Blog
Opracowanie sztucznych materiałów
W artykule znajdziesz:
Zupełnie inaczej ma się rzecz ze sztucznymi, zwłaszcza syntetycznymi materiałami, których mściwości i jakość mogą być zmienione w potrzebnym kierunku, tj. w zależności od stawianych im wymagań (o utworzeniu takich z wyznaczonymi z góry, jakby „zaprogramowanymi” przez architekta, parametrami wysokości będzie mowa bardziej szczegółowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Opracowanie sztucznych materiałów budowlanych z zawczasu założonymi parametrami jakości nie tylko poszerzają możliwości stworzenia nowych form architektonicznych, ale też pozwalają znacznie polepszyć eksploatacyjno-techniczne i artystyczno-estetyczne właściwości budynków i budowli oraz zapewnić ich niezawodne i długotrwałe użytkowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ostatnich czasach stosunek architektów, ekonomistów i innych związanych z budownictwem specjalistów do zagadnienia długowieczności budynków zaczął się zmieniać (uprawnienia budowlane). Poczynając od piramid egipskich, budowanych ,,na wieczność”, aby „przechować przez nieograniczony w czasie szereg wieków nieutlenione prochy faraonów”, wytrzymałość i długotrwałość uważano za nieodłączne cechy wszelkiej architektury. Przeciwnie, wszystko nietrwałe zdegradowano jako sztuczne, dekoracyjne. ,,Wszelki twór architektoniczny powinien być na tyle długowieczny, na ile pozwala zastosowany materiał. Trzeba, aby ten materiał był tak obrobiony, żeby jego właściwości fizyczne zapewniły maksymalną długotrwałość. Według nas pisał O. Munc jest to jeden z warunków artystycznej pełno wartościowości wszelkiego w ogóle architektonicznego tworu.” Jeszcze bardzo niedawno budowniczowie wyznawali nawet taką zasadę: ,,Budować na wieczne czasy” (program egzamin ustny).
Eksploatacja obiektu
Właściwości teraźniejszych masowych materiałów konstrukcyjnych pozwalają zapewnić wielowiekowy żywot dowolnego obiektu budowlanego i nie są potrzebne przy tym bardzo duże jednorazowe nakłady. Jednak dzisiaj nie stawia się tego warunku w odniesieniu do wszelkiego na ogół tworu architektury. Dzisiaj coraz częściej mówi się o gwarantowanej niezawodnej eksploatacji obiektu w granicach optymalnego okresu użytkowania. Na zmianę stosunku do problemu długowieczności obiektów architektury wpłynęły również nowe materiały budowlane, ale nie tylko one (opinie o programie).
Jeden z ważniejszych aspektów problemu długowieczności stanowi mało zbadane i skomplikowane zagadnienie moralnego starzenia się (lub zużycia). Pierwszy rodzaj moralnego zużycia budynków przejawia się w tym, że w miarę postępu naukowo-technicznego wskutek wzrostu wydajności pracy zmniejszają się wydatki na robociznę i środki do wznoszenia budynku (segregator aktów prawnych). Przy tym deprecjacja obiektów budownictwa jest uwarunkowana nie tylko zwiększeniem wydajności pracy w zakresie prac projektowych i budowlanych, lecz również w gałęziach przemysłu produkujących materiały, wyroby i konstrukcje budowlane, a także maszyny, wyposażenie, surowce i półfabrykaty do ich wytwarzania. Innym rodzajem moralnego zużycia budynków i budowli jest zmniejszenie ich wartości, które występuje na skutek zmiany potrzeb społeczeństwa z upływem czasu. I jeżeli pierwszy rodzaj moralnego zużycia nie dotyczy wartości użytkowej obiektów budownictwa, to w wyniku drugiego budynki i budowle jeszcze przed ich fizycznym zużyciem przestają już w pełnym stopniu odpowiadać funkcjonalnym, technicznym i estetycznym wymaganiom.
Wzrastające z postępem społecznym i naukowo-technicznym wymagania w zakresie komfortu, urządzenia, higieny i kultury wytwarzania oraz życia codziennego prowadzą do obniżenia wartości użytkowej obiektu. Jej przywrócenie związane jest z doniosłymi nakładami pracy, środków i materiałów na rekonstrukcję i modernizację budynków i budowli (promocja 3 w 1).
W swoim czasie Witruwiusz pisał, że w architekturze wszystko „należy czynić, biorąc pod uwagę wytrzymałość, korzyść i piękno”. Uwzględnienie czynnika moralnego starzenia się, skracającego ekonomicznie celowe okresy użytkowania budynków i budowli, a czasami również całych kompleksów, zmusza dzisiaj architektów do bardzo uważnego i ostrożnego poszukiwania prawidłowych stosunków wzajemnych między tymi trzema podstawowymi wymaganiami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32