Blog

Zarobek brygady zdjęcie nr 2
07.09.2018

Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

W artykule znajdziesz:

Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

Zakup działki z wadą to duży problem, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wszystkie kwestie, przepytać sąsiadów oraz obejrzeć upatrzoną działkę (program na komputer). Podstawa to sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Każdy z tych dokumentów powinien zobaczyć również notariusz, u którego podpisywana będzie umowa zakupu działki. W księdze wieczystej znajdują się informacje o wielkości, przeznaczeniu i położeniu nieruchomości, a także o tym, kto jest jej właścicielem (program na telefon). Ponadto w III dziale znajdują się informacje o istniejących obciążeniach parceli, czyli np. o służebności drogi koniecznej. Dział IV dotyczy hipotek, które przechodzą na kolejnego właściciela danej nieruchomości (program na egzamin ustny).

Wypis z ksiąg wieczystych

Zarobek brygady zdjęcie nr 3
Działka budowlana z wadą – jak tego uniknąć?

W przypadku, gdy obecny właściciel zaciągnąć kredyt hipoteczny pod działkę, to dług ten przechodzi na nowego właściciela (promocja 3 w 1). U notariusza należy przedstawić wypis z ksiąg wieczystych na dzień zawarcia umowy. Najlepiej, jeśli w umowie znajdzie się zapis, że aktualny właściciela o momentu sporządzenia wypisu nie obciążył hipoteki nieruchomości. W przypadku, gdy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można dowiedzieć się z niego m.in. tego, jakie są minimalne wymiary działki pod budynek jednorodzinny czy bliźniak (segregator). W planie znajdują się także informacje jak wysoki budynek może być wzniesiony na danej parceli oraz czy jakaś jej część ma być obsadzona roślinami. W planie napisane jest także, jak powinien być usytuowany dom na działce, ile może mieć kondygnacji, a niekiedy także jaki powinien być kształt dachu czy kolor ścian (opinie).
W przypadku, gdy na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Dobrym pomysłem jest także wystąpienie do przedsiębiorstwa gazowego i wodnokanalizacyjnego oraz do zakładu energetycznego o wydanie technicznych warunków do przyłączenia. Przydatne są także rozmowy z sąsiadami czy obejrzenie działki podczas wiosennych roztopów.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zarobek brygady zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zarobek brygady zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zarobek brygady zdjęcie nr 8 Zarobek brygady zdjęcie nr 9 Zarobek brygady zdjęcie nr 10
Zarobek brygady zdjęcie nr 11
Zarobek brygady zdjęcie nr 12 Zarobek brygady zdjęcie nr 13 Zarobek brygady zdjęcie nr 14
Zarobek brygady zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zarobek brygady zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zarobek brygady zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami