Blog

26.08.2022

Znaczne zasoby ropy naftowej

W artykule znajdziesz:

Znaczne zasoby ropy naftowej

Znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego dały możliwość gwałtownego rozwoju energetyki. Od 1970 do 1995 produkcja energii wzrosła z 29 do I42 min kWh rocznie, z czego ok. 70% powstaje w elektrowniach cieplnych opalanych ropą i gazem ziemnym, zlokalizowanych w ośrodkach wydobycia tych surowców i dużych miastach przemysłowych. Równocześnie rozwinięto sieć hydroelektrowni, które dostarczają obecnie ok. 20% ogólnej produkcji energii (program uprawnienia budowlane na komputer). Największymi siłowniami wodnymi są: Malpaso i La Angostura na Grijalvie oraz El Infiernillo i La  illita na Balsas. Energię pozyskuje się także ze źródeł geotermalnych oraz dzięki funkcjonowaniu elektrowni atomowej w pobliżu Veracruz. W sąsiedztwie złóż ropy naftowej w ciągu ostatnich 20 lat rozwinął się przemysł petrochemiczny. Powstało szereg rafinerii ropy naftowej: Ciudad Madero, Tampico, Azcapotzalco (na peryferiach stolicy), Minatitlan i Salamanca. Ich moc przerobowa przekroczyła 80 min t ropy rocznie, przy czym bazują również na surowcu importowanym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szybki rozwój objął także pozostałe gałęzie przemysłu przetwórczego, w tym gł. energo- i surowcochłonne. Od lat 40. znacznie rozbudowano hutnictwo: żelaza - w Monterrey, Monclovie i Los Truchas (12 min t stali w 1995), miedzi - Meksyk, Cananea, Santa Rosalia i San Luis Potosi’, cynku i ołowiu - Fresnillo, Hidalgo del Parral oraz aluminium - Veracruz (uprawnienia budowlane).

Duże znaczenie ma przemysł maszynowy, w tym środków transportu (montaż samochodów i produkcja podzespołów, produkcja taboru kolejowego), rozwija się przemysł chemiczny (tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych w Meksyku, Guadalajarze, Monterrey, kwasu siarkowego - Minatitlan, nawozów fosforowych i azotowych). Stare tradycje posiada przemysł włókienniczy i odzieżowy oraz spożywczy, który cechuje najbardziej równomierne rozmieszczenie na terenie kraju. Największe znaczenie mają cukrownie, młyny zbożowe, zakłady mięsne, liczne browary i gorzelnie. Wraz z rozwojem gospodarczym kraju rozbudowany został także przemysł cementowy i produkcja artykułów gospodarstwa domowego (w dużych ośrodkach miejskich) (program egzamin ustny).

Wyroby przemysłu samochodowego

W 1996 w strukturze eksportu dominowały wyroby przemysłowe (83%) - w tym urządzenia elektrotechniczne i elektroniczne (28%), wyroby przemysłu samochodowego (24%), produkty uzyskane z przetwórstwa ropy i gazu (12%); eksportowano też artykuły chemiczne, rolnicze i leśne (po 5%). Import objął gł. maszyny i urządzenia (16%), pojazdy mechaniczne i części zamienne (12%), wyroby chemiczne (8%), żelazo i stal (5%). Utrzymujący się ujemny bilans handlu zagranicznego zbliża się do poziomu równowagi. Gł. partnerami handlowymi Meksyku są niezmiennie Stany Zjednoczone (74% wartości importu i 84% eksportu), Kanada, Japonia, Francja i Hiszpania (opinie o programie).

Ostatnie lata przyniosły znaczną rozbudowę sieci komunikacyjnej. Największe znaczenie transportowe ma sieć drogowa o łącznej dl. 242 tys. km (w tym 60% dróg utwardzonych). Pomimo przeprowadzonej rozbudowy i modernizacji, system dróg wciąż nie zapewnia odpowiednich połączeń w kierunku równoleżnikowym - barierę stanowią wysokie łańcuchy górskie. Południkowym układem charakteryzuje się także sieć kolejowa o dł. 24,5 tys. km. Wraz z rozwojem gospodarczym wzrasta znaczenie transportu lotniczego. Spośród ponad 80 portów lotniczych 15 utrzymuje regularne połączenia międzynarodowe (segregator aktów prawnych).

Równie ważną rolę odgrywa transport wodny, zwł. morska żegluga międzynarodowa i kabotażowa. Wiele portów wyspecjalizowało się w pełnieniu określonych funkcji handlowych (np. Ensenada i Progreso są wielkimi portami rybackimi, Cedros portem solnym, a Salina Cruz i Cuatzacoalcos specjalizują się w wysyłce ropy naftowej). Flota handlowa Meksyku liczy ponad 1,1 min BRT, przy czym niemal połowę jej tonażu stanowią zbiornikowce. Ropę naftową i gaz ziemny przesyła się także siecią rurociągów (50 tys. km, w tym 5 tys. km naftociągów i 13,5 tys. km gazociągów), z których szczególne znaczenie ma rurociąg przebiegający w poprzek przesmyku Tehuantepec (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami