Blog

Pale nabijane zdjęcie nr 10
26.07.2018

Jaką płytę szalunkową wybrać?

W artykule znajdziesz:

Jaką płytę szalunkową wybrać?


Deskowanie, nazywane też szalunkiem, służy przede wszystkim jako forma, która nadaje odpowiedni kształt wlanemu do niej betonowi. Deskowanie, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykonywane jest z desek. Jednak coraz więcej osób decyduje się na sklejkę szalunkową, która jest bardzo odporna na zginanie. W sprzedaży są sklejki wodoodporne, półodporne oraz suchotrwałe. Sklejki szalunkowe suchotrwałe mogą być używane wyłącznie w suchych warunkach, czyli w pomieszczeniach niezawilgoconych. Wynika to faktu, iż nie są one odporne na działanie wody – zostały sklejone klejem niewykazującym właściwości wodoodpornych. Płyty szalunkowe półodporne są bardziej odporne na wilgoć, natomiast płyty wodoodporne mogą być używane na zewnątrz budynków, ponieważ wilgoć im nie szkodzi.
Planując zakup sklejki szalunkowej zawsze należy kierować się tym, gdzie będzie ona stosowana. Informacją o pierwszorzędnym znaczeniu jest bez wątpienia to, czy dana sklejka jest suchotrwała czy wodoodporna. Wszystkie materiały budowlane należy kupować w sprawdzonych firmach – dotyczy to również sklejki szalunkowej. Musi ona posiadać wszystkie atesty i certyfikaty wymagane przez polskie i unijne prawo. Odpowiednie wymagania odnoście sklejek znaleźć można w normie PN-EN 636 i PN-EN 635-1,2,3.
Warto pamiętać, że sklejka jest materiałem drewnopochodnym, dlatego też wada drewna, z którego powstała, ma wpływ na wady jej samej. Co więcej, różnego rodzaju wady mogą być efektem wadliwego procesu produkcji. Stąd też w czasie zakupów konieczne jest sprawdzenie klasy oraz rodzaju drewna, które zastosowano do produkcji sklejki. Zdarza się, że w czasie produkcji stosowane jest drewno różnych klas przez co wewnętrzne warstwy sklejki są gorsze jakościowo niż zewnętrzne. W Polsce największą popularnością cieszą się sklejki wykonane z drzew liściastych, zwłaszcza z brzozy lub topoli. Sklejka brzozowa oraz topolowa powstaje z dużej ilości warstw, co zwiększa jej wytrzymałość. Do tego każdą z tych sklejek można nabyć w wersji wodoodpornej.

Najnowsze wpisy

12.07.2024
Pale nabijane zdjęcie nr 11
Jak zdobyć uprawnienia budowlane konserwatorskie?

Uprawnienia budowlane konserwatorskie mają fundamentalne znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ich posiadanie umożliwia nadzór oraz prowadzenie prac budowlanych przy…

12.07.2024
Pale nabijane zdjęcie nr 12
Czy warto zrobić kurs na uprawnienia budowlane?

Wielu przyszłych inżynierów i architektów zastanawia się, czy warto zainwestować czas i pieniądze w kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia…

Pale nabijane zdjęcie nr 15 Pale nabijane zdjęcie nr 16 Pale nabijane zdjęcie nr 17
Pale nabijane zdjęcie nr 18
Pale nabijane zdjęcie nr 19 Pale nabijane zdjęcie nr 20 Pale nabijane zdjęcie nr 21
Pale nabijane zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale nabijane zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 31 Pale nabijane zdjęcie nr 32 Pale nabijane zdjęcie nr 33
Pale nabijane zdjęcie nr 34
Pale nabijane zdjęcie nr 35 Pale nabijane zdjęcie nr 36 Pale nabijane zdjęcie nr 37
Pale nabijane zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale nabijane zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami