Blog

Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 2
30.05.2018

Działki budowlane - ocena gruntów

W artykule znajdziesz:

Działki budowlane - ocena gruntów


Planując zakup działki budowlanej warto zastanowić się nad oceną jakości gruntu. W Polsce najczęściej obszary przeznaczone pod budowę znajdują się na podłożach o dobrej nośności. Jednak zdarza się, że działki wyznaczane są na glebach podmokłych cechujących się bardzo małą nośnością, które wymagają znaczenie droższych fundamentów. W takim wypadku raczej trudno mówić o oszczędnościach, nawet jeśli działka była wyjątkowo tania, ponieważ koszty budowy pod podłożu słabym są znacznie wyższe niż na podłożu nośnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać sprzedawcę, czy posiada badania geotechniczne gruntu. Doskonałą metodą na pozyskanie ważnych informacji o działce jest również sprawdzenie pobliskich zabudowań. Jeśli dominują budynki na wysokich podmurówkach, to prawdopodobnie gleby są podmokł, a poziom wód gruntowych wysoki. Takie warunki wymagają stworzenia fundamentów ze szczelną instalacją przeciwwilgociową, a nawet przeciwwodną. W rzadkich przypadkach na takich terenach budowa jest niemożliwa.


Oceniając właściwości działki budowlanej warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Budynki zazwyczaj są posadawiane na najwyższej części posesji. W przypadku, gdy teren jest nierówny, może okazać się to problematyczne. Co więcej, budowanie domu w zaniżeniu terenu niesie ze sobą ryzyko zalewania wodami opadowymi.


Ogłoszeń o sprzedaży działek budowlanych jest naprawdę dużo. Przed zdecydowaniem się na zakup jednej z nich warto też sprawdzić, czy spełnia ona nasze oczekiwania. Bardzo ważne jest zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważny dokument, w którym znajdują się warunki zabudowy. Niektóre działki mogą posiadać wiele ograniczeń budowlanych. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą ingerować m.in. w kształt dachu, wysokość kubatury budynku czy wykończenie elewacji. W przypadku, gdy działka nie jest objęta planem zagospodarowania, dotyczą jej warunki zabudowy, czyli dokument zawierający podstawowe wytyczne budowlane.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 7 Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 8 Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 9
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 10
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 11 Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 12 Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 13
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układanie warstwy wozówkowej zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami