Blog

Dyspersja
W artykule znajdziesz:
Dyspersja

Dyspersja - wariancja (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dyspersja fal - zjawisko charakterystyczne dla ruchu falowego polegające na tym, że prędkość fazowa rozprzestrzeniania się fal w ośrodku zależy od ich długości.
Dyspersja skręcalności optycznej, dyspersja rotacyjna - zmiana zdolności skręcania płaszczyzny polaryzacji światła spolaryzowanego ze zmianą długości fal.
Dyspersja światła, rozszczepienie światła - zjawisko widmowego rozkładu światła wywołane zależnością współczynnika załamania światła (danego ośrodka) od długości fali.
Dyspersoid - układ dyspersyjny.
Dyspersyjność - stopień dyspersji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dyspozycyjność - gotowość (urządzenia) do sprawnego działania.
Dyspozycyjność mocy - stosunek energii, którą można wytworzyć w określonym przedziale czasu do iloczynu mocy maksymalnej przez ten przedział czasu (wyrażony w godzinach).
Dyspozytor - (1) pracownik eksploatacyjny transportu samochodowego wyznaczający operatywne zadania dla pojazdów i ich załóg oraz nadzorujący przebieg wykonania tych zadań pracownik kierujący eksploatacją urządzeń energetycznych i rozdziałem wytwarzanej energii.
Dyspozytor ruchu - pracownik kierujący ruchem pociągów na określonym odcinku (uprawnienia budowlane).
Dyspozytornia - stanowisko pracy (wraz z pomieszczeniem i niezbędnym wyposażeniem) przeznaczone do kierowania ruchem pojazdów (samochodów, pociągów) albo eksploatacją urządzeń energetycznych i rozdziałem wytwarzanej energii.
Dysproporcjonowanie rodników, dysmutacja rodników - proces przeniesienia atomu wodoru od jednego rodnika do drugiego, w wyniku czego powstają dwie trwałe cząsteczki, np. z dwóch rodników etylowych - etylen i etan dysproz.
Dy - pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny lantanowców w grupie dodatkowej skandowców (III grupa układu okresowego), liczba atomowa 66, srebrzysty, trójwartościowy metal należy do pierwiastków rzadko występujących w przyrodzie.
Dyssymetria - chiralność (program egzamin ustny).
Dyssypacja energii
Dyssypacja energii, rozpraszanie energii - proces nieodwracalnego powstawania energii cieplnej kosztem energii innych rodzajów, któremu towarzyszy produkcja entropii.
Dystektyk - punkt dystektyczny.
Dysten, cyjanit - minerał, trójskośna odmiana krzemianu glinu, stosowany w produkcji wysokowartościowych materiałów i wyrobów kwasoodpomych i ogniotrwałych podobnie jak andaluzyt i sylimanit.
Dystorsja - jedna z wad układów optycznych polegająca na niejednakowym powiększaniu (lub zmniejszaniu) części obrazów leżących w różnej odległości od osi optycznej.
Dystrofizm - w hydrobiologii niedobór substancji pokarmowych w zbiorniku wodnym.
Dystrybuanta zmiennej losowej - funkcja zmiennej rzeczywistej x równa prawdopodobieństwu, że dana zmienna losowa przybierze wartość mniejszą od x (opinie o programie).
Dystrybucja - uogólnienie pojęcia funkcji umożliwiające wprowadzenie pojęcia delty Diraca w sposób nie budzący zastrzeżeń natury logicznej; dystrybucje definiuje się jako klasy abstrakcji pewnej relacji równoważności określonej w zbiorze ciągów podstawowych funkcji ciągłych w pewnym przedziale; zastosowanie w mechanice kwantowej, teorii.
Dystrybutor lotniskowy - cysterna samochodowa przystosowana do napełniania zbiorników samolotów paliwem i cieczami pomocniczymi (olej, woda itp.).
Dystrybutor mieszalnikowy - dystrybutor paliwa przystosowany do sporządzania mieszanek dla samochodów z silnikami dwusuwowymi.
Dystrybutor paliwa - urządzenie stanowiące wyposażenie stacji paliwowej i służące do odmierzania wydawanego paliwa składa się z pompy paliwa, licznika rejestrującego ilość wydawanego paliwa i z giętkiego węża z końcówką do łatwego napełniania zbiornika pojazdu (segregator aktów prawnych).
Dysymilacja - proces fizjologiczny polegający na rozkładzie złożonych związków organicznych i wydalania poza ustrój powstałych produktów jest związana z uwalnianiem energii zmagazynowanej w rozkładanych związkach; przeciwieństwem jest asymilacja.
Dysza 1 - krótki przewód o zmieniającym się w sposób ciągły przekroju służący do zwiększenia prędkości przepływającego czynnika kosztem spadku jego ciśnienia, tj. zwiększenia energii kinetycznej kosztem ciśnienia; d. stosowane są w maszynach przepływowych, silnikach odrzutowych, palnikach, gaźnikach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32