Blog

05.02.2020

Montaż płyt dachowych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ogólny schemat montażu wiązarów

Montaż płyt dachowych uprawnienia budowlane

Montaż płyt dachowych może nastąpić dopiero po dokładnym sprawdzeniu i ostatecznym wyregulowaniu całej konstrukcji nośnej obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób podwieszania płyt odbiega znacznie od sposobów podwieszania innych elementów prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych. Ze względu bowiem na podnoszenie płyt w pozycji poziomej (tzn. „na płask”) urządzenie podwieszające musi mieć konstrukcję przestrzenną w przeciwieństwie do płaskich (tj. znajdujących się w jednej płaszczyźnie) urządzeń do podwieszania pozostałych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Trudności podwieszania występują szczególnie przy płytach o znacznych wymiarach w planie. Zaczepienie uchwytów liniowych do podniesienia płyt powinno być wykonane w 4 punktach (co najmniej w 3 punktach). W celu założenia uchwytów montażowych niezbędne jest uprzednie zabetonowanie wystających z płyt haków wykonanych z prętów zbrojeniowych (analogicznie jak w belkach). Przy płytach niewielkich, o kształcie zbliżonym do kwadratu, podwieszenia wykonuje się za pomocą czterech uchwytów linowych bezpośrednio do haka żurawia montażowego.

przypadku płyt o znacznej długości konieczne jest zastosowanie pomocniczej belki montażowej (uprawnienia budowlane).
Montaż hal przemysłowych o wiązarach znacznej rozpiętości. W halach przemysłowych o rozpiętościach przekraczających 30 m stosuje się żelbetowe prefabrykowane wiązary dachowe składane. często o konstrukcji kablobetonowej, dostarczane na budowę w częściach wielkości wynikającej z warunków ich transportu i w nawiązaniu do naturalnego podziału konstrukcji wiązara (sekcja, segmenty itp.). Wiązary te są następnie scalane (łączone w jedną całość) w poziomie terenu, najlepiej bezpośrednio na miejscu ich przyszłego montażu.
Tak scalone wiązary podnosi się w całości i ustawia na przygotowanych ustawionych uprzednio słupach konstrukcji nośnej montowanej hali (program egzamin ustny). Podnoszenie to można wykonać za pomocą masztów montażowych o odpowiednim udźwigu albo wykorzystać do tego celu same słupy konstrukcji nośnej.

Ogólny schemat montażu wiązarów

Ogólny schemat montażu wiązarów oraz pokrycia dachowego hali przemysłowej o rozpiętościach 30-h60 m. Wiązary scalane na miejscu montażu (na pierwszym planie) podnoszone są następnie za pomocą wciągarek z wykorzystaniem ustawionych uprzednio słupów, po czym usztywnianie są płytami pokrycia dachowego, układanymi na nich za pomocą żurawia samojezdnego na gąsienicach. Słupy stanowią konstrukcję dwudzielną, umożliwiającą wprowadzenie w nie wiązarów oraz osadzenie w nich wielokrążków nośnych połączonych z wciągarkami.

Inne rozwiązanie polega na podnoszeniu wiązarów parami. Wiązary te o rozpiętości 60 m połączone są ze sobą w czasie podnoszenia stężeniami montażowymi, które usuwa się po ustawieniu dwóch sąsiednich par wiązarów i ułożeniu płyt pokrycia dachowego w przęśle łączącym obydwie pary wiązarów (opinie o programie). Wówczas bowiem płyty dachowe stanowią wystarczające usztywnienie sąsiednich wiązarów i stężenia montażowe są już zbyteczne.
Montaż ramowych konstrukcji hal przemysłowych. Montaż konstrukcji ramowych związany jest z trudnościami w operowaniu elementami ramowymi o znacznych nieraz wymiarach. Trudności te występują przy przewożeniu tych elementów oraz przestawianiu ich z pozycji poziomej, w jakiej zwykle są produkowane, do pozycji pionowej, jaką przyjmują po ustawieniu w konstrukcji. Przestawienie takie wymaga albo zastosowania kosztownej konstrukcji usztywniającej, zabezpieczającej element ramowy przed występowaniem niekorzystnych momentów zginających, na które elementy te nie są liczone, albo przystosowania konstrukcji ramowej do obciążeń występujących w czasie montażu (segregator aktów prawnych).

W związku z tym najkorzystniejsze wydaje się wykonanie elementów ramowych bezpośrednio na placu budowy, od razu w pozycji pionowej, skąd w tej samej pozycji mogłyby być przewiezione najkrótszą drogą na miejsce ich montażu w konstrukcji.

ram odbywa się wówczas w tzw. formach bateryjnych (podobnie jak produkcja wielkowymiarowych płyt ściennych budynków mieszkalnych).

W początkowej fazie wykonuje się produkcję ram na stanowisku form bateryjnych, usytuowanym w paśmie stanowiącym przedłużenie nawy montowanej hali, wewnątrz której układa się tory kolejki roboczej. Po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości przez beton konstrukcyjny ram, ramy te pojedynczo przewozi się kolejką roboczą za pomocą specjalnego typu rusztowań zainstalowanych na wózkach kolejki i ustawia na przygotowanych uprzednio fundamentach. Tak ustawione ramy usztywnia się następnie prowizorycznie w kierunku podłużnym nawy hali (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami