Blog

02.10.2019

Egzamin na uprawnienia budowlane – jaki jest jego cel?

W artykule znajdziesz:

Egzamin na uprawnienia budowlane – jaki jest jego cel?

 

Egzamin na uprawnienia budowlane – jaki jest jego cel?

Egzamin na uprawnienia budowlane jest bardzo ważnym etapem na drodze rozwoju zawodowego każdego architekta czy inżyniera budownictwa. Oczywiście można pracować w zawodzie nie posiadając uprawnień budowlanych, ale wówczas nie można pełnić samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer).

Brak uprawnień oznacza niższe zarobki oraz poślednie stanowiska pracy. Z tego właśnie względu większość absolwentów studiów inżynierskich oraz niektórzy technicy i mistrzowie decydują się na przejście postępowania kwalifikacyjnego oraz podejście do egzaminu na uprawnienia budowlane. Jest to decyzja mająca ogromny wpływ na karierę zawodową w budownictwie (program na telefon).

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy inżynier budownictwa lądowego, morskiego, hydrotechnicznego, a także architekt, inżynier instalator, inżynier elektryk czy elektroenergetyk może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie wyłącznie po zdaniu egzaminu na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny). Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nie można pełnić takich funkcji na żadnej z inwestycji budowlanych w Polsce, jeśli takowych uprawnień się nie posiada. Oczywiście można wówczas zostać asystentem projektanta w biurze projektowym lub majstrem na budowie, ale z pewnością nie jest to spełnienie ambicji zawodowych.

Studia inżynierskie


Studia inżynierskie na kierunkach związanych z budownictwem podejmują przede wszystkim osoby, które w przyszłości chcą zostać projektantami w danej branży, bądź kierownikami robót budowlanych lub kierownikami budów (opinie o programie). Uprawnienia budowlane dają kompetencje, które są niezbędne, aby prowadzić jakiekolwiek inwestycje budowlane czy podpisywać dokumenty, które są związane z inwestycjami budowlanymi (segregator aktów prawnych). Stąd też zdanie egzaminu jest niezbędne, aby rozwijać się w swojej branży. To jeszcze nie wszystko, gdyż oprócz posiadania decyzji o nadaniu uprawnień, trzeba jeszcze być członkiem okręgowej izby samorządu zawodowego oraz być wpisany do rejestru prowadzonego przez Izbę Architektów RP lub Polską Izbę Inżynierów Budownictwa (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami