Blog
Działki budowlane - ocena gruntów
W artykule znajdziesz:
Działki budowlane - ocena gruntów
Planując zakup działki budowlanej warto zastanowić się nad oceną jakości gruntu. W Polsce najczęściej obszary przeznaczone pod budowę znajdują się na podłożach o dobrej nośności. Jednak zdarza się, że działki wyznaczane są na glebach podmokłych cechujących się bardzo małą nośnością, które wymagają znaczenie droższych fundamentów. W takim wypadku raczej trudno mówić o oszczędnościach, nawet jeśli działka była wyjątkowo tania, ponieważ koszty budowy pod podłożu słabym są znacznie wyższe niż na podłożu nośnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać sprzedawcę, czy posiada badania geotechniczne gruntu. Doskonałą metodą na pozyskanie ważnych informacji o działce jest również sprawdzenie pobliskich zabudowań. Jeśli dominują budynki na wysokich podmurówkach, to prawdopodobnie gleby są podmokł, a poziom wód gruntowych wysoki. Takie warunki wymagają stworzenia fundamentów ze szczelną instalacją przeciwwilgociową, a nawet przeciwwodną. W rzadkich przypadkach na takich terenach budowa jest niemożliwa.
Oceniając właściwości działki budowlanej warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Budynki zazwyczaj są posadawiane na najwyższej części posesji. W przypadku, gdy teren jest nierówny, może okazać się to problematyczne. Co więcej, budowanie domu w zaniżeniu terenu niesie ze sobą ryzyko zalewania wodami opadowymi.
Ogłoszeń o sprzedaży działek budowlanych jest naprawdę dużo. Przed zdecydowaniem się na zakup jednej z nich warto też sprawdzić, czy spełnia ona nasze oczekiwania. Bardzo ważne jest zapoznanie się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważny dokument, w którym znajdują się warunki zabudowy. Niektóre działki mogą posiadać wiele ograniczeń budowlanych. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą ingerować m.in. w kształt dachu, wysokość kubatury budynku czy wykończenie elewacji. W przypadku, gdy działka nie jest objęta planem zagospodarowania, dotyczą jej warunki zabudowy, czyli dokument zawierający podstawowe wytyczne budowlane.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32