Blog

Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 2
07.01.2019

Egzamin na uprawnienia budowlane – co zrobić gdy nie uda się na niego dotrzeć?

W artykule znajdziesz:

Egzamin na uprawnienia budowlane – co zrobić, gdy nie uda się na niego dotrzeć?


Chociaż data egzaminu na uprawnienia budowlane ustalona jest dużo wcześniej, to może zdarzyć się, że ktoś na niego nie dotrze. W takim wypadku pojawia się szereg pytań związanych z poniesionymi już opłatami czy procesem kwalifikacyjnym (program na komputer). Każda osoba, która pozytywnie przeszła kwalifikację otrzymuje informację o terminie oraz miejscu egzaminu listem poleconym. Powinien od dotrzeć do adresata nie później niż miesiąc przed egzaminem. Jeśli takie pismo zostało terminowo doręczone, a mimo to kandydat nie pojawił się na egzaminie, to jedyną możliwością, aby w takiej sytuacji odzyskać opłaty za egzamin jest usprawiedliwienie. Trzeba je przedłożyć na 7 dni przed ustaloną datą egzaminu, jeśli nieobecność jest planowana, lub do 7 dni po egzaminie, gdy nieobecność była niezaplanowana (program na telefon).
Przyczyny nieobecności, które pozwalają na jej usprawiedliwienie, to:
• stan zdrowia – zwolnienie lekarskie,
• konieczność stawienia się w urzędzie – odpowiednie pismo,
• inny ważny powód (promocja 3 w 1).

Zwrot drugiej raty


Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 3Zasadność przedstawionego usprawiedliwienia jest każdorazowo oceniana przez komisję kwalifikacyjną. Jeśli usprawiedliwienie zostanie uznane za zasadne, to kandydat otrzymuje zwrot drugiej raty opłaty z tytułu przeprowadzenia egzaminu (program na egzamin ustny). Jeśli jednak usprawiedliwienie nie zostanie uznane lub kandydat go nie przedstawi, to cała opłata za egzamin pisemny oraz ustny przepada w całości. Warto przy tym zaznaczyć, że nieobecność na egzaminie pisemnym lub negatywny wynik egzaminu pisemnego nie oznacza, że trzeba ponownie przejść kwalifikację (segregator). W takich sytuacjach nie jest to konieczne, wystarczy tylko złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu jeszcze raz.
Takie same zasady dotyczą egzaminu ustnego, lecz jeśli zostanie on zakończony z wynikiem negatywnym, to nie trzeba jeszcze raz zdawać części pisemnej (opinie). Pozytywny wynik z pisemnej części egzaminu na uprawnienia budowlane jest ważny przez 3 lata. Aby móc ponownie przystąpić do części ustnej, trzeba uiścić odpowiednią opłatę oraz złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu ustnego w następnej sesji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 8 Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 9 Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 10
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 11
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 12 Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 13 Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 14
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kolejność wznoszenia murów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami