Blog

Edetekcyjna
W artykule znajdziesz:
Edetekcyjna

Edetekcyjna - emulsja fotograficzna do detekcji promieniowania jonizującego; rozróżnia się emulsje do rejestracji śladów cząstek jonizujących i emulsje dozymetryczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Emulsja dozymetryczna - emulsja fotograficzna odpowiednio czuła na promienie jonizujące.
Emulsja fotograficzna - zawiesina substancji światłoczułej w postaci drobnokrystalicznych nierozpuszczalnych soli srebra w ośrodku koloidalnym (najczęściej żelatynie); w fotograficznych materiałach światłoczułych stanowi warstwę, w której powstaje obraz fotograficzny.
Emulsja jądrowa - drobnoziarnista emulsja fotograficzna o dużej koncentracji ziaren bromku srebrowego, stosowana do rejestrowania torów cząstek naładowanych.
Emulsja rentgenowska - specjalna emulsja fotograficzna o dużej czułości, pozwalającej na dokonywanie zdjęć za pomocą promieni X i gamma.
Emulsja smarowa - emulsja używana do smarowania mechanizmów narażonych na działanie pyłów i szkodliwych oparów (np. w cementowniach, górnictwie, hutnictwie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Emulsole - emulsje wodno-olejowe, stabilizowane kwasami tłuszczowymi, żywicznymi, naftenowymi, bądź ich solami sodowymi, stosowane przy obróbce plastycznej.
Enancjomery, antymery, antypody optyczne, izomery zwierciadlane - dwa stereoizomery, których cząsteczki są wzajemnie odbiciami lustrzanymi, lecz nie dają się nałożyć, ponieważ różnią się konfiguracją; e. skręcają płaszczyznę polaryzacji światła o ten sam kąt, lecz w przeciwnych kierunkach (uprawnienia budowlane).
Enancjomorfizm - występowanie kryształów tej samej substancji w postaciach pozostających do siebie w takim stosunku, jak przedmiot do swego odbicia w zwierciadle płaskim.
Enancjotropia - przemiana jednej z odmian polimorficznych w drugą zachodząca w temperaturze niższej od temperatury topnienia obu odmian polimorficznych.
Enantal - nasycony aldehyd alifatyczny, ciecz trudno rozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholu i eterze, o zapachu owoców; e. otrzymuje się pirolitycznie z oleju rycynowego; jest stosowany jako półprodukt w przemyśle organicznym, farmaceutycznym i perfumeryjnym (program egzamin ustny).
Enargit - minerał, siarkoarsenek miedzi, ruda miedzi i arsenu.
Encefalografia - rentgenograficzna metoda badania mózgu po wprowadzeniu do komór mózgowych i przestrzeni podpajęczynówkowych powietrza w miejsce wyciągniętego uprzednio płynu mózgowo-rdzeniowego, rzadziej po wprowadzeniu środka kontrastującego, zawierającego jod (opinie o programie).
Encefalospektrograf
Encefalospektrograf - aparat do rejestracji widma częstotliwości przebiegów potencjałów bioelektrycznych mózgu.
Endemity - rośliny lub zwierzęta (podgatunki, gatunki, rodzaje, rodziny, a nawet rzędy) zamieszkujące ograniczone terytorium i tylko jemu właściwe; powstają zwykle wskutek izolacji geograficznej, np. na wyspach.
Endoenergetyczny - związany z pochłanianiem energii (np. proces e.).
Endoenzymy - enzymy wytwarzane przez żywe komórki, których wydzielanie z komórki odbywa się z trudnością.
Endogeniczny - wywołany przez czynniki wewnętrzne; por. egzogeniczny (segregator aktów prawnych).
Endokrynologia - nauka o gruczołach wydzielania wewnętrznego, o wydzielanych przez nie hormonach, o ich działaniu na ustrój ludzki lub zwierzęcy oraz o chorobach związanych z zaburzeniami czynności tych gruczołów endomorfizm, zmiany endokontaktowe - geol. proces zachodzący w skorupie ziemskiej, polegający na zmianach właściwości magmy pod wpływem otaczających skał; por. egzomorfizm.
Endopasożyty - organizmy pasożytujące wewnątrz ciała swego żywiciela, np. liczne pierwotniaki, nicienie pasożytnicze, przywry, tasiemce.
Endopeptydazy - enzymy z klasy hydrolaz działające na wiązania peptydowe wewnątrz łańcucha peptydowego, rozkładające cząsteczkę białka na fragmenty peptydowe.
ENDOR (z ang. electron-nuclear double resonance) - rezonans podwójny elektronowo-jądrowy.
Endoskop - przyrząd optyczny do oględzin wewnętrznych powierzchni rur i małych zbiorników (np. w celu sprawdzenia jakości wykonania złącz spawanych).
Endoskop chirurgiczny - przyrząd elektromedyczny umożliwiający dokonywanie zabiegów elektrochirurgicznych wewnątrz ciemnych przestrzeni i jam ciała pod kontrolą wzrokową; stosowany głównie w urologii i torakochirurgii.
Endoskopia - oglądanie trudno dostępnych obiektów, np. wewnątrz urządzeń technicznych lub w organizmach żywych.
Endosporynit - składnik strukturalny węgla powstały z wewnętrznej masy makrosporów i mikrosporów.
Endotermiczny - mający związek z pochłanianiem ciepła (np. reakcja chemiczna e.).
Endotoksyny - jady bakteryjne znajdujące się wewnątrz żywych komórek bakteryjnych; ich toksyczność ujawnia się w czasie rozkładu zamarłych komórek.
Energetyk - specjalista w dziedzinie energetyki.
Energetyka - (1) nauka techniczna o przetwarzaniu, przesyłaniu, gromadzeniu i wykorzystywaniu różnych rodzajów energii; (2) dział gospodarki obejmujący praktyczne wykorzystanie energii we wszystkich jej postaciach (promocja 3 w 1).
Energetyka cieplna, termoenergetyka - energetyka oparta na wykorzystaniu energii chemicznej paliw stałych, ciekłych i gazowych przy użyciu silników cieplnych.
Energetyka jądrowa - energetyka oparta na wykorzystaniu energii jądrowej, uzyskiwanej w wyniku rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków w reaktorach jądrowych.
Energetyka wiatrowa - aeroenergetyka.
Energetyka wodna, hydroenergetyka - energetyka oparta na wykorzystaniu naturalnych zasobów energii wód za pomocą turbin wodnych.
Energia - jedna z podstawowych wielkości charakteryzujących stan układu fizycznego; skalarna wielkość związana z ruchem i wzajemnym.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32