Blog
Dyscyplina wiedzy
W artykule znajdziesz:
Dyscyplina wiedzy
Z powstaniem obiektu budowlanego związany jest bardzo szeroki zakres czynności nie tylko natury ściśle technicznej na placu budowy, lecz również opracowanie projektu, jego zatwierdzenie, uzyskanie niezbędnych środków finansowych itd. W czasie wykonywania tych prac musi współdziałać ze sobą wiele osób zarówno pracowników wykonawstwa budowlanego, jak i biur projektowych oraz władz budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadami współdziałania poszczególnych osób, przedsiębiorstw, urzędów i instytucji przy powstawaniu obiektów budowlanych zajmuje się specjalna nauka zwana organizacją budownictwa.
Termin organizacja powstał pod wpływem obserwacji żywych organizmów, których układ i dobór części składowych jest celowo uporządkowany, a każda z nich wykonuje ściśle określoną funkcję i zgodnie współdziała z innymi. Zorganizować coś, to znaczy uczynić podobnym do organizmu, zdolnym do celowego działania. Organizacja budownictwa wskazuje, jak poszczególne osoby, przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje powinny współdziałać ze sobą przy powstawaniu obiektów budowlanych, aby stanowiły celowo i zgodnie funkcjonujący organizm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zagadnienia organizacyjne, dotyczące zgodnego współdziałania, istnieją również wewnątrz każdego przedsiębiorstwa, każdej budowy, a także każdego zespołu ludzi dążących wspólnie do określonego celu.
Należy bowiem ustalić, jakie funkcje spełniać powinny poszczególne osoby, kto sprawuje władzę nad całością, kto rozstrzyga ewentualne spory.
Nieco odmiennym problemem jest organizacja procesów produkcyjnych, która zajmuje się metodami łączenia pracy ludzkiej z materiałami i narzędziami, w celu uzyskania jak najlepszych efektów (uprawnienia budowlane).
Zagadnieniem pracy w znaczeniu ogólnym zajmuje się specjalna dyscyplina wiedzy, zwana naukową organizacją pracy.
Przejdźmy teraz do wyjaśnienia pojęcia ekonomiki budownictwa. Termin ekonomia pochodzi z języka greckiego. Słowo „oikos” oznacza dom, „nomos” - prawo, a ekonomia - zarząd domem, kierowanie gospodarką domową.
Problemy organizacji
W czasach nowożytnych nauka ekonomii bada wszystkie problemy gospodarcze, nie tylko domowe, lecz wytwarzanie wszelkich dóbr i ich podział między ludzi. Ekonomią nazywamy więc naukę o racjonalnym zaspokajaniu potrzeb, uczy ona bowiem, jak za pomocą ograniczonych środków uzyskać największe efekty.
Problemami gospodarczymi w znaczeniu najogólniejszym zajmuje się nauka zwana ekonomią polityczną (program egzamin ustny). Bada ona zagadnienie rozwoju gospodarczego całych społeczeństw oraz stosunki powstające między ludźmi w procesie wytwarzania i wymiany dóbr materialnych. Obok ekonomii politycznej, jako nauki ogólnej o gospodarowaniu społeczeństwa, istnieją odrębne dyscypliny wiedzy, zwane ekonomikami branżowymi, o praktycznym stosowaniu praw ekonomicznych w różnych działach gospodarki narodowej (opinie o programie).
Tak więc mamy ekonomikę:
a. przemysłu,
b. handlu,
c. finansów itp.
Między wieloma ekonomikami branżowymi istnieje również ekonomika budownictwa, która uczy nas jak racjonalnie gospodarować w dziedzinie budownictwa.
Problemy organizacji i ekonomiki budownictwa są ściśle ze sobą związane, gdyż sprowadzają się do tego, aby przy jak najmniejszym użyciu czasu, wysiłku i środków materialnych osiągnąć największe efekty budowlane. Z tego właśnie powodu objęte są jednym przedmiotem nauczania. Każda istota żywa musi stale zaspokajać swoje potrzeby. Dla zachowania życia zarówno człowiek, jak i zwierzę czy roślina muszą odżywiać się i oddychać. Im organizm jest prostszy, tym potrzeby jego są mniej skomplikowane i łatwiejsze do zaspokojenia (segregator aktów prawnych). Tak więc roślinie do normalnej egzystencji wystarczą sole mineralne, które czerpie z ziemi w zasięgu swych korzeni, oraz otaczające ją powietrze.
Potrzeby zwierząt są bardziej złożone, aby je zaspokoić, niektóre zwierzęta muszą pokonywać nieraz bardzo duże przestrzenie. Wiele zwierząt dla zdobycia pokarmu wykazuje godną podziwu inteligencję.
Potrzeby ludzkie są bardziej zróżnicowane od potrzeb zwierząt, obok bowiem fizjologicznej potrzeby żywienia się i oddychania ludzie muszą odpowiednio się ubierać, muszą mieszkać w należytych warunkach itp. Poza wieloma potrzebami materialnymi, u człowieka występują również potrzeby kulturalne, intelektualne. Im wyższy jest poziom rozwoju człowieka, tym więcej potrzeb ma on do zaspokojenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32