Blog

Działania cyrkulacji
W artykule znajdziesz:
Działania cyrkulacji

Badania temperatury cieplej wody użytkowej i działania cyrkulacji przeprowadza się po całkowitym uruchomieniu węzła cieplnego. Badanie to polega na pomiarze temperatury wody w losowo wybranych punktach czerpalnych, przy czym liczba badanych punktów nie może być mniejsza od 15% ogólnej liczby punktów czerpalnych w danej instalacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zgodnie z wymaganiami normy PN-71/B-10420 w instalacjach z przewodami cyrkulacyjnymi temperatura ciepłej wody wypływającej z punktu czerpalnego po 5 s od chwili otwarcia zaworu nie powinna być niższa od temperatury wody w podgrzewaczu więcej niż o 10 K. W wymienionej normie stwierdzono ponadto, że w instalacjach c. w. u. z indywidualnymi węzłami cieplnymi temperatura wody odpływającej z podgrzewacza nie powinna przekraczać 55°C.
Natężenie wypływu wody z punktów czerpalnych najniekorzystniej położonych pod względem hydraulicznym jest wystarczające wówczas, gdy nie jest ono mniejsze więcej niż o 50% od natężenia wypływu wody z punktów położonych najbliższej źródła ciepła i nie mniejsze od wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli budynki zasilane są z węzła grupowego wyposażonego w stację uzdatniania wody, to należy po uruchomieniu węzła pobrać próbki ciepłej wody użytkowej w celu wykonania badań chemicznych, które są podstawą do oceny prawidłowości działania stacji uzdatniania.
Niezawodność oraz trwałość centralnych instalacji ciepłej wody zależy w znacznym stopniu od jej właściwiej eksploatacji i obsługi (uprawnienia budowlane).
Eksploatacja instalacji ciepłej
Do zasadniczych czynności, które powinny być okresowo wykonywane przez służby eksploatacyjne, należą:
- czyszczenie odmulaczy węzłów cieplnych oraz filtrów instalowanych przed zaworami automatycznej regulacji,
- przeglądy, konserwacja oraz ewentualna wymiana pomp ładujących oraz cyrkulacyjnych,
- sprawdzanie szczelności i ogólnego stanu technicznego wymienników ciepła, zasobników oraz armatury,
- sprawdzanie stanu izolacji cieplnej przewodów rozprowadzających oraz węzła cieplnego,
- sprawdzanie prawidłowości działania układów regulacji automatycznej,
- ocena stanu zniszczeń korozyjnych instalacji wewnętrznej oraz środków ochrony antykorozyjnej.
Wymienione czynności powinny być wykonywane przez służby eksploatacyjne w czasie sezonu ogrzewczego oraz w okresie corocznych letnich przerw w pracy całego systemu ciepłowniczego przeznaczonych na przegląd, regulację i remonty (program egzamin ustny).
Częstotliwość czyszczenia odmulaczy i filtrów uzależniona jest od jakości i czystości wody sieciowej oraz od rodzaju i konstrukcji tych urządzeń. Stąd też poszczególne służby eksploatacyjne, w zależności od lokalnych warunków i własnych doświadczeń, powinny ustalić harmonogram dokonywania tych czynności. Zbyt rzadkie czyszczenie odmulaczy i filtrów powoduje blokowanie zaworów
regulacji automatycznej oraz powstawanie w nich nieszczelności. To z kolei prowadzi do przegrzewania c. w. u. (opinie o programie).
Wiadomo, że wzrost temperatury c. w. u. powyżej 55°C przyspiesza korozyjne niszczenie instalacji, wymienników ciepła i zasobników wpływając bezpośrednio na skrócenie czasu eksploatacji instalacji. Gdy w węzłach cieplnych stosowane są odmulacze lub filtry siatkowe (o liczbie oczek w siatce wynoszącej 600-^900 na cm2), to brak okresowego czyszczenia tych urządzeń jest przyczyną wzrostu oporów przepływu w obiegu wody sieciowej, spadku natężenia jej przepływu oraz zmniejszenia mocy cieplnej węzła. Skutkiem tych zjawisk jest obniżenie temperatury c. w. u. w punktach czerpalnych (segregator aktów prawnych).
Stosowane w ciepłownictwie pompy cyrkulacyjne i ładujące wymagają częstych prac konserwacyjnych.
Polegają one głównie na smarowaniu łożysk wału wirnika pompy oraz na dociąganiu dławnic lub też na wymianie szczeliwa w komorze dławnicowej wału. Należy również sprawdzać stan sprzęgła pompy, łączącego wał silnika napędowego z wałem wirnika (promocja 3 w 1).
Szczelność wymienników ciepła węzłów c. w. u. ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu ciepłowniczego.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32