Blog
Smoły powęglowe
W artykule znajdziesz:
Smoły powęglowe
Smoły powęglowe i paki posmołowe. Procesy parowania, utleniania i polimeryzacji zachodzą nieco intensywniej u smół i paków niż u asfaltów. W zasadzie starzenie smół i paków powiązane jest z narastaniem ilości wolnego węgla w materiale. Nagromadzenie się wolnego węgla nie następuje tylko wskutek odparowania lotniejszych frakcji, lecz również z powodu utleniania się i polimeryzacji olejów, albowiem jak wynika z doświadczeń narastanie zawartości wolnego węgla trwa nadal, pomimo że strata na ciężarze ustaje (program uprawnienia budowlane na komputer).
Starzenie się spoiw organicznych. Starzenie się materiałów organicznych związane jest z procesami, w wyniku których następuje wydzielanie się wody, zagęszczanie cząsteczek, stwardnienie powierzchniowej warstwy materiału, utrata sprężystości, powstawanie rys i pęknięć, których tworzenie się jest związane z odparowaniem i innymi procesami zachodzącymi w warstwie izolacyjnej. Wszystkie te przyczyny powodują powiększenie stałej dielektrycznej materiału. Dlatego zmiany stałej dielektrycznej pozwalają ocenić stopień starzenia się warstw izolacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stała dielektryczna różnych bitumów w różnych temperaturach utrzymuje się w granicach od 2,5 do 3,3.
Właściwości dielektryczne izolacji wodoszczelnych mają duże znaczenie, w szczególności przy procesach korozji elektrochemicznej metali (uprawnienia budowlane). Każda zmiana właściwości dielektrycznych pokrycia asfaltowego na konstrukcjach chronionych przed elektrolitami (a w szczególności na metalach) obniża wartość izolacji.
W warunkach laboratoryjnych można określić stopniowo zmiany elektrycznego oporu pokryć umieszczonych w elektrolicie i tą drogą ocenić ich trwałość.
Metoda ta polega na długotrwałym utrzymywaniu płaskich elektrod metalowych z nałożonymi na nie pokryciami w ośrodkach cieczy agresywnych. W czasie trwania badań prowadzi się systematyczne pomiary wielkości oporu elektrycznego. Oprócz tego bada się zmiany chemiczne badanej masy izolacyjnej (program egzamin ustny).
Na podstawie badań stwierdzono, że opór elektryczny pokrycia z asfaltu grubości 2 mm przebywającego w ośrodku cieczy agresywnej w ciągu dwóch miesięcy obniżył się o 25-1-40%; przy nacisku gruntu na pokrycie w tym samym czasie opór zmniejszył się średnio o 65%.
Analiza chemiczna
Analiza chemiczna pokrycia asfaltowego przed i po badaniach wykazała zmiany w grupowym składzie asfaltu, zdjętego z elektrody, przebywającego w ciągu 102 dni w 0,1-procentowym roztworze wody utlenionej (opinie o programie).
Jak widać z powyższego spadek oporu elektrycznego pokrycia związany jest ze stopniowym powiększeniem nasiąkliwości pokrycia. Zmiana składu grupowego w okresie badań nie była wielka, co świadczy, że starzenie się asfaltu postępuje powoli Jednakże zwiększenie zawartości części twardych, a zmniejszenie ilości olejów świadczy o pogarszaniu się stałym chociaż powolnym właściwości izolacyjnych.
Żuków i Chromin podają powyższe badania w oparciu o przykłady korozji pokryć na rurociągach ułożonych w gruncie. Badania próbek izolacji zdjętych z istniejących rurociągów zostały potwierdzone przez doświadczenia laboratoryjne (segregator aktów prawnych).
Skład grupowy asfaltu zdjętego z pokrycia rurociągu po 9 latach eksploatacji jest następujący: asfalteny 57,30%, karbeny i karboidy 0,95%, kwasy 0,47%. Sądząc według zawartości olejów pokrycie ma znaczną wartość izolacyjną i może służyć jako izolacja jeszcze na taki sam okres.
Proces, podczas którego pokrycie asfaltowe traci większą część swoich właściwości dielektrycznych i staje się przewodnikiem prądu, należy uznać za pierwszy okres starzenia. Okres taki trwa najmniej 1 rok; trwanie tego okresu zależy ponadto od wilgotności gruntu i jego uziarnienia. Za drugi okres starzenia się należy uznać zmiany grupowe w składzie chemicznym asfaltu, straty na lepkości i izolacyjności pokrycia (promocja 3 w 1).. Trzeci okres niszczenia to wyraźne zmiany strukturalne, które powodują zanik właściwości izolacyjnych i rozpad pokrycia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32