Blog

Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 2
25.01.2019

Dziennik budowy – kto może go prowadzić?

W artykule znajdziesz:

Dziennik budowy – kto może go prowadzić?

Kwestia prowadzenia dziennika budowy zależy od umowy pomiędzy inwestorem a innymi uczestnikami procesu budowlanego.  (program na komputer) W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania kierownikowi budowy, ponieważ ma on doświadczenie i odpowiednie kompetencje. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielnie dokonywanie wpisów i oczywiście prawo na to pozwala. Należy jednak pamiętać, że jeśli inwestor sam dokonuje wpisów w dzienniku, to koniecznie musi się to odbywać w porozumieniu z kierownikiem budowy (program na telefon). Ponadto kierownik budowy jest zobowiązany do powiadamiania inwestora o wpisach związanych ze wstrzymanie prac budowlanych, np. w wyniku wykonywania robót niezgodnie z projektem.
Za właściwe prowadzenie dziennika budowy, a także za jego stan oraz prawidłowe przechowywanie na placu budowy zawsze odpowiada kierownik budowy (program na egzamin ustny).

Wpis informujący o sporządzeniu takiego protokołu

Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 3Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury prawo do dokonywania wpisów w dzienniku ma inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik robót budowlanych, kierownik budowy, osoba wykonująca na terenie budowy czynności geodezyjne, pracownik organu nadzoru budowlanego oraz innych organów, które są uprawnione do kontroli prowadzonej budowy (promocja 3 w 1). Oznacza to, że wpisy w dzienniku mogą być robione również przez wojewódzkiego konserwatora zabytków lub pracownik urzędu ochrony zabytków pracujący z jego upoważnienia, państwowy inspektor sanitarny oraz inspektor pracy.
Dziennik budowy powinien zawsze znajdować się na terenie placu budowy, aby osoby upoważnione w każdej chwili mogły dokonać wpisu (segregator). Warto przy tym pamiętać, że według wspomnianego rozporządzenia, zabronione jest dokonywanie wpisów na odwrocie ponumerowanych stron. Wpisy zawsze muszą być umieszczane w przeznaczonych do tego, wydzielonych rubrykach (opinie). W przypadku, gdy jakieś zdarzenie wymaga szerszego protokołu, należy sporządzić go na osobnych arkuszach, a w dzienniku zamieścić wpis informujący o sporządzeniu takiego protokołu, po czym dołączyć protokół do dokumentacji.

Najnowsze wpisy

04.10.2024
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 4
Asystent kierownika budowy

Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…

03.10.2024
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 8 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 9 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 10
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 11
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 12 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 13 Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 14
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja nośna płyt stropowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami