Blog
Utrudnienia wstępu ludziom
W artykule znajdziesz:
Utrudnienia wstępu ludziom
Ogrodzenie służy do uniemożliwienia lub utrudnienia wstępu ludziom lub zwierzętom na określoną powierzchnię terenu, a więc do wydzielenia tej powierzchni i przeznaczenia jej na określone cele (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istnieją różnego rodzaju ogrodzenia oddzielające tereny o różnym przeznaczeniu, np. wojskowe, lotniska, tereny zakładów przemysłowych, kolejowe, zakłady karne, gospodarstwa wiejskie, pastwiska, działki budowlane, place budów itp. Większość ogrodzeń ma charakter stały, a nieliczne - tymczasowy, jak np. ogrodzenie placu budowy.
Zależnie od czasu istnienia ogrodzenia i przeznaczenia terenu, który ono otacza, oraz użytych do budowy materiałów,- różna jest ich wysokość, konstrukcja, wygląd zewnętrzny itp.
Powszechnie stosowane ogrodzenia wykonuje się z: cegły, kamienia, żelbetu oraz ze stali w postaci: rur, kątownikóów, płaskowników, siatek drucianych itp., a wyjątkowo z drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogrodzenia stałe powinny być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na wpływy atmosferyczne.
Ogrodzenia tymczasowe wykonuje się również z materiałów trwałych, ale można je także wznosić z plecionki drewnianej, tj. z listew zbijanych ukośnie i nie malowanych.
Wysokość ogrodzeń, z wyjątkiem stosowanych na terenach specjalnych, wynosi do 2,5 m.
Na terenach zabudowanych ogrodzenie jest elementem architektury terenu, a jego wygląd jest równie ważny jak wykończenie budynku (uprawnienia budowlane).
Usytuowanie ogrodzenia w dowolnej odległości od ulicy szpeci wygląd osiedla. Ogrodzenie od strony ulicy, drogi lub placu należy sytuować wzdłuż linii regulacyjnej.
Nie wolno stosować ogrodzeń zagrażających bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, a szczególnie ogrodzeń: z drutu kolczastego, z ułożonym na wierzchu tłuczonym szkłem itp. zabezpieczeniami, do wysokości 2,0 m nad terenem.
Wzbronione jest również stosowanie przewodów pod napięciem elektrycznym, zamocowanych po zewnętrznej stronie ogrodzenia na wysokości mniejszej niż 2,5 m nad poziomem terenu (program egzamin ustny).
Ogrodzenia bezsłupowe żelbetowe
Składowymi częściami ogrodzenia są bramy i furtki, które powinny się otwierać do wnętrza działki i być zaopatrzone w urządzenia sygnalizujące i ostrzegające np. o wyjeździe samochodu.
Ponieważ ogrodzenia stałe i tymczasowe stosuje się bardzo często, wykonuje się je jako typowe. Typowe są również furtki i bramy. Ogrodzenia wykonywane według projektów indywidualnych występują sporadycznie.
Rozróżnia się następujące rodzaje ogrodzeń: pełne bezsłupowe 1 ze słupami, oraz ażurowe bezsłupowe i ze słupami (opinie o programie).
Ogrodzenia pełne bezsłupowe wykonuje się przede wszystkim z cegły pełnej ceramicznej i silikatowej, kamienia polnego, łamanego lub z płyt żelbetowych prefabrykowanych.
Jako ogrodzenie stałe stosuje się rzadko ogrodzenie pełne z cegły silikatowej. Fundament o wysokości 25 cm z betonu marki 110 wykonuje się na głębokość 1,0 m poniżej tereniu. Na fundamencie wznosi się mur na zaprawie cementowej o stosunku składników 1 : 3, zwieńczony czapką żelbetową. Ze względu na rozszerzalność cieplną muru i żelbetu w murze wykonuje się przerwy dylatacyjne w odstępach do 15,0 m, a w czapce żelbetowej w odstępach do 5,0 m. Wysokość ogrodzenia o tej grubości muru nie przekracza 2,4 m od poziomu terenu (segregator aktów prawnych).
Podobną konstrukcję nośną mają ogrodzenia z kamienia polnego lub łamanego. Ogrodzenie z kamienia wykonuje się jako mur o grubości 40 cm, na zaprawie cementowej 1 : 3, zwieńczony czapką żelbetową. Wysokość muru wynosi do 1,5 m, a zagłębienie w gruncie - 1,0 m. Specjalny fundament nie jest potrzebny, ponieważ mur nad gruntem wykonuje się w taki sam sposób jak zagłębiony w gruncie. Odstępy pomiędzy dylatacjami pionowymi nie powinny przekraczać w murze 20 m, a w czapce żelbetowej 5,0 m.
Ogrodzenia bezsłupowe żelbetowe wykonuje się z płyt prefabrykowanych o specjalnej konstrukcji ustawionych obok siebie.
Stosuje się je rzadko ze względu na duże zużycie materiałów i bardzo wysoki koszt (promocja 3 w 1).
Ogrodzenia pełne ze słupami wykonuje się przede wszystkim z elementów prefabrykowanych: słupków i desek żelbetowych. Słupki żelbetowe osadza się w wykopie i wypełnia chudym betonem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32