Blog
Deskowanie przesuwne
W artykule znajdziesz:
Deskowanie przesuwne stosowane jest również do betonowania kanałów i tuneli. Deskowania ślizgowe stanowią odmianę deskowania przesuwnego, z tym iż kierunek przesuwania deskowania jest pionowy. Charakterystyczną cechą deskowania ślizgowego jest przesuwanie go w górę w miarę postępu w betonowaniu. Przesuwanie odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń podnośnych opierających się na wykonywanej konstrukcji, przy czym w ten sposób powstaje możność wznoszenia budowli w’ sposób w zasadzie nieprzerwany, bez spoin roboczych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Deskowania ślizgowe stosowane są od blisko 60 lat przy wykonywaniu żelbetowych konstrukcji pionowych o znacznej wysokości, jak silosy, kominy, wieże itd. Warunkiem ich stosowania jest stały niezmienny i dość duży przekrój poprzeczny ścian budowli przy wysokości ponad 15 m, chociaż były przypadki wykonywania ścian o grubości 9 cm (przy mniejszych wysokościach deskowania ślizgowe są nieekonomiczne) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wprawdzie stosowano deskowania ślizgowe do wykonywania konstrukcji żelbetowych o zbieżnych ścianach lub o zmieniających się przekrojach na określonych wysokościach, to jednak wykonywanie tą metodą wymaga dodatkowych urządzeń oraz przedłuża znacznie czas budowy, co w konsekwencji prowadzi do gorszych efektów niż w przypadku zastosowania w tych warunkach innych rozwiązań (uprawnienia budowlane).
Naokoło wznoszonej konstrukcji wykonuje się deskowanie 1 o wysokości ok. 120 cm. Deskowanie to jest podwieszone do ram dźwigników 2. W ściance żelbetowej konstrukcji zabetonowuje się specjalne pręty niosące 3. Na prętach tych umocowuje się tuleje zaciskowe 4, na których opierają się śruby 5 dźwigników w postaci rur z gwintem zewnętrznym. Nakrętki 6 przymocowane są do ram dźwigników (program egzamin ustny).
Szybkość deskowania
Przez pokręcenie śrub za pomocą pokręteł 7 ramy unoszą się wraz z deskowaniem do góry, gdyż śruby opierają się na tulejach zaciskowych 4, a te na prętach niosących 3. Po podniesieniu ramy deskowania do końca śruby wykręca się śrubę do pierwotnego (w stosunku do ramy) położenia i przesuwa się wyżej tuleję zaciskową na pręcie. Następnie cykl podnoszenia powtarza się (opinie o programie). Deskowanie ślizgowe podnosi się stale w czasie betonowania, aby układany beton nie przywarł do deskowania. Ewentualne przerwy w podnoszeniu nie mogą przekraczać 2-3 godzin, gdyż grozi to oderwaniem i podniesieniem wraz z deskowaniem pasa wykonanej konstrukcji betonowej, bowiem zwiększająca się w miarę upływu czasu przyczepność świeżego betonu może okazać się tak duża, iż ciężar betonu zawartego między deskowaniem będzie za mały, aby temu zapobiec. Dlatego też nawet podczas przerw należy nieco podnosić deskowanie, aby beton nie przywarł do deskowania.
Szybkość deskowania zależy od szybkości twardnienia betonu, jak również od względów organizacyjnych. Maksymalną szybkość określa się z warunku, aby powierzchnia obnażającego się spod deskowania betonu nie deformowała się i zachowała pionowość (segregator aktów prawnych). Wybrzuszenia lub łuszczenie się betonu wskazuje na zbyt dużą szybkość podnoszenia deskowań. Minimalną szybkość określa się występowaniem poziomych pęknięć (rozwarstwień) na powierzchni betonu, powstałych wskutek rozrywania betonu wywołanego zbyt dużą przyczepnością deskowania do betonu. Przy optymalnej szybkości powierzchnia betonu daje się bez trudu zacierać packą drewnianą. Przeważnie warunki organizacyjne dyktują tempo podnoszenia.
Przyjmując że jeden robotnik może obsłużyć do 6 dźwigników o skoku śruby 8-12 mm, przy czym jednokrotne podnoszenie wynosi pół obrotu śruby (przy większym podnoszeniu następuje skrzywienie deskowań i wzrost tarcia) otrzymujemy, iż szybkość podnoszenia wyniesie około 15 cm/godz. Przy nieprzerwanej pracy trójzmianowej dobowa wysokość podnoszenia osiąga około 3,6 m (promocja 3 w 1). Ze względu jednak na konieczne przerwy dla sprawdzenia poziomu deskowań itp. praktyczna szybkość podnoszenia wynosi 2-1- 2,5 m na dobę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32