Blog
Działanie wody
W artykule znajdziesz:
Działanie wody
Budowla wykonana jest z materiałów nieodpornych na działanie wody. Wiąże się z tym trudność ułożenia izolacji na powierzchni obudowy w celu ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych. Stosuje się wtedy osłonę w postaci wiaty i ewentualnie dodatkowo ścianki osłaniające. Wiaty, tj. dachy ustawione na słupach bez obudowy ścian, zajmują czasami wielkie przestrzenie, jak np. na dworcach kolejowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ten system obudowy jest stosowany również w przemyśle. Pokrycia tych wiat w postaci płyt żelbetowych są łatwe do izolacji wodoszczelnej, która trzyma się bardzo dobrze podkładu, nie doznając ujemnego działania pary wodnej przenikającej od wewnątrz pomieszczeń. Pod takimi osłonami budowane są pawilony, kioski i stoiska. Mogą mieć one dowolne formy i układy, gdyż są uniezależnione od opadów atmosferycznych.
Ściany zewnętrzne w niektórych przypadkach ulegają znacznemu zawilgoceniu opadami atmosferycznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie następuje to wtedy, kiedy ściany są ustawione od strony stałych wiatrów, które powodują zacieki od ukośnych deszczów. Stosując ściany o powierzchni gładkiej, pozbawionej występów i elementów zdobiących, można uzyskać dobre warunki spływania wody deszczowej. Hydrofobowanie stwarza dalszą poprawę odporności ścian na zawilgocenie.
Oprócz znanych ujemnych skutków zawilgocenia, jak powiększenie przenikania ciepła, odpadanie tynków i inne oznaki korozji, występuje charakterystyczne zeszpecenie elewacji plamami wilgoci i smugami zacieków (uprawnienia budowlane).
Najważniejszą przyczyną zawilgocenia elewacji są wszelkie uskoki, gzymsy, ozdoby i wypukłe boniowania. Prawdziwie nowoczesne budownictwo wyzbywa się tych pseudodekoracji, hołdując gładkiej, barwnej fakturze elewacji. Nawet wnęki do okien stają się coraz bardziej płytkie. Pokonanie nabytego przyzwyczajenia do zbędnego upiększania elewacji nie jest rzeczą łatwą, a zwłaszcza wtedy, kiedy względy kostrukcyjne nie są brane pod uwagę (program egzamin ustny).
Zabezpieczenie ochronne
Jeżeli nie można zapobiec fantazyjnemu traktowaniu ścian zewnętrznych, to przynajmniej należy stosować środki zaradcze, ażeby ujemne skutki takiego zdobnictwa zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. Należy mieć na uwadze, że nawet wąskie 2- lub 3-centymetrowe poziome występy zatrzymują wodę powodując plamy i zawilgocenia. Większe występy wymagają już zabezpieczeń osłonnych, a występy w granicach 25-50 cm nawet zabezpieczenia strukturalnego i izolacyjnego, podobnie jak dach płaski.
Deszcz padając na górną powierzchnię występu powoduje rozprysk wody, zwilżając ścianę na wysokość niekiedy wyższą od szerokości tych powierzchni (opinie o programie).
Rozpryski wody deszczowej zaczynają zawilgacać budynek już od cokołu. Z tego powodu cokół wymaga oblicowania materiałem wodoodpornym o fakturze łatwej do oczyszczenia, ponieważ odpryski przenoszą kurz, rozmyty grunt i inne zanieczyszczenia z ziemi lub chodnika na powierzchnie cokołu. Zabezpieczenie ochronne polega zatem w tym przypadku na zastosowaniu trwałego materiału do oblicówki cokołu i wykonaniu przyściennego chodnika (segregator aktów prawnych).
Jest to rozwiązanie najbardziej racjonalne. W celu zabezpieczenia ściany nad gzymsem układa się dwa rzędy licówki klinkierowej lub innej na zaprawie wodoodpornej.
Podobne rozwiązanie przedstawia, w którym pokazane jest pokrycie gzymsu blachą, a ściana nad gzymsem, ma oblicowar.ie w postaci dwóch warstw licówki klinkierowej.
Zagadnienie nawilżania rozpryskami jest tu analogiczne do nawilżania cokołu.
Attyka wymaga trwałego pokrycia płytką kamienną, betonową lub blachą z odprowadzeniem wody w kierunku dachu. Gzyms 2 wymaga ułożenia izolacji z dwu warstw papy na lepiku z wywinięciem ich na ścianę pionową i wyłożenia płytkami odpornymi na działanie wody. Gzyms 3 powinien być wykonany z kamienia lub innego trwałego materiału lub wyłożony blachą. Nad gzymsem znajdują się dwie warstwy klinkieru. Podokiennik 4 wymaga poziomego zabezpieczenia (jak gzyms 3) (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32