Blog

Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 2
22.04.2020

Dźwigar

W artykule znajdziesz:

Dźwigar

Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 3
Dźwigar

Omawiany dźwigar jest elementem jednospadowej konstrukcji dachowej skrajnej nawy o rozpiętości 27 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dźwigar wykonany jest z tylu odcinków, ile jest prętów w kracie. Odcinki te są łączone na budowie przed montażem w jedną całość przez zabetonowanie węzłów, zalanie zaprawą cementową połączeń pasa dolnego i jego sprężenie.
Krata dźwigara jest przy założeniu przegubów w węzłach statycznie wyznaczalna. Węzły pasa dolnego leżą na paraboli. Pas górny po zmontowaniu przekrycia zostaje wzmocniony przez beton monolityczny układany między czołowymi żebrami przekrycia.

Przekroje pasów górnego i dolnego są skrzynkowe i wzmocnione przeponami czołowymi na końcach prefabrykatów a także środkowymi, rozstawionymi równomiernie na całej długości prętów. Przekroje krzyżulców są dwugałęziowe. Kable układane są w otwartym korycie pasa dolnego i są przewleczone przez otwory wykonane w przeponach czołowych i środkowych. Po sprężeniu zostają one przykryte siatką cięto-ciągnioną przymocowaną do drutów wystających z poziomej ścianki pasa dolnego i otorkretowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Scalanie dźwigara

Scalanie dźwigara polegające na zabetonowaniu węzłów pasa górnego i wypełnieniu zaprawą cementową styków pasów dolnych oraz sprężeniu kabli odbywa się w pozycji poziomej. Kolejność prac przy tej czynności jest następująca:
a) Na podłożu betonowym układany jest ruszt z bali drewnianych z wyrównaniem górnej jego powierzchni do poziomu przy pomocy niwelatora. W tych miejscach rusztu, gdzie wypadają węzły kratownicy, zostają do niego przybite pomosty z desek stanowiące oparcie dla końców prefabrykatów i będące jednocześnie dolnym deskowaniem dia betonu monolitycznego węzłów. Na pomostach z desek zostają zarysowane węzły kratownicy (uprawnienia budowlane).
b) Na pomostach układane są za pomocą żurawia odcinki konstrukcji. Przez otwory w przeponach pasa dolnego spełniające w tym przypadku rolę prowadnic przewlekane są kable. W węzłach stykowych pasa dolnego przyspawa się do kątowników wbetonowanych w końce elementów nakładki przekrywające, po czym styki zalewane są zaprawą cementową. Ze względu na małą szerokość spoiny stykowej (około 1,5 cm) zaprawa powinna być doprowadzana kilkoma warstwami i zagęszczana przez zanurzanie drutu (program egzamin ustny).
c) Po 2-3 dniach dokonywane jest sprężenie kabli.
d) Po sprężeniu pasa dolnego następuje zabetonowanie węzłów pasa górnego oraz połączeń krzyżulców z pasem dolnym.
e) Równolegle do betonowania węzłów następuje torkretowanie kabli (opinie o programie).

Powinno ono być rozpoczęte od wtłoczenia zaprawy cementowej pod ciśnieniem do luzów między kablami i otworami w przeponach. Po umocowaniu siatki cięto-ciągnionej torkretuje się przestrzeń między siatką i ściankami koryta pasa dolnego.
Rozwiązanie konstrukcyjne węzła podporowego 1. Wystające z elementów pasa dolnego i górnego wkładki przekry- wają się na długości części monolitycznej węzła. Dodane na tej długości strzemiona wystają ponad pas górny i uzupełniają strzemiona wystające z prefabrykatów i służące do monolitycznego połączenia górnego pasa z nadbetonem. Strzemiona występujące z górnej powierzchni pasa dolnego są pochylone w kierunku linii działania siły rozwarstwiającej działającej w płaszczyźnie stykowej między nadbetonem i prefabrykatem (segregator aktów prawnych).
Górny węzeł środkowy 3 skonstruowany jest według tej samej zasady co i węzeł podporowy.

Czołowe płaszczyzny stykowe elementów pasa dolnego obramowane są z 4 stron kątownikami przyspawanymi do zbrojenia konstrukcyjnego tych elementów. Zbrojenia wystające z krzyżulców i pasów dolnych zostają zespawane ze sobą, miejsca zaś styków zabetonowane. Sposób wypełnienia zaprawą spoin między elementami pasa dolnego omówiony został wyżej (promocja 3 w 1).
Dźwigar wykonany jest z następujących materiałów: prefabrykaty - z betonu marki 400, węzły monolityczne - 
z betonu marki 300, nadbeton układany między żebrami czołowymi przekrycia - z betonu marki 200, kable ze stali I gat. o Rr = 165 kG mm’, zbrojenie pozostałe - ze stali X.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 8 Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 9 Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 10
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 11
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 12 Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 13 Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 14
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prowadzenie ksiąg obiektu budowlanego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami