Blog

Skały saliczne zdjęcie nr 10
30.05.2018

Działki budowlane - ocena gruntów

W artykule znajdziesz:

Działki budowlane - ocena gruntów


Planując zakup działki budowlanej warto zastanowić się nad oceną jakości gruntu. W Polsce najczęściej obszary przeznaczone pod budowę znajdują się na podłożach o dobrej nośności. Jednak zdarza się, że działki wyznaczane są na glebach podmokłych cechujących się bardzo małą nośnością, które wymagają znaczenie droższych fundamentów. W takim wypadku raczej trudno mówić o oszczędnościach, nawet jeśli działka była wyjątkowo tania, ponieważ koszty budowy pod podłożu słabym są znacznie wyższe niż na podłożu nośnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać sprzedawcę, czy posiada badania geotechniczne gruntu. Doskonałą metodą na pozyskanie ważnych informacji o działce jest również sprawdzenie pobliskich zabudowań. Jeśli dominują budynki na wysokich podmurówkach, to prawdopodobnie gleby są podmokł, a poziom wód gruntowych wysoki. Takie warunki wymagają stworzenia fundamentów ze szczelną instalacją przeciwwilgociową, a nawet przeciwwodną. W rzadkich przypadkach na takich terenach budowa jest niemożliwa.


Oceniając właściwości działki budowlanej warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Budynki zazwyczaj są posadawiane na najwyższej części posesji. W przypadku, gdy teren jest nierówny, może okazać się to problematyczne. Co więcej, budowanie domu w zaniżeniu terenu niesie ze sobą ryzyko zalewania wodami opadowymi.


Ogłoszeń o sprzedaży działek budowlanych jest naprawdę dużo. Przed zdecydowaniem się na zakup jednej z nich warto też sprawdzić, czy spełnia ona nasze oczekiwania. Bardzo ważne jest zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważny dokument, w którym znajdują się warunki zabudowy. Niektóre działki mogą posiadać wiele ograniczeń budowlanych. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą ingerować m.in. w kształt dachu, wysokość kubatury budynku czy wykończenie elewacji. W przypadku, gdy działka nie jest objęta planem zagospodarowania, dotyczą jej warunki zabudowy, czyli dokument zawierający podstawowe wytyczne budowlane.

Najnowsze wpisy

19.06.2024
Skały saliczne zdjęcie nr 11
Uprawnienia wodno-melioracyjne

Prawa do nabywania wody i gruntów oznaczają prawa i obowiązki związane z inicjatywami w zakresie zaopatrzenia w wodę i nabywania…

18.06.2024
Skały saliczne zdjęcie nr 12
Uprawnienia majstra budowlanego

Kwalifikacje kierownika budowy różnią się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmują zestaw kwalifikacji i umiejętności, które umożliwiają nadzorowanie prac…

Skały saliczne zdjęcie nr 15 Skały saliczne zdjęcie nr 16 Skały saliczne zdjęcie nr 17
Skały saliczne zdjęcie nr 18
Skały saliczne zdjęcie nr 19 Skały saliczne zdjęcie nr 20 Skały saliczne zdjęcie nr 21
Skały saliczne zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skały saliczne zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skały saliczne zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Skały saliczne zdjęcie nr 31 Skały saliczne zdjęcie nr 32 Skały saliczne zdjęcie nr 33
Skały saliczne zdjęcie nr 34
Skały saliczne zdjęcie nr 35 Skały saliczne zdjęcie nr 36 Skały saliczne zdjęcie nr 37
Skały saliczne zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skały saliczne zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skały saliczne zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami