Blog

Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 2
09.09.2021

Działanie aktywatorów

W artykule znajdziesz:

Działanie aktywatorów

Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 3
Działanie aktywatorów

Ze względu na mniejszą rozpuszczalność gipsu dwuwodnego roztwór staje się przesycony, co powoduje wytrącanie się osadu najpierw w postaci koloidalnej, następnie jego przejście w stan krystaliczny. Tworzą się kryształy dwuwodnego gipsu w postaci igieł przeplatających się wzajemnie i narastających na kryształach nierozpuszczonego anhydrytu. Kryształy gipsu spajają kryształy anhydrytu tworząc twardą masę o dużej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Działanie aktywatorów zwiększa rozpuszczalność anhydrytu oraz przyspiesza krystalizację gipsu dwuwodnego, co w konsekwencji skraca czas twardnienia spoiwa.

Czas wiązania cementu anhydrytowego waha się w następujących granicach:
- początek wiązania następuje na ogół nie wcześniej niż po 30 min,
- koniec - po kilku, a nawet po 20 godzinach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wytrzymałość na ściskanie cementu anhydrytowego wynosi od 100 do 200 kG/cm2, a nawet i więcej.
W Polsce cement anhydrytowy nie jest dotychczas produkowany, natomiast jest on masowo wytwarzany oraz w innych krajach zachodnio-europejskich.

Dodatki aktywizujące, czyli tzw. katalizatory powodujące wiązanie i twardnienie cementu, można podzielić na trzy podstawowe grupy:
Produkcja cementu anhydrytowego w Polsce znajduje się w stadium opracowania (uprawnienia budowlane).
- Związki zasadowe, dające w roztworze jony (OH). Należy tu wapno palone i hydratyzowane, magnezyt kaustyczny lub też cementy portlandzkie oraz żużle zasadowe wielkopiecowe, przy uwodnieniu których wytwarza się Ca(OH)2.
- Siarczany alkaliów, wapniowców i metali ciężkich, które po rozpuszczeniu w wodzie dają roztwory obojętne lub słabo kwaśne, jak np. K2S04, Na2S04, A12(S04)3, CuS04 i inne.
- Elektrolity odszczepiające w roztworze wodnym jony H4″, jak np. szereg kwaśnych siarczanów, fosforanów i innych (program egzamin ustny).

Ilość potrzebnego aktywatora

Ilość potrzebnego aktywatora jest różna. Przy aktywacji siarczanowej dodaje się ilości aktywatora nieprzekraczające l% (siarczany alkaliów, wapniowców lub metali ciężkich), przy aktywacji wodorotlenowej (związki zasadowe, cement portlandzki) do 5%, a przy żużlu dodatek aktywatora przekroczyć może nawet 15%
zależnie od zasadowości żużla.
Aktywatory alkaliczne dodaje się do anhydrytu w czasie przemiału cementu, a siarczanowe - do wody zarobowej. Norma rosyjska GOST 2767-44 przewiduje cementy anhydrytowe o różnej wytrzymałości marek 50, 100, 150 i 200.
Estrichgips jest spoiwem powietrznym, wykazującym pewne własności hydrauliczne (opinie o programie).

W literaturze technicznej obok wyżej podanej nazwy stosowane są inne nazwy dla określenia tego spoiwa, jak gips jastrychowy, gips estrychowy, gips hydrauliczny. Estrichgips obok podstawowego składnika - siarczanu wapniowego - zawiera pewien niewielki procent tlenku wapniowego, utworzonego podczas wypalania. Siarczan wapniowy występuje tu w postaci anhydrytu nierozpuszczalnego.
Produkt w skali przemysłowej otrzymuje się przez wypalanie kamienia gipsowego w temperaturze 800-1000oC. Odznaczają się często białą barwą. Dają wyroby twarde o gładkiej błyszczącej powierzchni, którym można nadawać piękne barwy (segregator aktów prawnych).
Cement szlachetny otrzymuje się przez wypalanie starannie wysortowanego kamienia gipsowego i nasycenie produktu roztworem aktywatora (10-procentowy ałun glinowo-potasowy, boraks i inne). Po ponownym wypaleniu w temperaturze 800°C materiał miele się na drobny proszek.

Własności cementów specjalnych, jak stopień przemiału, wodożądność i czas wiązania, są zbliżone od odpowiednich cech cementu anhydrytowego. Natomiast wytrzymałość tych cementów jest znacznie wyższa i dochodzi do 400 kG/cm2.
Cenne własności techniczne spoiw gipsowych, a przede wszystkim krótki czas wiązania, łatwość formowania i dostateczna wytrzymałość, wpływają na stałe zwiększanie się zakresu i skali ich stosowania w przemyśle budowlanym (promocja 3 w 1).

Możliwość zastosowania gipsu do wyrobów prefabrykowanych elementów rozwiązuje szereg problemów w nowoczesnym budownictwie przyspieszonym i wielkowymiarowym.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 8 Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 9 Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 10
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 11
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 12 Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 13 Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 14
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wyznaczanie połaci dachowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami