Blog

27.10.2021

Zawory kulowe

W artykule znajdziesz:

Zawory kulowe

Zawory kulowe

Zawory kulowe osadzone są w skrzynkach stalowych, lub dla uniknięcia rdzewienia - żelbetowych, prefabrykowanych. Skrzynki te osadza się w deskowaniach nadbudowy nabrzeży i zabetonowuje. Dla zabezpieczenia ich przed uderzeniami statku należy je osadzić w odległości co najmniej 15 cm od lica ściany nabrzeża.
W celu umożliwienia kontroli zaworu pokrywę przykrywającą skrzynkę
zaworu od strony wody osadza się na podkładkach gumowych i przyśrubowuje na kotwiach wpuszczonych w ścianę nabrzeża tak, że może ona być w razie potrzeby zdjęta (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sączki przy takich urządzeniach mogą być rozwiązane jako sączki kamienne (rys. 7.58), dreny lub też przewody półkoliste z blachy.
Sączki muszą być obsypane żwirowym filtrem odwrotnym, którego zadaniem jest zapobieżenie wypłukiwaniu z gruntu cząstek drobniejszych. Filtr zwykle składa się z warstw o różnym uziarnieniu, lecz stosowany bywa również tzw. filtr mieszany (oszczędnościowy).
W filtrze mieszanym przy dobrze dobranym uziarnieniu odpowiednia struktura filtra wytwarza się samoczynnie przez stopniowe wypłukiwanie cząstek drobniejszych. Do tego celu używane bywa kruszywo do betonu, którego większe ilości zawsze są dość łatwe do zdobycia.
W drobnych piaskach morskich (gdzie często 0ńr = 0,15 mm) należy filtr obłożyć jeszcze dodatkowo warstwą piasku średnioziarnistego.
Grubość warstw filtra (od góry i boków) nie powinna być mniejsza niż 25 cm, przy filtrach mieszanych co najmniej 50 cm.

Projektując filtr, należy pamiętać o możliwości osiadania jego i gruntu, w którym się znajduje.
W akwenach bezpływowych w nabrzeżach płytowych lub oczepowych zamiast sączka poziomego wykonuje się co 3-5 m sączki pionowe, wypełnione żwirem, a w ściankach szczelnych wierci się (lub przewiduje zawczasu) szereg otworów o średnicy ok. 20 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sączki

Gdy grunt od poziomu wody jest za nabrzeżem nieprzepuszczalny, należy płytę nabrzeża posadowić na warstwie żwiru, która odegra rolę sączka poziomego i odprowadzać będzie wody opadowe pod płytą ku ściance szczelnej i sączkom pionowym (uprawnienia budowlane).
Wykonanie sączków jest szczególnie ważne wtedy, gdy budowla dochodzi do gruntu nieprzepuszczalnego i wtedy wskutek niemożności wyrównania poziomów wody pod budowlą, różnica poziomów może być duża i utrzymywać się przez czas dłuższy (program egzamin ustny).

Należy jedynie baczyć, aby woda przesiąkająca pod budowlą nie spowodowała jej podmycia lub rozluźnienia gruntu. Gdy wątpliwości w tym względzie zachodzą, wskazane jest zastosowanie sączków i gruntu przepuszczalnego (opinie o programie).
Ponadto należy dbać o należyte odwodnienie tych elementów, które mają kształt powodujący zatrzymywanie się wody opadowej, np. korytowe pomosty nabrzeży czy pomostów. Powinno się przewidywać wówczas odwodnienie za pomocą drenów, wychodzących na wylot przez piętrzącą wodę ścianę nadwodną. Aby woda nie porywała za sobą cząstek gruntu, co może prowadzić do poważnych ubytków, należy wyloty drenów od strony gruntu obsypać żwirem, tworząc opisany wyżej filtr, nie przepuszczający drobnych cząstek.

Jeszcze lepsze jest wykonanie szczelnych nawierzchni odprowadzających wodę powierzchniową. Nawierzchni nabrzeża należy nadać lekki spadek ku krawędzi głównej dla ułatwienia odpływu wody (segregator aktów prawnych).
Do urządzeń specjalnych na nabrzeżach należą balustrady (poręcze). Wykonywane są one zwykle z rur stalowych lub kątówek, a jedynie przy całkowicie drewnianych konstrukcjach nabrzeży czy pomostów, z drewna. Balustrady zakłada się przy schodkach lub innych wnękach w nabrzeżu, mogących być przyczyną wypadku w nocy, a także wzdłuż pomostów i kładek komunikacyjnych lub spacerowych.

Dalszym istotnym elementem wyposażenia nabrzeży są krawężniki (promocja 3 w 1). Umocnienia krawężnikiem wymaga przede wszystkim krawędź główna nabrzeża. Krawężniki stosuje się często granitowe, czy z innego twardego kamienia i układa się je odcinkami ok. 1 m, rzędem wzdłuż krawędzi. Uzyskują one wymiary różne - średnio 0,45×0,25 m i układane są- szerszym bokiem poziomo.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami