Blog

09.04.2020

Efekt synergetyczny

W artykule znajdziesz:

Efekt synergetyczny

 

Efekt synergetyczny

Efekt synergetyczny - synergizm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Efekt techniczny normy - zmiany powstające w środkach produkcji, w technologii, w wyrobach i sposobach ich użytkowania w wyniku stosowania normy.

Efekt Trommsdorfa -efekt żelu.

Efekt Villarda - zjawisko Villarda.

Efekt wyrównujący, efekt niwelujący (rozpuszczalnika) - tendencja rozpuszczalnika do wyrównywania niejako mocy wszystkich kwasów, których moc jest większa od pewnej wartości.

Efekt żelu, efekt Trommsdorfa - samorzutne zwiększenie się szybkości polimeryzacji i szybkości wzrostu masy cząsteczkowej w układach polimeryzujących po osiągnięciu przez te układy znacznej lepkości.

Efektor - narząd wykonawczy organizmu sterowany przez system nerwowy każdy organ sterowniczy, za pomocą którego układ względnie odosobniony oddziałuje na otoczenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Efekty dźwiękowe - dźwięki wytwarzane za pomocą urządzeń mechanicznych, elektrycznych itp. w celu wywołania u słuchacza określonych wyobrażeń, przeważnie stanowiące tło nadawanej audycji.

Efektywność ekonomiczna - stosunek efektu określonej działalności gospodarczej (np. działalności określonego przedsiębiorstwa, gałęzi produkcji) do związanego z nią nakładu.

Efektywność lotki, czułość lotki - stosunek prędkości kątowej przechylenia skrzydła sprężystego, wywołanego wychyleniem lotek, do kąta wychylenia lotek.

Efemerydy 1 - tabele zawierające dane dotyczące położenia ciał niebieskich w określonych chwilach i w równych odstępach czasu.

Efemerydy 2 - rośliny odbywające cały cykl rozwojowy w krótkim okresie sprzyjających warunków, np. na pustyniach po epizodycznych deszczach.

Efetonina - chlorowodorek c- fedryny otrzymany syntetycznie; działa leczniczo podobnie do efedryny, lecz słabiej.

Efluwacja - wiatr elektryczny.

Eforacja - erozja wywołana działaniem wód krasowych przepływających pod ciśnieniem (uprawnienia budowlane).

Efuzor - urządzenie do przemiany energii ciśnienia w energię kinetyczną płynu.

Egalizacja - wyrównywanie jakości produktu przez mieszanie jego części wykazujących niewielkie różnice.

Egalizator - substancja wyrównująca ładunek powierzchniowy skóry i sprzyjająca równomiernemu przebiegowi procesu barwienia.

Egalizator - zbiornik do stabilizacji i homogenizacji wyrobu lakierowego zaopatrzony w mieszadło śmigłowe, turbinowe lub kotwiczne.

Eguter - walec maszyny papierniczej, służący do wyrównywania powierzchni i struktury papieru oraz do odciskania tzw. znaków wodnych.

Egzaltolid, CI egzalton, C15H28O - keton cykliczny, bezbarwna, krystaliczna substancja o zapachu piżma; występuje w wydzielinie gruczołowej piżmaka; otrzymywany również syntetycznie; stosowany w przemyśle perfumeryjnym.

Egzaracja

Egzaracja - erozja lodowcowa polegająca na mechanicznym żłobieniu i wygładzaniu skał podłoża przez przesuwający się lodowiec (program egzamin ustny).

Egzemat solny - wysad solny.

Egzergia - maksymalna zdolność materii do wykonania pracy w danym otoczeniu.

Egzobiologia - kosmobiologia.

Egzoenergetyczny - związany z wydzielaniem się energii (np. proces e.).

Egzoenzymy - enzymy wytwarzane przez żywe komórki, wydzielające się bardzo łatwo na zewnątrz komórki.

Egzogeniozny - wywoływany przez czynniki zewnętrzne; por. endogeniczny.

Egzomorfizm, zmiany egzokontaktowe - proces zachodzący w skorupie ziemskiej, polegający na oddziaływaniu magmy na skały otoczenia; por. endomorfizm (opinie o programie).

Egzopeptydazy - biochem. enzymy z klasy działające na wiązania peptydowe na końcach łańcucha peptydowego, uwalniające skrajne aminokwasy.

Egzosfera - zewnętrzna warstwa atmosfery ziemskiej, znajdująca się powyżej 800-1000 km, o bardzo małej gęstości.

Egzotermiczny - związany z wydzielaniem się ciepła (np. reakcja chemiczna e.).

Egzotoksyny, cktotoksyny - jady bakteryjne produkowane przez żywe bakterie, wydalane na zewnątrz ich organizmu do otoczenia.

Egzotyk - okruch skalny nie związany genetycznie z osadem, w którym występuje; e. pochodzą zazwyczaj z denudowanych w przeszłości skał podłoża, obecnie ukrytych pod osadami młodszymi.

Egzyna - zewnętrzna część ściany komórkowej ziarna pyłku mająca charakterystyczne dla gatunku urzeźbienie; zbudowana jest z sporopoleniny - związku chemicznego zbliżonego do kutyny i odznaczającego się dużą odpornością na działania mechaniczne i chemiczne, dzięki czemu pyłek zachowuje się w osadach geologicznych (segregator aktów prawnych).

Egzynit - macerał węglowy zawierający kopalne szczątki sporów i kutikuli; jest jednym z głównych składników węgla matowego.

Ejektor - strumienica przetłaczająca przenoszony czynnik do obszaru o ciśnieniu nie większym niż. ciśnienie atmosferyczne; por. iniektor.

Ejektor ratowniczy - urządzenie stosowane przez nurków podczas prac ratowniczych do wypłukiwania tuneli pod wrakami, wybierania mułu.

Eka-pierwiastki - pierwiastki, których istnienie i właściwości przewidziano na podstawie prawa okresowości i dla których utworzono przed ich odkryciem nazwy zawierające przedrostek eka- np. eka-glin (obecna nazwa gal), eka-krzem (german) i eka-bor (skand) (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami