Blog

Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 2
20.10.2020

Powłoka uzbrojona

W artykule znajdziesz:

Powłoka uzbrojona

Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 3
Powłoka uzbrojona

Niezależnie od sprężenia powłoka uzbrojona jest w kierunku równoleżnikowym i południkowym zwykłą stalą. Część górna ponad poziomem 48,00 jest uzbrojona tylko stalą zwykłą (program uprawnienia budowlane na komputer). Grubość powłoki jest zmienna, wynosi u dołu 28 cm i zmniejsza się do 18 cm w poziomie 48,00. Sklepienia dna i przekrycia zabetonowano na sklepieniu z cegieł ułożonych na płask, łączonych zaprawą cementową.

Cegły te układano na wykonanym uprzednio na szablonie przesuwnym prowizorycznym sklepieniu również z cegieł na zaprawie gipsowej. Sklepienia prowizoryczne po stwardnieniu betonu rozebrano (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opisany sposób był w danym przypadku wygodniejszy ze względu na brak drewna.
Ośmiokątny zbiornik żelbetowy na wodę do picia wykonany w Hanau. Zbiornik o łącznej pojemności 4300 m3
przekryty jest ośmioboczną kopułą żelbetową, obsypaną ziemią (uprawnienia budowlane).

Przyjęta konstrukcja przekrycia była łatwiejsza do wykonania od kopuły kulistej, gdyż poszczególne segmenty kopuły mają tylko jedną krzywiznę - w kierunku południkowym. Dla obliczenia kopuły wyprowadzono odrębną teorię, będącą uogólnieniem teorii sklepienia klasztornego. Symetria układu została zakłócona przez dwie ściany dzielące zbiornik na 4 części. W obliczeniach tego me uwzględniono. Po zasypaniu konstrukcji ziemią nastąpiło poważne odkształcenie kopuły. Powstałe rysy spowodowały plastyczne wyrównanie naprężeń dostosowanie się konstrukcji do nowego schematu statycznego.

Po uszczelnieniu rys dalszych zmian w konstrukcji nie zauważono (program egzamin ustny).
W Zakładach Oczyszczania Ścieków w Schweinfurcie wykonano wieże gnilne w kształcie beczki o dnach stożkowych z budynkiem maszynowni w środku. Wysokość zbiorników wynosi 23 m, największa średnica - 16 m, objętość jednego zbiornika 2500 m3. Grubość ścian jest zmienna i wynosi u dołu 80 cm, w połowie wysokości - 25 cm.

Zbiornik na szlam

Grubości te zostały tak dobrane, aby momenty M,y powłoki były niezbyt duże. Pozwoliło to na wykonanie powłoki bez sprężenia pionowego. Konstrukcja zbiornika składa się z pierścienia fundamentowego wykonanego z betonu marki 225, dolnego stożka u dołu zaokrąglonego, 2 - pierścienia dolnego do oparcia powłoki bocznej, powłoki bocznej, 5 - pierścienia górnego, stożka zamykającego z góry i łupiny górnej, wykonanej z prefabrykatów (opinie o programie).

Elementy od 2-7 wykonano z betonu marki 300, elementy jako sprężone kablami poziomymi. Dla uzyskania jasnego schematu statycznego dolny lej stożkowy oddzielono cd warstwy chudego betonu 9 o grubości 10 cm warstwą izolacyjną ze styroporu spienionej masy plastycznej, o grubości 4 cm. Dzięki temu lej dolny nie przekazuje obciążenia na grunt, lecz zawieszony na pierścieniu dolnym przekazuje ciężar własny i ciężar zawartości zbiornika na pierścień fundamentowy za pomocą przegubu.

Pod pierścieniem, przy pełnym zbiorniku, nacisk na grunt dochodzi do 3,8 kG/cm2. Powłokę ściany obliczono wg teorii powłok z uwzględnieniem zmiennej grubości ściany, przy czym obliczenie wykonano przy założeniu raz odkształcanego i drugi raz nieodkształcalnego pierścienia dolnego. Przy obliczeniu konstrukcję podzielono na szereg stożków ściętych. Wykresy momentów pionowych, wykresy sił pierścieniowych wywołanych sprężeniem i napełnieniem zbiornika przy obu założeniach (segregator aktów prawnych). Zbrojenie odpowiada największym siłom i momentom obliczonym wg obu założeń. Lewa część wykresów odpowiada założeniu nieodkształcalnego pierścienia dolnego.

Sprężenie zrealizowano za pomocą kabli złożonych z 10 prętów o przekroju 4,2 x 9,0 mm z żeberkami ze stali 145/160 kG/mm2. Rozstaw kabli tak dobrano, aby sprężenie niwelowało rozciąganie wywołane napełnieniem zbiornika szlamem i redukowało momenty pionowe do połowy. Kable przebiegają bez przerwy wokół całego obwodu i są zakotwione w jednym pilastrze. W sumie uzyskano prawie równomierne na całym obwodzie naprężenie kabli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 8 Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 9 Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 10
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 11
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 12 Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 13 Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 14
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deskowania – podstawowe rodzaje zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami