Blog
Charakter dogmatyczny
W artykule znajdziesz:
Trudno jest wyobrazić sobie idealny notatnik badań laboratoryjnych i niestety rzadko tylko zdarza się spotkać taki, który można by uznać za zadowalający; niemniej jednak prowadzenie dobrych notatek z wykonanej pracy jest najważniejszym chyba warunkiem jej wydajności. Każda grupa ustalonych reguł ma swoich przeciwników, jednak w sprawie prowadzenia notatek będzie ich chyba mniej niż w jakiejkolwiek innej. Dlatego też w tym przypadku zbiór reguł, które ogólnie uważa się za zadowalające lub nawet zasadnicze, ma w pewnym sensie charakter dogmatyczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kilka wielkich odkryć opóźniło się z powodu niedbałości prowadzenia zapisów. I tak opowiadają, że astronom Le Monnier kilkakrotnie obserwował Urana (zanim Herschel rozpoznał w nim planetę) uważając go za gwiazdę “lalą. Prawdopodobnie w części powodem tego była okoliczność, że zapisywał wyniki pomiarów na skrawkach papieru, a nawet na torebkach papierowych po proszku do włosów (program uprawnienia budowlane na ANDROID)!
Notatniki laboratoryjne powinny być mocno i trwale zszyte, o wystarczających rozmiarach, np. rzędu 20 do 25 cm, i numerowanych stronicach. Luźne kartki lub oddzielne arkusze papieru giną zbyt łatwo, by można je było uznać za wskazane, zwłaszcza że notatnika laboratoryjnego nie traktuje się zbyt delikatnie, nie wyłączając nawet oblania kwasem. Wyjątek stanowią wielokrotnie powtarzane pomiary, przy czym - jeżeli opracowano dobry system łączenia poszczególnych kartek użyteczne bywają często formularze drukowane lub powielane. Na ogół używa się papieru liniowanego, ale jest to sprawa osobistych upodobań, niektórzy bowiem wolą papier czysty lub kratkowany. Do wykonania nagłówków pozycji powtarzających się można używać gumowych pieczęci (uprawnienia budowlane).
Dane należy zapisywać w notatniku bezpośrednio w czasie obserwacji. Niedopuszczalne jest zapamiętywanie wyników lub przejściowe ich notowanie na skrawkach papieru, ponieważ nieuniknione będą wówczas błędy i luki. Dlatego też należy przewidzieć odpowiednie miejsce na notatnik przy stanowisku eksperymentatora, który w czasie pracy nie powinien rozstawać się z notatnikiem (program egzamin ustny).
Orientacyjne jakościowe wykresy
Dane należy zapisywać atramentem, najlepiej zawsze tego samego gatunku, a i bibuła powinna być stale pod ręką. W przeciwnym razie zapis może się okazać niedość trwały. W notatniku mocno sfatygowanym notatki sporządzane ołówkiem szybko przemieniają się w brudne plamy. Gdy notatnik może być dowodem w dochodzeniu patentowym, atrament jest tym bardziej wskazany (opinie o programie).
Orientacyjne jakościowe wykresy można sporządzać bezpośrednio w notatniku, natomiast gdy wymagana jest większa staranność, lepiej zwykle posłużyć się papierem z odpowiednią podziałką. Arkusze te wkleja się następnie do notatnika wycinając jedną czystą kartkę dla wyrównania grubości.
Notatnik powinien zawierać nazwisko użytkownika i daty zapisów. W grupie badawczej dogodnie jest przyjąć jeden uzgodniony rozmiar notatników, ale wówczas wprowadzenie jakichś zewnętrznych cech odróżniających oszczędza wiele czasu. Początkowe osiem do dziesięciu stronic należy przeznaczyć na spis treści. Dopisuje się w nim chronologicznie tytuł kolejnej serii doświadczeń, z podaniem stronicy zawierającej ich wyniki. Prowadzenie spisu treści -t bardzo proste, a bywa on niezwykle użyteczny, gdy chce się później znaleźć odpowiedni zapis. Korzystny, ale nie niezbędny jest również skorowidz na końcu notatnika (segregator aktów prawnych).
Każdy zapis powinien być datowany oraz oznaczony inicjałami, jeżeli kilka osób używa tego samego notatnika (czego się na ogół nie zaleca). Nie należy pisać zbyt gęsto; papier jest tani w porównaniu z innymi kosztami badań. Istotną trudność sprawia decyzja, co notować. Naturalnie notuje się wyniki liczbowe oraz wartości tych niezależnych zmiennych, które są bezpośrednio związane z badaniami, jak np. temperatura, ciśnienie, skład chemiczny itp. Konieczne jest również zapisywanie danych urządzenia tak, by nawet po upływie lat można było podać, jakich użyto przyrządów i w jakich warunkach. Niekiedy wskazane bywa dość szczegółowe opisanie wyposażenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32