Blog
Działanie sił zewnętrznych
W artykule znajdziesz:
Według Z. Wiłuna tiksotropowe własności mają grunty, które zawierają cząstki iłowe o wymiarach koloidów (< 0,0002 mm) mimo że szkielet tych gruntów może składać się z cząstek pyłowych i ziarn drobnego piasku. Drobne cząstki koloidowe tworzą wtedy wiązania między większymi cząstkami szkieletu i grunt w stanie nienaruszonym wykazuje pewną odporność na działanie sił zewnętrznych. Natomiast ten sam grunt poddany wstrząsom lub mieszaniu ulega upłynnieniu. Struktura gruntów tiksotropowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Według Prikłonskiego [10] czas t powrotnego przejścia ze stanu płynnego do plastycznego dla każdego układu jest dokładnie określony i dlatego może stanowić wskaźnik liczbowy tiksotropowych własności gruntu. Im krótszy jest czas t tym grunt jest bardziej podatny na zmiany tiksotropowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Prikłonski podaje czynniki, które wpływają na powstawanie zjawisk tiksotropowych: 1. skład wolnego elektrolitu w roztworze koloidowym lub zawiesinie; 2. stężenie elektrolitu; 3. koncentracja fazy rozdrobnionej (cząstek); 4. pH środowiska; 5. temperatura; 6. skład fazy rozdrobnionej; 7. wymiary cząstek; 8. kształt cząstek; 9. zdolność do pęcznienia; 10. grubość otoczek wód związanych (uprawnienia budowlane).
Klasyfikacja gruntów dzieli je na pewne grupy i podgrupy o jednakowych własnościach fizycznych, przy czym dobór tych własności jest zależny od celu dla jakiego dana klasyfikacja ma służyć. A więc inne cechy gruntów posłużą jako kryterium dla podziału gruntów dla celów budownictwa naziemnego, budownictwa sanitarnego, budowy dróg itp. Ideałem klasyfikacji byłby system podziału na takie grupy i podgrupy, który pozwoliłby od razu określić przydatność poszczególnych zespołów gruntów dla wszystkich rodzajów (program egzamin ustny).
Układy dwuczłonowe
Osiągnięcie takiego ideału jest bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe, gdyż poszczególne rodzaje budownictwa stawiają różne wymagania do gruntów, a własności gruntów zależą od bardzo dużej ilości czynników podyktowanych przez przyrodę. Jednocześnie trzeba dążyć do aby klasyfikacja była łatwa w użyciu (opinie o programie).
Dotychczas nie stworzono takiej klasyfikacji, która by odpowiadała pogrzebom wszystkich rodzajów budownictwa. W przypadku budownictwa grunt musi być rozpatrywany jako ośrodek zdrobniony, oddany obciążeniu zewnętrznemu, a więc będący w jakimś naprężenia. Zasadniczą rolę w takich przypadkach będą odgrywały własności fizyczne i mechaniczne ośrodka, warunkujące zachodzące w nim odkształcenia. Klasyfikacja stosowana obecnie w budownictwie, oparta jest :_a podziale gruntów na pewne określone grupy na podstawie składu granu."metrycznego, gdyż uziarnienie w dużym stopniu wpływa na własności mechaniczne gruntów (segregator aktów prawnych). Na podstawie składu granulometrycznego zaszeregowuje się grunt do pewnych grup o wspólnych cechach i nadaje się nazwę każdemu z tych gruntów. Wpływ własności fizycznych gruntu na jego przydatność dla celów budownictwa uwzględnia się w dodatkowych klasyfikacjach opartych na kryteriach określających stany fizyczne gruntów jak np. piaski luźne, zagęszczone lub średniozagęszczone; gliny zwarte, plastyczne, płynne itp.
W tym miejscu zostanie omówiona klasyfikacja na podstawie składu granulometrycznego, w której kryterium podziału opiera się na zawartości poszczególnych frakcji w gruncie. Znane są dwa układy podziału na poszczególne frakcje: układ dwuczłonowy i trójczłonowy. Układy dwuczłonowe przyjmują jako granicę rozdziału frakcji piaskowej i iłowej średnicę ziarn równą 0.01 mm (promocja 3 w 1). Łączna zawartość ziarna o wymiarach większych od 0,01 mm nosi nazwę „fizycznego piasku, zawartość ziarn o wymiarach mniejszych od 0,01 „fizycznego iłu” [13]. Układy trójczłonowe wprowadzają pośrednią grupę frakcji pomiędzy „fizycznym piaskiem” i „fizycznym iłem” a mianowicie grupę frakcji pyłowych. Poszczególni autorzy podali różne propozycje dotyczące granic podziału na poszczególne frakcje (tablica 1-4), [12].
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32