Blog
Efekt ograniczenia odkształceń
W artykule znajdziesz:
Rozważmy teraz wpływ kruszywa na pełzanie. Zazwyczaj stosowane kruszywo o normalnym ciężarze nie podlega pokazano, że chociaż pełzanie w przypadku drobnego cementu było początkowo największe, po 1000 dniach stało się najmniejsze. Jest to prawdopodobnie zaczyn występujący w betonie, znaczniejszemu pełzaniu, tak że można przyjąć, iż źródłem pełzania jest zaczyn cementowy. Kruszywo wpływa jednak na pełzanie betonu przez ograniczenie swobody odkształceń, podobnie jak w przypadku skurczu oraz przez niektóre właściwości fizyczne skały macierzystej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Efekt ograniczenia odkształceń wynika z okoliczności, że zaczyn cementowy ulega pełzaniu, któremu nie podlega kruszywo; w efekcie obecność kruszywa zmniejsza efektywne pełzanie betonu. Pełzanie jest zatem funkcją objętościowej zawartości w betonie zaczynu cementowego, związek ten jest jednak nieliniowy. Podana zależność jest słuszna dla betonu wykonanego zarówno przy użyciu kruszywa o zwykłym ciężarze, jak i przy użyciu kruszywa lekkiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależność pełzania betonu od zawartości kruszywa (z pominięciem objętości nie zhydratyzowanego cementu). W większości zwyczajnych mieszanek zmienność zawartości kruszywa oraz odpowiadająca jej zmienność wartości pełzania są niewielkie. Wysuwano przypuszczenia, że czynnikami wpływającymi na pełzanie są: uziarnienie kruszywa, jego wymiar maksymalny oraz kształt ziarna (uprawnienia budowlane). Obecnie uważa się, że główny efekt tych parametrów przejawia się we wpływie, jaki wywierają one pośrednio lub bezpośrednio na zawartość kruszywa, pod warunkiem że we wszystkich rozważanych przypadkach uzyskuje się pełną konsolidację masy betonowej.
Porowatość kruszywa
Istnieją jednak pewne cechy fizyczne kruszywa, które wpływają na pełzanie betonu. Najważniejszą z nich jest prawdopodobnie współczynnik sprężystości. Im współczynnik ten jest wyższy, tym bardziej kruszywo działa ograniczająco na potencjalne pełzanie betonu (program egzamin ustny). W sposób oczywisty wynika to z podanego uprzednio wyrażenia na a.
Stwierdzono, że porowatość kruszywa wpływa również na pełzanie betonu, lecz ponieważ kruszywo o wyższej porowatości ma na ogół niższy współczynnik sprężystości możliwe jest, że porowatość nie stanowi niezależnego parametru pełzania. Z drugiej strony można wykazać, że porowatość kruszywa, a jeszcze bardziej jego zdolność do absorpcji, odgrywają bezpośrednią rolę w przenoszeniu wilgoci w betonie; przenoszenie takie może być związane z pełzaniem (opinie o programie).
W związku z wielkim zróżnicowaniem kruszyw w obrębie poszczególnych gatunków mineralogicznych i petrologicz- nych nie jest możliwe sformułowanie stwierdzeń ogólnych, dotyczących wartości pełzania betonu wykonanego z kruszyw różnego typu. Duże znaczenie mają tu jednak wyniki po 20 latach przechowywania w wilgotności względnej 50% beton wykonany przy użyciu piaskowca wykazywał pełzanie ponad dwa razy większe niż beton wykonany przy użyciu wapienia (segregator aktów prawnych).
Jeszcze większe różnice odkształceń spowodowanych pełzaniem betonów wykonanych przy użyciu różnego kruszywa stwierdził Riisch i in. Po 18 miesiącach obciążania, przy wilgotności względnej 65%, maksymalne pełzanie przewyższało 5 razy pełzanie minimalne. Jeśli uporządkować gatunki kruszywa wg wzrastających wartości pełzania, to kolejność będzie następująca; bazalt, kwarc, żwir, marmur i granit oraz piaskowiec (promocja 3 w 1). Kruszywo lekkie zasługuje na specjalną wzmiankę w związku z dość rozpowszechnionym mniemaniem, że stosowanie go daje wartości pełzania znacznie wyższe niż przy użyciu kruszywa zwyczajnego. Ostatnie badania wskazują, że z uwagi na pełzanie nie ma zasadniczej różnicy między tymi dwiema odmianami kruszyw, a wyższe pełzanie betonów lekkich jest związane z tą okolicznością, że kruszywa lekkie mają niższy współczynnik sprężystości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32