Blog

Systemy pompowania wody zdjęcie nr 2
26.08.2022

Znaczne zasoby ropy naftowej

W artykule znajdziesz:

Systemy pompowania wody zdjęcie nr 3
Znaczne zasoby ropy naftowej

Znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego dały możliwość gwałtownego rozwoju energetyki. Od 1970 do 1995 produkcja energii wzrosła z 29 do I42 min kWh rocznie, z czego ok. 70% powstaje w elektrowniach cieplnych opalanych ropą i gazem ziemnym, zlokalizowanych w ośrodkach wydobycia tych surowców i dużych miastach przemysłowych. Równocześnie rozwinięto sieć hydroelektrowni, które dostarczają obecnie ok. 20% ogólnej produkcji energii (program uprawnienia budowlane na komputer). Największymi siłowniami wodnymi są: Malpaso i La Angostura na Grijalvie oraz El Infiernillo i La  illita na Balsas. Energię pozyskuje się także ze źródeł geotermalnych oraz dzięki funkcjonowaniu elektrowni atomowej w pobliżu Veracruz. W sąsiedztwie złóż ropy naftowej w ciągu ostatnich 20 lat rozwinął się przemysł petrochemiczny. Powstało szereg rafinerii ropy naftowej: Ciudad Madero, Tampico, Azcapotzalco (na peryferiach stolicy), Minatitlan i Salamanca. Ich moc przerobowa przekroczyła 80 min t ropy rocznie, przy czym bazują również na surowcu importowanym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szybki rozwój objął także pozostałe gałęzie przemysłu przetwórczego, w tym gł. energo- i surowcochłonne. Od lat 40. znacznie rozbudowano hutnictwo: żelaza - w Monterrey, Monclovie i Los Truchas (12 min t stali w 1995), miedzi - Meksyk, Cananea, Santa Rosalia i San Luis Potosi’, cynku i ołowiu - Fresnillo, Hidalgo del Parral oraz aluminium - Veracruz (uprawnienia budowlane).

Duże znaczenie ma przemysł maszynowy, w tym środków transportu (montaż samochodów i produkcja podzespołów, produkcja taboru kolejowego), rozwija się przemysł chemiczny (tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych w Meksyku, Guadalajarze, Monterrey, kwasu siarkowego - Minatitlan, nawozów fosforowych i azotowych). Stare tradycje posiada przemysł włókienniczy i odzieżowy oraz spożywczy, który cechuje najbardziej równomierne rozmieszczenie na terenie kraju. Największe znaczenie mają cukrownie, młyny zbożowe, zakłady mięsne, liczne browary i gorzelnie. Wraz z rozwojem gospodarczym kraju rozbudowany został także przemysł cementowy i produkcja artykułów gospodarstwa domowego (w dużych ośrodkach miejskich) (program egzamin ustny).

Wyroby przemysłu samochodowego

W 1996 w strukturze eksportu dominowały wyroby przemysłowe (83%) - w tym urządzenia elektrotechniczne i elektroniczne (28%), wyroby przemysłu samochodowego (24%), produkty uzyskane z przetwórstwa ropy i gazu (12%); eksportowano też artykuły chemiczne, rolnicze i leśne (po 5%). Import objął gł. maszyny i urządzenia (16%), pojazdy mechaniczne i części zamienne (12%), wyroby chemiczne (8%), żelazo i stal (5%). Utrzymujący się ujemny bilans handlu zagranicznego zbliża się do poziomu równowagi. Gł. partnerami handlowymi Meksyku są niezmiennie Stany Zjednoczone (74% wartości importu i 84% eksportu), Kanada, Japonia, Francja i Hiszpania (opinie o programie).

Ostatnie lata przyniosły znaczną rozbudowę sieci komunikacyjnej. Największe znaczenie transportowe ma sieć drogowa o łącznej dl. 242 tys. km (w tym 60% dróg utwardzonych). Pomimo przeprowadzonej rozbudowy i modernizacji, system dróg wciąż nie zapewnia odpowiednich połączeń w kierunku równoleżnikowym - barierę stanowią wysokie łańcuchy górskie. Południkowym układem charakteryzuje się także sieć kolejowa o dł. 24,5 tys. km. Wraz z rozwojem gospodarczym wzrasta znaczenie transportu lotniczego. Spośród ponad 80 portów lotniczych 15 utrzymuje regularne połączenia międzynarodowe (segregator aktów prawnych).

Równie ważną rolę odgrywa transport wodny, zwł. morska żegluga międzynarodowa i kabotażowa. Wiele portów wyspecjalizowało się w pełnieniu określonych funkcji handlowych (np. Ensenada i Progreso są wielkimi portami rybackimi, Cedros portem solnym, a Salina Cruz i Cuatzacoalcos specjalizują się w wysyłce ropy naftowej). Flota handlowa Meksyku liczy ponad 1,1 min BRT, przy czym niemal połowę jej tonażu stanowią zbiornikowce. Ropę naftową i gaz ziemny przesyła się także siecią rurociągów (50 tys. km, w tym 5 tys. km naftociągów i 13,5 tys. km gazociągów), z których szczególne znaczenie ma rurociąg przebiegający w poprzek przesmyku Tehuantepec (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Systemy pompowania wody zdjęcie nr 8 Systemy pompowania wody zdjęcie nr 9 Systemy pompowania wody zdjęcie nr 10
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 11
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 12 Systemy pompowania wody zdjęcie nr 13 Systemy pompowania wody zdjęcie nr 14
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Systemy pompowania wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami