Blog
Dźwigary o przekroju zamkniętym
W artykule znajdziesz:
Dźwigary o przekroju zamkniętym
Dźwigary o przekroju zamkniętym zaprojektowano do przekrycia 10 ha powierzchni hali produkcyjnej przędzalni włókien sztucznych w Brzeziu. Warunki produkcji wymagały przekrycia bez oświetlenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Dźwigary te mają rozpiętość 39 m i są oparte na słupach rozstawionych co 9 m. Przy tak znacznej rozpiętości zużycie betonu wyniosło średnio 0,13 m3/m2, a zużycie stali 14,71 kG/m2. Ciężar konstrukcji wynosi 343 kG/m2.
Podział na segmenty wynika, jak wiadomo, z warunków transportu i montażu. Z drugiej jednak strony z prostego ustroju izostatycznego tworzy się dźwigar powierzchniowy, który pracuje według innego schematu statycznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Właściwe jest takie ukształtowanie schematu podwieszenia i montażu segmentów, aby znaki momentów i ich ekstremalne wartości w tym etapie były zgodne z momentami w fazie ostatecznej. Zbrojenie wymagane z warunków transportu zabezpiecza również prawidłową pracę dźwigara powierzchniowego. Istotne jest też wzajemne położenie żeber i powłoki.
Jeżeli moment poprzeczny sił zewnętrznych w fazie ostatecznej pracy jest jednego znaku, żebra powinny być umieszczone tak, aby nie zakłócały pracy łupiny, tzn. nie zmieniały znaku sił powłokowych (uprawnienia budowlane). W łupinach walcowych wypukłych, w których moment sił zewnętrznych jest ujemnego znaku (wywołuje rozciąganie u góry), żebra powinny być usytuowane powyżej powłoki, zaś w łupinach wklęsłych (np. motylkowych), w których siły powłokowe są rozciągające, żebra znajdują się poniżej powłoki. Oczywiście w przypadku występowania momentów dwóch znaków żebra są tak umieszczone, aby korzystnie przenosiły większe momenty, a na odcinku, na którym takie wzajemne usytuowanie żeber i powłoki nie jest możliwe, uwzględnia się zwiększone siły w powłoce (program egzamin ustny).
Z konstrukcji powierzchniowych najszersze zastosowanie znalazły u nas przekrycia tarczownicowe w halach przemysłu włókienniczego.
Pierwszym tego typu budynkiem była hala w Bełchatowie. Konstrukcja hali składa się z kratowych sprężonych podciągów opartych na słupach rozstawionych co 30 m i podwieszonych tarczownic, tworzących pilaste przekrycie hali o rozpiętości również 30 m. W ten sposób uzyskano siatkę słupów 30X30 m (opinie o programie).
Stopy fundamentowe
Konstrukcja ta została ulepszona w projekcie hali Kombinatu Włókienniczego w Zduńskiej Woli. Wszystkie hale produkcyjne wraz z urządzeniami pomocniczymi i socjalnymi zostały połączone w jeden ogromny budynek. Hale produkcyjne są powiązane funkcjonalnie i konstrukcyjnie z przybudówkami mieszczącymi urządzenia socjalne i pomocnicze. Hale przędzalni i tkalni są trójnawowe. Słupy w rzędach są rozstawione co 30 m (segregator aktów prawnych).
Hale pomocnicze są jednonawowe. Wszystkie hale produkcyjne mają identyczną konstrukcję, zbliżoną do bełchatowskiej, ale zawierającą cały szereg nowych elementów. Podobnie jak w Bełchatowie, na rzędach slupów wzdłuż hal zostały ustawione dźwigary żelbetowe sprężone kablami. Niosą one tarczownice, biegnące w poprzek hal i tworzące pilaste przekrycie hali. Podstawowa różnica polega na tym, że w Bełchatowie tarczownice pracują jako belki wolnopodparte, tu zaś jako belki trójprzęsłowe o mniejszych przęsłach skrajnych a większym środkowym, w celu wyrównania maksymalnych momentów zginających.
Stopy fundamentowe są wykonane na mokro i wsparte na palach typu „Franki”. Po raz pierwszy w Polsce zostały one sprężone kablami, co pozwoliło - mimo znacznych rozmiarów w planie - nadać im stosunkowo małą grubość. Z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych, było to rozwiązanie bardzo istotne, zmniejszające w dużym stopniu trudności betonowania w wykopach zalewanych przez wodę gruntową (promocja 3 w 1). Każda stopa w rzucie o kształcie dwunastokąta została sprężona na krzyż trzema wiązkami kabli.
Słupy są smukłe, dwugałęziowe. Przekrój ten udało się konstruktorom uzyskać dzięki odpowiedniemu pochyleniu gałęzi i związaniu ich siodełkiem podtrzymującym dźwigary. Wyeliminowano w ten sposób mimo- środowe ściskanie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32