Blog

10.06.2020

Pasy antysejsmiczne

W artykule znajdziesz:

Pasy antysejsmiczne

Pasy antysejsmiczne

Są to wykonywane na mokro poziome przewiązki (wieńce) z żelbetu, biegnące wzdłuż całego obwodu budynku i wiążące ze sobą wszystkie jego ściany nośne i nośną konstrukcję niektórych (bądź wszystkich) stropów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy sejsmiczności regionu 9 lub 8 stopni wykonuje się je na poziomie każdego stropu; przy sejsmiczności 7 stopni można stosować w co drugiej kondygnacji.

Zawsze, niezależnie od stopnia sejsmiczności, powinny one być umieszczone na poziomie stropu nad piwnicami (podłoga parteru) i na poziomie poddasza (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szerokość pasa antysejsmicznego musi być równa szerokości odpowiedniej ściany, na której jest on ułożony.
Jeżeli wielkie płyty łączone są ze sobą poprzez metalowe styki spawane względnie poprzez styki betonowane z zastosowaniem dodatkowego zbrojenia poziomego, wówczas pasów antysejsmicznych można nie wykonywać.
Pojemność jednego zbiornika nie powinna przekraczać 2000 m3 (uprawnienia budowlane).

Komory zasuw muszą być oddzielne dla każdego zbiornika (nie wolno np. budować wspólnych komór zasuw dla dwu sąsiednich zbiorników).
Rurociągi do prowadzenia wody powinny być wykonywane ze stali jeśli sejsmiczność terenu wynosi 9 stopni. Rurociągi żelbetowe można stosować przy sejsmiczności poniżej 9 stopni. Rurociągów nie wolno zamocowywać sztywno w ścianach budowli; odstęp pomiędzy rurociągiem a ścianą nie może być mniejszy od 10 cm w świetle. W gruntach słabych, szczególnie zaś lessowych, należy powiększać ten odstęp w kierunku poziomym do 20 cm. Rurociągi żelbetowe najlepiej wykonywać jako wstępnie sprężone za pomocą zbrojenia spiralnego, nawijanego na rurę. Należy układać po dwa równoległe rurociągi obok siebie.

Głębokość ułożenia rurociągów w gruncie (wodociągowych i kanalizacyjnych) powinna wynosić: dla rur stalowych co najmniej 0,80 m, dla żelbetowych i żeliwnych co najmniej 1 m. Rury żeliwne stosujemy przy małych ciśnieniach i dla rurociągów grawitacyjnych.
Należy unikać prowadzenia rurociągów na takich trasach, gdzie stwierdzono uskoki geologiczne lub gdzie występują nagłe zmiany rodzaju podłoża; w przypadkach koniecznych należy stosować rury stalowe i przewidywać wiotkie kompensacje (program egzamin ustny).

Ciągi kanalizacyjne

Ciągi kanalizacyjne przy sejsmiczności 9 stopni należy wykonywać w postaci rur żelbetowych. Nie wolno stosować betonu nieuzbrojonego i murów ceglanych.
W związku z możliwością osuwisk, przerwania nawierzchni, pęknięciami sejsmicznymi i innymi oddziaływaniami wynikłymi wskutek trzęsień ziemi stawia się szereg wymogów dotyczących prowadzenia trasy (np. szczególne środki ostrożności przy prowadzeniu tras na zboczach, przy pokonywaniu przeszkód itp.), nachylenia skarp nasypów i wykopów, oraz przewiduje się środki dla ochrony nawierzchni przed osypującym się ze zboczy gruntem i inne (opinie o programie). W różnych krajach przepisy te, z uwagi na lokalne właściwości podłoża, są znacznie zróżnicowane.

Obciążenia sejsmiczne mostów należy przyjmować jako działające poziomo i skierowane w najniekorzystniejszy sposób wzdłuż lub w poprzek mostu. Sprawdzać należy naprężenia rozciągające i ścinanie.
Przy stosowaniu prefabrykatów szczególną uwagę należy położyć na sprawdzenie sił sejsmicznych w stykach, które należy wykonywać raczej jako monolityczne (spawane lub na mokro). Należy unikać konstrukcji typu przegubowo-wspornikowego (gerberowskie), a także w licznych przypadkach konstrukcji łukowych - szczególnie łuków murowanych. Nachylenie stożków przy przyczółkach powinno być znacznie mniejsze niż w regionach niesejsmicznych (segregator aktów prawnych).

Mosty należy posadawiać na trwałym podłożu klasy 1 i w sposób całkowicie zapewniający nieodkształcalność podpór. Opieranie konstrukcji mostu na oddzielnych słupach w regionach o sejsmiczności 8 i 9 stopni jest niedozwolone; podpory ramowe należy posadawiać na wspólnym fundamencie.

Przepusty należy wykonywać w konstrukcji żelbetowej, przy czym pożądane są konstrukcje monolityczne (promocja 3 w 1). Kierunek przepustu powinien być prostopadły do osi drogi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami