Blog
Zdemontowane deskowanie
W artykule znajdziesz:
Zdemontowane deskowanie
Zdemontowane deskowanie przesuwa się na następny odcinek kanału. Kanał może być wykonywany dwoma lub trzema zespołami deskowań przy zachowaniu odpowiednich wyprzedzeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykonanie kanału może być również dwukierunkowe, tj. może być wykonywane od środka lub od początku i końca. Deskowanie składa się z tarcz deskowania wewnętrznego, umieszczonych na wózkach, na których odbywa się ich przewóz w kierunku osi tunelu na następne odcinki robocze oraz tarcz deskowania zewnętrznego sprzężonych ryglami dwóch trójkątnych ram (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od rozpiętości tunelu można stosować kilka szeregów wózków jak również i dodatkowych podpór.
Rusztowanie przesuwne zostało zaprojektowane przez Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego w Warszawie dla tunelu Zakładów Chemicznych. Rusztowanie to o długości 6,16 m, rozpiętości 3,40 i wysokości 2,20 m, zostało wykonane na sześciu platformach wózków wąskotorowych o prześwicie toru 600 mm. Na zespole wózków skonstruowano specjalną drewnianą ramę przymocowaną śrubami do ram wózków (uprawnienia budowlane).
Przy ramie tej przewidziane zostały uchwyty z nagwintowanymi sworzniami do nakrętek rzymskich połączonych z drugiej strony sworzniami umocowanymi do tarcz bocznych i górnych.
Nakrętki rzymskie pozwalają na odciąganie tarcz deskowania do wnętrza tunelu. Boczne tarcze tunelu, opierające się na podkładkach i klinach, połączone zostały z tarczami stropu w sposób przegubowy, pozwalający na obracanie się ich względem osi obrotu w przegubie (program egzamin ustny).
Deskowanie stropu (sklepienia) składa się z dwóch tarcz przegubowych, połączonych w środkowej swej części i w narożach tunelu. Przegub w środkowej tarczy sklepienia połączony jest z ramą wózków ściągami z nakrętkami rzymskimi.
Deskowanie zewnętrzne ścian wykonane zostało z dwóch pionowych tarcz.
Tarcze deskowań
Tarcze deskowań wykonane zostały z desek grubości 25 mm oraz rygli 50 x 160-50×180 mm. Rygle tarcz wewnętrznych w miejscach przegubowych zostały obite blachą grubości 2 mm, a przeguby wykonano ze śrub M 16 oraz blach węzłowych grubości 3 mm, przyspawanych do cięgien rusztowania (opinie o programie).
Cięgna poziome przymocowane do tarczy bocznej i ramy zmontowanej na wózkach. Tarcze zewnętrzne i wewnętrzne są dołem ściągane drutem do wykonywanego progu-odcinka ściany tunelu. Tarcze zewnętrzne są u góry usztywnione przez skręcanie śrubami ich poziomych rygli.
Zmontowane tarcze deskowania wewnętrznego są przed betonowaniem dodatkowo podpierane, tak aby obciążenia nie były przekazywane bezpośrednio na ściągi. Na tarczach zewnętrznych w poprzek osi tunelu przewidziano belkowanie w odstępach co 1,0 m, w celu ułożenia na nim pomostu montażowego dla betoniarzy wykonujących zagęszczenie betonu wibratorami wgłębnymi (segregator aktów prawnych).
Demontaż i przesunięcie rusztowania przewidziane zostały według następującej kolejności:
1) po stwardnieniu betonu usuwa się podparcia i kliny deskowania wewnętrznego,
2) za pomocą nakrętek rzymskich odciąga się dołem boczne tarcze po uprzednim usunięciu ściągów drucianych,
3) za pomocą ściągu środkowego nakrętkami rzymskimi opuszcza się tarcze deskowania stropu,
4) odspojone tarcze deskowania podpiera się montażowo zastrzałami i rozporami o ramę wózków, aby uniemożliwić jej odpadnięcie,
5) rusztowanie tak usztywnione przesuwa się na następne stanowisko,
6) na następnym odcinku robót montuje się rusztowania wewnętrzne, odpowiednio je podpierając,
7) wykonuje się zbrojenie ścian i stropu,
8) odspaja się tarczę deskowania zewnętrznego uprzednio wykonanego odcinka przez odkręcenie łączników górnego rygla (tak by przy pozostawionym jednym łączniku wytworzył się przegub),
9) całość rusztowania przesuwa się na wałkach na następne stanowisko, łącząc je z rusztowaniem wewnętrznym jak na poprzednim odcinku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32