Blog

07.09.2018

Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

W artykule znajdziesz:

Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

Zakup działki z wadą to duży problem, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wszystkie kwestie, przepytać sąsiadów oraz obejrzeć upatrzoną działkę (program na komputer). Podstawa to sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Każdy z tych dokumentów powinien zobaczyć również notariusz, u którego podpisywana będzie umowa zakupu działki. W księdze wieczystej znajdują się informacje o wielkości, przeznaczeniu i położeniu nieruchomości, a także o tym, kto jest jej właścicielem (program na telefon). Ponadto w III dziale znajdują się informacje o istniejących obciążeniach parceli, czyli np. o służebności drogi koniecznej. Dział IV dotyczy hipotek, które przechodzą na kolejnego właściciela danej nieruchomości (program na egzamin ustny).

Wypis z ksiąg wieczystych

Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

W przypadku, gdy obecny właściciel zaciągnąć kredyt hipoteczny pod działkę, to dług ten przechodzi na nowego właściciela (promocja 3 w 1). U notariusza należy przedstawić wypis z ksiąg wieczystych na dzień zawarcia umowy. Najlepiej, jeśli w umowie znajdzie się zapis, że aktualny właściciela o momentu sporządzenia wypisu nie obciążył hipoteki nieruchomości. W przypadku, gdy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można dowiedzieć się z niego m.in. tego, jakie są minimalne wymiary działki pod budynek jednorodzinny czy bliźniak (segregator). W planie znajdują się także informacje jak wysoki budynek może być wzniesiony na danej parceli oraz czy jakaś jej część ma być obsadzona roślinami. W planie napisane jest także, jak powinien być usytuowany dom na działce, ile może mieć kondygnacji, a niekiedy także jaki powinien być kształt dachu czy kolor ścian (opinie).
W przypadku, gdy na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Dobrym pomysłem jest także wystąpienie do przedsiębiorstwa gazowego i wodnokanalizacyjnego oraz do zakładu energetycznego o wydanie technicznych warunków do przyłączenia. Przydatne są także rozmowy z sąsiadami czy obejrzenie działki podczas wiosennych roztopów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami