Blog

Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 2
11.10.2022

Działanie siły poziomej

W artykule znajdziesz:

Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 3
Działanie siły poziomej

Wystąpienie takich zjawisk w trakcie przeprowadzania obciążeń wskazuje na konieczność zaniechania dalszego zwiększenia obciążeń. Z praktycznie możliwych układów obciążeń wybiera się układ najniekorzystniejszy dla badanego elementu czy części konstrukcji. Sprawa wyboru schematu obciążenia nie nastręcza większych trudności wtedy, gdy jeden rodzaj obciążenia jest decydujący (np. obciążenie użytkowe stropów). Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy niebezpieczne jest równoczesne działanie dwóch rodzajów obciążeń, np. jednoczesnego działania obciążenia użytkowego i wiatru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie zawsze możliwe jest przyjęcie zasady superpozycji i przeprowadzenie pomiarów niezależnie dla każdego z obciążeń osobno. Jeśli na przykład działanie siły poziomej modyfikuje pracę ustroju pod działaniem sił pionowych, wówczas może wystąpić konieczność równoczesnego działania na konstrukcję obu rodzajów obciążeń. Trzeba wtedy ustalić z góry najprawdopodobniejszy stosunek wzajemny obu obciążeń i zwiększać je równocześnie przy zachowaniu założonego stosunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obciążenia pionowe realizuje się najczęściej za pomocą drobnych elementów betonowych (płyty chodnikowe, trylinka) lub cegły o stałym ciężarze jednostkowym, układanych w oddzielne stosy tak, aby nie występowało zjawisko przesklepiania. Kruszywa, a szczególnie piasku do obciążeń stosować nie należy z uwagi na trudny do ustalenia rzeczywisty ciężar objętościowy, zależny od stopnia zagęszczenia i wilgotności. Korzystne jest zastosowanie obciążenia wodą, szczególnie powierzchni poziomych, co pozwala szybko i równomiernie zwiększać i zmniejszać obciążenie. Metoda ta wymaga jednak dysponowania odpowiednimi pojemnikami na wodę (urządzenia blaszane z wiotkim dnem, pontony itp.) (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja rusztowań

Wytworzenie sił poziomych wymaga ustawienia niezależnych od konstrukcji rusztowań, na których liny obciążane z dołu i wywierające siły poziome zmieniają kierunek z poziomego na pionowy. Pod badaną konstrukcją należy wykonać rusztowania zabezpieczające, na których mogłaby się oprzeć konstrukcja w przypadku wyczerpania jej nośności w trakcie badań. Między wierzchem rusztowania a spodem konstrukcji należy pozostawić luz większy niż spodziewane ugięcia. Rusztowanie powinno zapewnić bezpieczeństwo ludzi dokonujących obserwacji, pomiarów itp., znajdujących się pod obciążoną konstrukcją (program egzamin ustny).

Pomiarów ugięć dokonuje się bądź to za pomocą czujników zegarowych, bądź też za pomocą niwelacji. Zastosowanie czujników daje możliwość dokonywania odczytów ugięć z dużą precyzją, wymaga jednak szczególnie starannego zabezpieczenia badanej konstrukcji, a ponadto wymaga zapewnienia, że rusztowanie podtrzymujące czujniki nie będzie doznawać odkształceń od przykładanych do konstrukcji obciążeń, co często nastręcza poważne trudności. Ostatnio coraz bardziej rozpowszechniają się więc badania geodezyjne, szczególnie jeśli nie są jednocześnie prowadzone pomiary tensometryczne, pomiary rys itp., a więc gdy budowanie rusztowań umożliwiających bezpośredni dostęp do konstrukcji nie jest konieczne (opinie o programie).

Pomiarów dokonywać można za pomocą łat ustawionych na reperach utrwalonych na górnej powierzchni konstrukcji, lub za pomocą podziałek zawieszonych na drutach do spodu konstrukcji. Niekiedy istnieje możliwość dokonywania odczytów spoza obszaru znajdującego się pod obciążeniem, a wówczas można znacznie uprościć rusztowanie zabezpieczające konstrukcję. Do pomiarów odkształceń elementów stalowych stosuje się najchętniej tensometry oporowe do konstrukcji z betonu tensometry nasadowe (segregator aktów prawnych).

Decyzja o przeprowadzeniu obciążeń próbnych musi również określać jakie części konstrukcji będą obciążone. Praktycznie nie ma możliwości przeprowadzenia obciążenia całej konstrukcji i trzeba ograniczyć się do przebadania wybranych jej części (np. jednego poziomu stropu, wybranych segmentów hali itp.). Wybiera się części typowe dla konstrukcji lub te, co do których istnieją wątpliwości. Przy interpretacji wyników badań należy zawsze przeanalizować, w jakiej mierze uzyskane rezultaty uznać można za reprezentatywne dla nie badanych części konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 8 Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 9 Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 10
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 11
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 12 Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 13 Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 14
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozwój przemysłu a planowanie przestrzenne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami