Blog
Działalność władz
W artykule znajdziesz:
Warszawa staje się wielkim ośrodkiem przemysłowym. W ciągu 33 lat ludność miasta wzrasta trzykrotnie: z 223 tys. mieszkańców w r. 1864 do 684 tys. w r. 1897. Centralna część miasta uzyskuje nowoczesne wyposażenie komunalne, nową, wielo- kondygnacjową zabudowę. Jednocześnie organizm architektoniczny miasta ulega niszczącemu działaniu sprzeczności ustrojowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzielnice robotnicze przenoszą się stopniowo na pozbawione usług i urządzeń komunalnych peryferia. W centrum wzrost renty gruntowej prowadzi do nieustannego podwyższania wysokości zabudowy czynszowej i do jej coraz większej intensyfikacji. Następuje rozkład założeń historycznych. Na Krakowskim Przedmieściu obok klasycznych portyków i kutych bram barokowych wyrastają 7-8- kondygnacjowe eklektyczne lub secesyjne czynszówki wiszące martwymi powierzchniami ścian szczytowych nad delikatną plastyką piętrowych pałaców. Na zamknięciu Osi Saskiej burżuazja warszawska buduje odrażające bryły Hal Mirowskich niszcząc świetną kompozycję XVI11 i XIX wieku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy gęstość zabudowania kwartałów śródmiejskich, w których jedynymi wolnymi przestrzeniami są podwórza-studnie, nie pozwala na dalsze zwiększanie zysków, przedsiębiorcy niszczą tereny zielone, płuca miasta, a zarazem istotne elementy kompozycji urbanistycznej. Zwaliska wielopiętrowych czynszówek pokrywają obszerne połacie Powiśla i Skarpy zasłaniając koronkową sylwetę Warszawy. Rozwój urbanistyczny Warszawy cierpi od podwójnych plag - ustrojowych i politycznych - związanych z kolonizatorską polityką caratu. Działalność władz carskich budujących pierścienie fortów, zakładających „esplanady“, stosujących barbarzyńskie przeróbki architektoniczne (przebudowa Pałacu Staszica, wzniesienie soboru na placu Saskim) pozostawiła po sobie smutną pamięć w dziejach Warszawy. Przyczyny jednak tych wszystkich oszpeceń ówczesnej Warszawy nie można dopatrywać się jedynie w polityce władz zaborczych (uprawnienia budowlane).
Działalność zaborców
Działalność zaborców była dopełnieniem tego nieubłaganego procesu chaotycznego zabudowania miasta, którego główny motor stanowiła podpora władzy carskiej - wielka burżuazja i obszarnictwo polskie. Trudno na przykład zgodzić się z poglądem, jakoby wzrost wysokości zabudowy śródmiejskiej Warszawy i jej wadliwa intensyfikacja w końcu XIX wieku wynikały jedynie z ograniczeń wzrostu miasta związanych z powstaniem odległych fortów. Przecież w okresie rozwoju kapitalistycznego podobne zjawiska przeżywają wolne od ucisku zaborczego miasta zachodnio-europejskie. Przecież i wewnątrz pierścienia fortyfikacji podwyższenie i intensyfikacja zabudowy odbywały się w Warszawie nierównomiernie, nie dotykając słabo zabudowanych i zaniedbanych przemieści ograniczając się do centrum. A więc nie tylko polityka władz carskich, lecz przede wszystkim działanie prawa rosnącej renty gruntowej i spekulacji ziemią doprowadziły i u nas do tego typu zabudowy (program egzamin ustny).
To samo można stwierdzić, jeżeli chodzi o niszczenie kompozycji architektoniczno- urbanistycznej Warszawy. Brutalne akty rusyfikatorskiej działalności caratu godziły w parę pojedynczych gmachów i zespołów i po wygnaniu zaborców zostały szybko starte z oblicza stolicy (opinie o programie). Ale nie dało się zatrzeć skutków masowej zabudowy kapitalistycznej, tej całej strukturalnej brzydoty, wszystkich niszczycielskich parcelacji i powszechnie zachodzącego rozkładu założeń zabytkowych. Jakże słusznie pisał o tym jeszcze w r. 1925 prof. Oskar Sosnowski: „w tym to okresie powstała owa Warszawa nudna, bez wyrazu, Warszawa spekulacji i domów dochodowych. Czego nie zniszczył lub nie sprofanował rząd zaborczy (Pałac Staszica, plac Saski), dopełniła gorączka interesów dochodowych, nie okiełzana żadną ustawą, żadnym generalnym planem zabudowania i regulacji (segregator aktów prawnych).
W tym czasie sami pobudowaliśmy wielkim staraniem hale targowe na miejscu koszar Mirowskich, niszcząc najświetniejszą kompozycję, jaką przeszłość nam pozostawiła, wprowadzając powikłanie komunikacyjne tam, gdzie układ wyjątkowo był jasny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32