Blog

Mała grubość ścian zdjęcie nr 2
26.07.2018

Jaką płytę szalunkową wybrać?

W artykule znajdziesz:

Jaką płytę szalunkową wybrać?


Deskowanie, nazywane też szalunkiem, służy przede wszystkim jako forma, która nadaje odpowiedni kształt wlanemu do niej betonowi. Deskowanie, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykonywane jest z desek. Jednak coraz więcej osób decyduje się na sklejkę szalunkową, która jest bardzo odporna na zginanie. W sprzedaży są sklejki wodoodporne, półodporne oraz suchotrwałe. Sklejki szalunkowe suchotrwałe mogą być używane wyłącznie w suchych warunkach, czyli w pomieszczeniach niezawilgoconych. Wynika to faktu, iż nie są one odporne na działanie wody – zostały sklejone klejem niewykazującym właściwości wodoodpornych. Płyty szalunkowe półodporne są bardziej odporne na wilgoć, natomiast płyty wodoodporne mogą być używane na zewnątrz budynków, ponieważ wilgoć im nie szkodzi.
Planując zakup sklejki szalunkowej zawsze należy kierować się tym, gdzie będzie ona stosowana. Informacją o pierwszorzędnym znaczeniu jest bez wątpienia to, czy dana sklejka jest suchotrwała czy wodoodporna. Wszystkie materiały budowlane należy kupować w sprawdzonych firmach – dotyczy to również sklejki szalunkowej. Musi ona posiadać wszystkie atesty i certyfikaty wymagane przez polskie i unijne prawo. Odpowiednie wymagania odnoście sklejek znaleźć można w normie PN-EN 636 i PN-EN 635-1,2,3.
Warto pamiętać, że sklejka jest materiałem drewnopochodnym, dlatego też wada drewna, z którego powstała, ma wpływ na wady jej samej. Co więcej, różnego rodzaju wady mogą być efektem wadliwego procesu produkcji. Stąd też w czasie zakupów konieczne jest sprawdzenie klasy oraz rodzaju drewna, które zastosowano do produkcji sklejki. Zdarza się, że w czasie produkcji stosowane jest drewno różnych klas przez co wewnętrzne warstwy sklejki są gorsze jakościowo niż zewnętrzne. W Polsce największą popularnością cieszą się sklejki wykonane z drzew liściastych, zwłaszcza z brzozy lub topoli. Sklejka brzozowa oraz topolowa powstaje z dużej ilości warstw, co zwiększa jej wytrzymałość. Do tego każdą z tych sklejek można nabyć w wersji wodoodpornej.

Najnowsze wpisy

13.12.2024
Mała grubość ścian zdjęcie nr 3
Co nazywamy zabytkiem?

Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…

10.12.2024
Mała grubość ścian zdjęcie nr 4
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

Mała grubość ścian zdjęcie nr 7 Mała grubość ścian zdjęcie nr 8 Mała grubość ścian zdjęcie nr 9
Mała grubość ścian zdjęcie nr 10
Mała grubość ścian zdjęcie nr 11 Mała grubość ścian zdjęcie nr 12 Mała grubość ścian zdjęcie nr 13
Mała grubość ścian zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mała grubość ścian zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mała grubość ścian zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami