Blog

Grysik zdjęcie nr 2
17.04.2021

Działalność ekonomiczna

W artykule znajdziesz:

Działalność ekonomiczna

Grysik zdjęcie nr 3
Działalność ekonomiczna

Potrzeby nasze zaspokajamy więc dobrami i usługami. Produkcja dóbr i usług jest główną częścią działalności ekonomicznej człowieka i istotą gospodarki społeczeństwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pojęcia pracy ludzkiej nie można określić jednoznacznie, może bowiem ono być rozpatrywane pod różnymi kątami widzenia: ekonomicznym, technicznym, a także fizjologiczno-psychologicznym oraz socjologicznym.

Praca ludzka w znaczeniu ekonomicznym jest procesem, w którego wyniku powstają dobra i usługi, a więc nowe wartości. „Praca jest to celowa działalność człowieka, w której procesie przekształca on i przystosowuje przedmioty przyrody do zaspokojenia swych potrzeb”. (Ekonomia Polityczna. Akademia Nauk Rosji, Książka i Wiedza, Warszawa 1955). Tylko dzięki pracy ludzkiej dary przyrody stają się użyteczne i nabierają dla nas wartości. Najbogatsze nawet pokłady węgla czy rudy żelaza nie mogą zaspokoić żadnej potrzeby człowieka, jeżeli nie ożywi je praca ludzka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z punktu widzenia technicznego praca stanowi pokonywanie oporów na określonej drodze i mierzy się w kilogramometrach.

W znaczeniu fizjologiczno-psychologicznym praca jest wynikiem działania mięśni, nerwów i intelektu.
Praca dobrze zorganizowana i dostosowana do człowieka przyczynia się do jego rozwoju fizycznego i psychicznego (uprawnienia budowlane). Dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji niezbędny jest codzienny wydatek energii mięśni i umysłu.

Z punktu widzenia socjologicznego praca stanowi specyficzną więź społeczną, zespalającą ludzi w jedną wielką rodzinę. W procesie pracy człowiek wyrabia w sobie poczucie koleżeńskiej solidarności i etyki, staje się jednostką uspołecznioną, świadomą swych zadań i obowiązków.
Nas interesuje przede wszystkim praca w znaczeniu ekonomicznym i z tego przede wszystkim punktu widzenia będziemy ją rozpatrywać. Powiedzieliśmy, że praca jest źródłem wszelkich wartości należy dodać, że jest ona również ich miarą. Wartość bowiem mierzymy ilością czasu pracy, społecznie niezbędnego dla jej wytworzenia (program egzamin ustny).

Niezbędny czas pracy

Społecznie niezbędny czas pracy jest to czas potrzebny do wytworzenia jakiegoś dobra w przeciętnych warunkach produkcji, a więc przy przeciętnym poziomie techniki, przeciętnej umiejętności i intensywności pracy. Społecznie niezbędny czas pracy ulega skróceniu w wyniku wzrostu wydajności.
Wydajność pracy mierzymy ilością produktów wytwarzanych w ciągu jednostki czasu. Wzrasta ona w miarę udoskonalenia narzędzi produkcji, rozwoju nauki czy wzrostu umiejętności pracownika.
Obserwując dzisiejszą produkcję zmechanizowaną możemy stwierdzić, że dobra zaspokajające nasze potrzeby są nie tylko produktami pracy ręcznej, lecz również, a nawet w większej części, dziełem maszyn (opinie o programie).

Jednakże, gdy bliżej zastanowimy się nad tym problemem, musimy dojść do wniosku, że praca maszyny jest właściwie również pracą człowieka, lecz w nieco zmienionej formie - nazywamy ją pracą ludzką uprzednio uprzedmiotowioną. Sama maszyna jest przecież dziełem rąk ludzkich i ludzkiego mózgu - tkwi w niej więc jak gdyby zakrzepła, skrystalizowana praca człowieka. Możemy powiedzieć, że produkty wykonywane przez maszynę są dziełem konstruktorów i wykonawców tej maszyny, lecz człowiek wytworzył je nie bezpośrednio, a pośrednio (segregator aktów prawnych).

W procesie pracy mamy do czynienia z przedmiotami i środkami pracy. Przedmiotami pracy nazywamy części przyrody, które pod wpływem pracy ludzkiej zmieniają swe cechy fizyczne i chemiczne. Przedmioty pracy mogą być bezpośrednio dane przez przyrodę, jak np. glina do wyrobu cegieł, i wówczas nazywamy je surowcami, mogą być też już uprzednio poddane wstępnemu działaniu pracy, np. cegła, i wówczas noszą nazwę materiałów lub półfabrykatów, a pracę w nich zawartą nazywamy pracą uprzedmiotowioną.

Półfabrykatami są również: mieszanka betonowa, wapno, gips, smoła czy pokost (promocja 3 w 1). Należy odróżnić je od prefabrykatów, które stanowią pewne elementy budowy, np. belki, płyty stropowe, biegi schodowe itp. 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grysik zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grysik zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grysik zdjęcie nr 8 Grysik zdjęcie nr 9 Grysik zdjęcie nr 10
Grysik zdjęcie nr 11
Grysik zdjęcie nr 12 Grysik zdjęcie nr 13 Grysik zdjęcie nr 14
Grysik zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grysik zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grysik zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami