Blog

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 2
22.04.2020

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe

W artykule znajdziesz:

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 3
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe

Jakie korzyści w stosunku do żelbetu zwykłego może przynieść zastosowanie betonu sprężonego, świadczyć mogą liczby. W tablicy tej podane jest porównanie wskaźników dla jednospadowego dźwigara żelbetowego teowego oraz strunobetonowego dla rozpiętości 9,0 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla uzyskania liczb porównywalnych wskaźniki dotyczące dźwigara o rozpiętości 9,55 m przy rozstawie 6,30 m zostały pomnożone przez współczynnik sprowadzenia. Zastosowanie dźwigarów strunobetonowych jako belek podsuwnico- wych wraz ze szczegółami oparcia i połączenia ich ze słupami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe nie różnią się układem zbrojenia i szczegółami konstrukcyjnymi od dźwigarów prostych. Typowy dźwigar tego rodzaju przy rozpiętości 12 m. Dźwigary dwuspadowe wykonywane są w pozycji stojącej analogicznie jak i proste z tą tylko różnicą, że formy w tym przypadku są dla każdej rozpiętości odrębne i dźwigary nie mają z tego względu cech elastyczności (uprawnienia budowlane).
W rozwiązaniu konstrukcyjnym do wykonania dźwigara dwuspadowego został wykorzystany typowy dźwigar strunobetonowy o przekroju stałym. W tym celu z górnej poziomej powierzchni prefabrykatu zostają wypuszczone strzemiona o zmiennej dostosowanej do wymaganego spadku wysokości służące do połączenia prefabrykatu z nadbeto- nem nadającym spadki. Nadbeton wykonywany jest już na budowie, lecz jeszcze przed montażem. Z nadbetonu nadającego spadki wystają strzemiona służące do połączenia z betonem układanym między żebrami czołowymi przekrycia dachowego.
Przy rozpiętości 15 m ciężar dźwigara strunobetonowego bez nadbetonu wynosi 3130 kG, z nadbetonem nadającym spadki - 4800 kG.
Wykorzystanie w tej koncepcji typowego dźwigara strunobetonowego o stałym przekroju jest bardzo korzystne z punktu widzenia zakładów prefabrykacji, ponieważ rozszerza to zakres stosowania elementów wykonywanych na długich torach w formach o stałym przekroju, a więc takich, których produkcja jest najprostsza (program egzamin ustny).

Zwiększone wykorzystanie form

Zwiększone wykorzystanie form obniża koszty prefabrykatów. Z punktu widzenia jednak organizacji robót na placu budowy konstrukcja dźwigara jest bardzo niekorzystna, ponieważ 50% betonu całości dźwigara wykonywana być musi na budowie. W tym 27% betonu - w drugiej fazie prefabrykacji i 23% - jako beton monolityczny po zmontowaniu przekrycia dachowego. Wielofazowość robót betonowych i konieczność oczekiwania na stwardnienie betonu w każdej fazie jego wykonania opóźnia prace montażowe i w wysokim stopniu uzależnia je od warunków atmosferycznych (opinie o programie).
Typowy dźwigar dwuspadowy kablobetonowy o rozpiętości 15 m przy rozstawieniu co 6 m. Przekrój dźwigara w środkowej części jest dwuteowy, na krótkich odcinkach przy podporach - prostokątny. W dźwigarach stosowane są materiały o następujących cechach: beton dźwigara - marka 400, stal kablowa 0 5 mm - Rr = 16500 kG/cm2, zbrojenie konstrukcyjne - stal X, nadbeton - marka 200.
Podstawowe zbrojenie dźwigara stanowią 4 kable, z których każdy składa się z 12 drutów 0 5 mm. Na odcinkach przy podporach poziom kabli zostaje podwyższony w stosunku do pozostałej części dźwigara o 5 cm dla uzyskania wymaganej powierzchni oparcia dla bloków kotwiących. Szczegóły konstrukcyjne części podporowej (segregator aktów prawnych).

Dźwigary wykonywane są w pozycji pionowej w formach drewnianych obitych blachą.
Współpraca dźwigara z nadbetonem monolitycznym uzyskiwana jest w identyczny sposób jak w dźwigarach strunobetonowych. Uwagi dotyczące zalet i wad stosowania nadbetonu monolitycznego wyszczególnione przy omawianiu dźwigarów strunobetonowych dotyczą również i dźwigarów kablobetonowych.
Porównanie zużycia materiałów w dźwigarach dachowych dwuspadowych o rozpiętości 15 m i rozstawie co 6 m. Porównanie dotyczy dźwigarów następujących typów: żelbetowego teowego typu, typowego strunobetonowego o przekroju stałym z nad- betonu i typowego kablobetonowego (promocja 3 w 1).

Dla uzyskania liczb porównywalnych wskaźniki materiałowe tablicy 4-13 dotyczące dźwigara żelbetowego dwuspadowego o rozpiętości 17,9 m przy rozstawie 6,30 m zostały pomnożone przez współczynnik sprowadzenia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 8 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 9 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 10
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 11
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 12 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 13 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 14
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami