Blog

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 2
22.08.2018

Dziennik budowy – co warto o nim wiedzieć?

W artykule znajdziesz:

Dziennik budowy – co warto o nim wiedzieć?

Dziennik budowy to nieodłączny element każdej inwestycji budowlanej (program na komputer). Jego rola często jest umniejszana, co jest zupełnie nieuzasadnione, ponieważ to właśnie dziennik budowy stanowi podstawowy materiał dowodowy w przypadku pojawienia się przesłanek pozwalających na stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę (program na telefon). W przepisach prawa budowlanego nie jest dokładnie określone, dla jakich inwestycji wymagane jest prowadzenie dziennika budowy. Jednak zapisano w nich, że kierownik budowy ma obowiązek prowadzenia dziennika budowy. Oznacza to, że dokument ten musi być prowadzony dla każdej inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy (program na egzamin ustny).

Uprawomocnienie zgłoszenia budowy

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 3
Dziennik budowy – co warto o nim wiedzieć?

Organem, który wydaje dziennik budowy, jest ten sam organ administracji architektoniczno-budowlanej, który wydał pozwolenie na budowę lub do którego dokonano zgłoszenia budowy. Dziennik budowy musi być wydany w terminie 3 dni od dnia wykonalności decyzji o pozwoleniu na budowę lub od dnia, w którym uprawomocniło się zgłoszenie budowy (promocja 3 w 1). Na stronach dziennika budowy organ wydający musi umieścić pieczęcie. Wpisy w dzienniku muszą być wykonywane w sposób czytelny oraz trwały, zarówno na oryginałach, jak i na kopiach stron. Należy je wykonywać w porządku chronologicznym oraz taką metodą, aby niemożliwe było nanoszenie późniejszych zmian (segregator).
Osoby, które są uprawnione do wykonywania wpisów w dzienniku budowy, to kierownik budowy, inwestor i projektant, a także kierownik robót budowlanych, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz pracownicy odpowiedzialni za czynności geodezyjne, pracownicy organów nadzoru budowlanego oraz wszelkich innych organów, które są uprawnione do wykonywania czynności kontrolnych na budowie. W przypadku, gdy kierownik budowy stwierdzi, że prace są wykonywane niezgodnie z projektem, powinien dokonać odpowiedniego wpisu do dziennika budowy. Wpis ten musi informować o wstrzymaniu wykonywania tych robót. Kierownik jest w pełni odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dziennika budowy oraz jego odpowiednie przechowywanie (opinie).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 8 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 9 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 10
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 11
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 12 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 13 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 14
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami