Blog
Ebonit
W artykule znajdziesz:
Ebonit
Ebonit - materiał otrzymywany przez wulkanizację kauczuku naturalnego lub syntetycznego z dużą ilością siarki jest stosowany w przemyśle.E
lektrotechnicznym (głównie do wyrobu skrzynek akumulatorowych), w radiotechnice i przemyśle chemicznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ebuliometr - przyrząd do dokładnego pomiaru temperatury wrzenia, stosowany w ebuliometrii.
Ebuliometria - dział chemii fizycznej eksperymentalnej, zajmujący się metodyką badania temperatury wrzenia czystych substancji, ich mieszanin i roztworów; e. znajduje zastosowanie m. in. do oznaczania ciężarów cząsteczkowych, rozpuszczalności, oznaczania małych ilości wody i w badaniu azeotropii.
Echinus - dolna część głowicy doryckicj lub toskańskiej, mająca kształt okrągłej poduszki, łącząca trzon kolumny z abakusem.
Echo - dźwięk odbity przychodzący do określonego punktu z takim natężeniem i opóźnieniem, że może być zarejestrowany przez słuchacza odrębnie w stosunku do dźwięku bezpośrednio przychodzącego do tego samego punktu.
Echo elektryczne - sygnał elektryczny powstały wskutek odbicia fali elektromagnetycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Echo łopoczące - ciąg kolejnych ech związanych z jednym źródłem dźwięku i nie słyszanych oddzielnie, tj. tworzących dźwięk ciągły.
Echo magnetyczne - niepożądane przeniesienie się stanu magnetycznego z jednej części zapisanego nośnika magnetycznego dźwięku na inną, przy zbliżaniu ich do siebie wskutek nawinięcia na szpulę.
Echo radiolokacyjne - echo elektryczne wykorzystywane w radiolokacji.
Echo radiowe - zjawisko powtarzania się sygnału w odbiorniku na skutek przechodzenia fal radiowych z punktu nadawczego do punktu odbiorczego różnymi drogami.
Echo spinowe - dodatkowy sygnał obserwowany w przypadku stosowania metod impulsowych rezonansu magnetycznego, po ustaniu działania pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości.
Echograf - echosonda z samoczynnym urządzeniem zapisującym.
Echogram - zapis sygnałów rejestrowanych przez echosondę.
Echogram - obraz impulsów ultradźwiękowych odbitych od powierzchni zróżnicowania tkanki na ekranie lampy oscyloskopowej (uprawnienia budowlane).
Echolokacja
Echolokacja - ustalanie przez organizm żywy swego położenia w stosunku do otaczających przedmiotów na podstawie rejestracji echa wysyłanych przezeń sygnałów akustycznych (naturalny odpowiednik echosondy); zdolność do c. mają niektóre zwierzęta żyjące w warunkach złego oświetlenia lub prowadzące nocny tryb życia (np. delfiny i niektóre nietoperze).
Echosonda - sonda akustyczna wysyłająca fale w kierunku pionowym (program egzamin ustny).
Echosonda sieciowa - echosonda, której przetwornik nadawczo-odbiorczy; sygnały do echografu przesyła się bądź drogą kablową, bądź za pomocą wiązki fal ultradźwiękowych; e. s. pozwala śledzić na bieżąco zanurzenie włoka i rozwarcie pionowe oraz usytuowanie ryb w stosunku do wlotu sieci ED50 - dawka substancji toksycznej wywołująca u 50% zwierząt doświadczalnych określone objawy zatrucia.
Edafon - ogół organizmów (bakterie, glony, grzyby, larwy owadów i in.) żyjących w glebie i wpływających na jej strukturę i żyzność; e. warunkuje mineralizację związków organicznych i przyspiesza rozkład składników mineralnych, zwiększa przewiewność gleby i przyczynia się do uzyskiwania przez nią gruzełkowatej budowy (opinie o programie).
Edometr - przyrząd do laboratoryjnego określania ściśliwości i odprężania się gruntu przez stop niowe obciążanie próbki w warunkach uniemożliwiających jej boczną rozszerzalność EDTA (z ang. ethylenediaminetetraacctic acid) - kwas wersenowy.
Edytorstwo - (I) zespół czynności związanych z wydawaniem tekstu drukiem: prace programowe, organizacyjne, redakcyjne, adiustacje, a także opracowywanie graficzne formy książki i współdziałanie w tym zakresie z drukarnią; (2) w szerszym znaczeniu - kształtowanie właściwego poziomu merytorycznego, ideowego i artystyczno-graficznego książek EEG - z oh. Elektroencefalografia (segregator aktów prawnych).
Efedryna, CioHnON - alkaloid występujący w rozmaitych gatunkach roślin z rodzaju przęśl, obecnie otrzymywany również, syntetycznie; biały krystaliczny proszek słabo rozpuszczalny w wodzie, o gorzkim smaku; e. stosowana jest w lecznictwie w przypadkach dychawicy oskrzelowej. kolki jelitowej, w chorobach alergicznych, przy stanach zapalnych błon śluzowych nosa oraz w okulistyce.
Efekt - słowo występujące w wielu nazwach złożonych, oznaczających rezultaty jakichś procesów lub - rzadziej - jakieś procesy, często używane zamiennie ze słowem „zjawisko”.
Efekt analityczny - łatwe do zaobserwowania zjawisko (np. tworzenie się osadu, pojawienie się określonego zabarwienia, zmiana pH roztworu lub potencjału redoks układu), którego wystąpienie może być oznaką zakończenia się (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32