatacje
W artykule znajdziesz:
Dylatację stropu wobec ściany nośnej i oparcie na ścianie samonośnej. Gdyby ściana nienośna, w tym przypadku ściana zewnętrzna, była dostatecznie sztywna dla przyjęcia dodatkowych obciążeń od stropu, oparcie na niej stropu, podobnie jak na ścianie samonośnej, byłoby rozwiązaniem korzystniejszym. Wobec dużego otworu okiennego i niskiej wysokości nadproża konieczne jest jednak oddzielenie obu elementów przerwą dylatacyjną. Wysokość przerwy pod stropem powinna uwzględniać przyrost ugięć stropu pod obciążeniem długotrwałym. W celu zachowania izolacji akustycznej przerwę dylatacyjną uszczelnia się za pomocą podkładki sprężystej lub kitu. Dylatacje stosowane są również w płytach warstwowych ścian zewnętrznych i konstrukcji dachu (program uprawnienia budowlane na komputer).
O łączeniu elementów i wyrównywaniu w ten sposób odkształceń, którym one podlegają, powiedziano już wyżej przy omawianiu funkcji, jakie spełniają w budynku wieńce żelbetowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W budynku murowanym wyrównanie odkształceń następuje przez przewiązywanie odpowiednich warstw cegieł w obu ścianach. W budynku z prefabrykatów ten sam efekt można uzyskać wykonując sztywne (i o odpowiedniej nośności) złącze pionowe między obu ścianami, lub „nakładając” płytę stropową krawędzią na przyległą ścianę (czyli opierając ją dodatkowo na tej ścianie). W tym drugim przypadku płyta stropowa spełnia rolę przewiązki, podobnie jak wieniec żelbetowy (uprawnienia budowlane).
Nakładanie płyt stropowych krawędzią na ściany samonośne, eliminuje rysy w narożu i zwiększa sztywność przestrzenną konstrukcji, w związku z czym takie rozwiązanie można uważać za regułę w budownictwie z prefabrykatów wielkowymiarowych (program egzamin ustny).
Reakcję przekazywaną ze stropu na ścianę samonośną uwzględnić należy w obliczeniach statycznych ściany. Skrajna płyta stropowa pracuje odmiennie niż została zaprojektowana jako płyta podparta na trzech krawędziach; z reguły jednak nie wymaga dodatkowego zbrojenia.
Wyrównanie odkształceń
Wyrównanie odkształceń jest bardzo istotne w przypadku, gdy obok elementów prefabrjkowanych występują elementy monolityczne. Tego rodzaju mieszanie dwóch technologii jest jako zasada nie zalecane tak z uwagi na szybkość postępu robót, jak i odmienną odkształcalność starego i nowego betonu, szczególnie zaś skurczu nowego betonu. W niektórych przypadkach może być jednak konieczne (opinie o programie).
Wykonywanie obck płyt stropowych części stropu „na mokro” nie budzi z konstrukcyjnego punktu widzenia zastrzeżeń. Wręby podłużne w płytach stropowych, zapewniające współpracę płyt sąsiednich w przenoszeniu obciążenia, wystarczają zwykle do połączeria części stropu betonowanej na miejscu z częścią prefabrykowaną.
Dobetcnowywanie części ściany do ściany z prefabrykatów jest natomiast rozwiązaniem niekorzystnym. Skurcz świeżego betonu powoduje, że część dobetonowina przejmuje na siebie mniejszą część obciążenia niż wynikałoby to z jej udziału geometrycznego. Wieniec żelbetowy lub płyty strepowe wyrównujące odkształcenia przenoszą część obciążenia na przyległy prefabrykat (segregator aktów prawnych).
Stropy z prefabrykitów wielkowymiarowych, podobnie jak i pozostałe elementy przegród poziomych budynku, projck uje się wg ogólnych wymagań konstrukcji żelbetowych. Ob.- k betoru zwykłego płyty wyk nywane mogą być również z kiu- szywowych betonów kkk ch i betonów komóikowych.
Kruszywo we betony lekkie stosuje się z reguły o strukturze zwartej, zwykle o wytrzymałości > 15 MPa. Wymagania konstrukcyjne w stosunku do takich płyt różnią się niewiele od wymagań dla płyt z betonu zwykłego. Specyfika konstrukcyjna płyt z betonów komórkowych jest natomiast już znacznie wyraźniejsza. Zadaniem konstrukcyjnym stropu jest przenoszenie oddziaływającego na niego bezpośrednio obciążenia pionowego oraz współpraca jako tarczy poziomej z pionowymi elementami konstrukcji budynku w przenoszeniu oddziaływań, którym poddana jest całość konstrukcji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32