Blog

28.10.2022

Dyspozytorski system zarządzania budową

W artykule znajdziesz:

Dyspozytorski system zarządzania budową

Dyspozytor podlega bezpośrednio naczelnemu inżynierowi i wszystkie jego zarządzenia w ramach zatwierdzonych planów są obowiązujące dla całego personelu budów i jednostek usługowych. Zarządzenia wydawane przez dyspozytora wpisywane są do dziennika dyspozytora, a ich wykonanie musi być starannie kontrolowane (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dyspozytor utrzymuje łączność ze wszystkimi budowami, podwykonawcami, zakładami produkcji pomocniczej, sprzętu i transportu oraz ze wszystkimi działami kierownictwa budowy lub przedsiębiorstwa. Do dyspozytora napływają raporty o wykonaniu zadań od wszystkich jednostek budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Meldunki o wykonaniu planów miesięczno-tygodniowych na poszczególnych obiektach i budowach, przesyłane do dyspozytora budowy lub przedsiębiorstwa w poniedziałek za tydzień ubiegły, służą dyspozytorowi do podjęcia kroków w celu usprawnienia pracy na budowach, udzielania pomocy przez dostarczenie brakujących środków produkcyjnych i likwidację zahamowań (uprawnienia budowlane).

Szczególnie ważną rolę odgrywa służba dyspozytorska na budowach prowadzonych w oparciu o harmonogramy tygodniowo-dobowe. Dyspozytorski system zarządzania budową umożliwia, dzięki prowadzonej bieżącej kontroli prac wszystkich budów, zakładów produkcji pomocniczej i zaopatrzenia, systematyczne regulowanie w toku produkcji postępu robót, zgodnie z zadaniami tygodniowo-dobowymi.

Kontrola wykonania zadań dziennych odbywa się w sposób następujący: po zakończeniu każdej zmiany majster dokonuje obmiaru wykonanych przez wszystkie brygady podstawowych robót. Na tej podstawie kierownik budowy składa dyspozytorowi zmianowemu raport, który obejmuje faktyczne wykonanie zadań dziennych na poszczególnych obiektach według asortymentów robót. W raporcie podane jest wykonanie zadań za ubiegły dzień oraz od początku tygodnia. W razie niewykonania planu należy podać w uwagach przyczyny, które na to wpłynęły. Raporty dzienne obowiązują zarówno wszystkie jednostki generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców (program egzamin ustny).

Aktualny stan prefabrykatów

W budownictwie wielkopłytowym, gdy budowa i wytwórnia prefabrykatów pracują zazwyczaj w ramach jednego przedsiębiorstwa (fabryka domów), kierownik wytwórni (zakładu) sporządza raporty dzienne, które zawierają: stan zatrudnienia, ilość wyprodukowanych prefabrykatów (w sztukach i ms betonu), ilości elementów wysyłanych na poszczególne budowy i aktualny stan prefabrykatów na składzie. W raportach podaje się również ilości wysyłanych każdego dnia przyczep z prefabrykatami i przeciętną ilość sztuk prefabrykatów przewożonych na jednej przyczepie (opinie o programie).

Ujęcie w raportach dziennych wielkości produkcji narastająco od początku roku oraz aktualny stan ilościowy elementów na składzie wytwórni pozwala na szybkie zorientowanie się o przebiegu produkcji w wytwórni, o zaopatrzeniu poszczególnych budów w prefabrykaty i o wielkości zapasu elementów na składzie wytwórni. Podawana w raportach codziennie wielkość przeciętnego ładunku (w sztukach) na jednej przyczepie umożliwia szybką kontrolę wykorzystania środków transportowych.

Jednym z podstawowych warunków terminowego wykonania zadań planowych jest zmobilizowanie całej załogi budowy do wykonania planu produkcyjnego. Plan powinien być szczegółowo znany nie tylko kierowniczemu personelowi budowy, lecz musi być podany do 7, wiadomości każdego brygadzisty, rzemieślnika i robotnika pracującego na budowie (segregator aktów prawnych).

Rzeczą bardzo ważną jest, by zadania stojące przed załogą budowy zostały podane w formie prostej, jasnej i zrozumiałej, me budzącej żadnych wątpliwości i by kontrola wykonania tych zadań mogła być przeprowadzona przez każdego członka brygady w sposób jednoznaczny, bez potrzeby posługiwania się wynikami obmiarów, obliczeń itp.

Dla każdego będzie zrozumiałe, jeżeli na murach parteru wznoszonego budynku (lub specjalnej tablicy zawieszonej na widocznym miejscu) będą dużymi literami umieszczone następujące napisy:

,,Termin wykonania stanu surowego zamkniętego (łącznie z pokryciem dachu) - 15 lipca 197… r.”

„Termin, oddania budynku (obiektu) do użytku - 15 listopada 197… r.”.

Te daty utrwalą się w pamięci wszystkich pracujących na budowie; stanowić będą punkt wyjścia przy kompletowaniu i ustalaniu składu brygad oraz przy współzawodnictwie między poszczególnymi brygadami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami