Blog
Dźwigi i żurawie budowlane
W artykule znajdziesz:
Dźwigi i żurawie budowlane
Dźwigi i żurawie budowlane
Obecnie niemal żadna inwestycja budowlana nie może dojść do skutku, bez udziału urządzeń dźwignicowych. Urządzenia te są różnego rodzaju oraz mogą mieć dość różne od siebie parametry. Łączy je jedna wspólna cecha. Urządzenia te mają możliwość przenoszenia dużych gabarytowo oraz ciężkich ładunków na spore odległości, a główną zaletą jest duży zasięg pracy w płaszczyźnie pionowej (program egzamin ustny).
Dźwig a żuraw różnica we właściwościach i zastosowaniu
Dźwigi oraz żurawie są na budowach niezwykle częstym widokiem. Ogólnie potocznie dzielone są maszyny takie na dźwig oraz żuraw budowlany. Zasada działania oraz zastosowania są jednak inne w tych dwóch przypadkach. Warto jest zatem zacząć od podstaw.
Prawidłowa nazwa dla wymienionych wyżej urządzeń to:
- żuraw wieżowy,
- żuraw ruchomy (dźwig),
Chociaż fachowa nomenklatura określa te maszyny jednym mianownikiem żurawia, to mowa potoczna rozróżnia żurawia oraz dźwig. Wynika to z faktycznych i wizualnych różnic pomiędzy tymi maszynami. Dźwig czyli żuraw ruchomy jest zainstalowany na specjalnej platformie przejezdnej. Platforma ta może zostać połączona z samochodem ciężarowym (jest to najczęściej stosowane rozwiązanie), ale również jest montowana na podwoziu o gąsienicowym układzie przenoszenia napędu lub na platformie szynowej (najczęściej stosowane na kolei). Dźwig posiada układ stabilizacji oraz poziomowania. Przed rozpoczęciem pracy układ taki musi zadbać, aby dźwig był stabilnie usytuowany. Pomimo tych systemów większość żurawi ruchomych ma mniejszy udźwig oraz zasięg pracy od wieżowych odpowiedników. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiej relokacji miejsca pracy.
Żuraw wieżowy
Żuraw wieżowy jest to inaczej zwany żuraw budowlany Zasada działania takiej maszyny jest nieco inna. Żuraw wieżowy jest przede wszystkim nieruchomy oraz bardzo masywny. Zazwyczaj kiedy jest instalowany na budowie musi być dobrze zaplanowane miejsce jego ulokowania. Może być montowany na ziemi, ale bardzo popularne jest montowanie ich na dachach lub do ścian budynków. Montaż taki jest szczególnie często stosowany podczas budowy drapaczy chmur. Możliwości żurawia wieżowego są ogromne. Wysokość podnoszenia może osiągać 100m podobnie jak wysięg, natomiast udźwig największych żurawi osiąga 80 000kg.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32