Blog

Eki
W artykule znajdziesz:
Eki

Eki - współczynniki energetyczne, wprowadzone do krystalochemii przez Fersmana, wyrażające ilość energii, jaką wnosi każdy jon do związku krystalicznego podczas jego tworzenia się; sumując e. można obliczyć energię sieci krystalicznej dowolnego związku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ekier - węgielnica pojedyncza.
Ekierka trójkątna trójkąt rysunkowy.
Eklimetr - pochyłomierz.
Ekliptyka - okrąg wielki leżący na sferze niebieskiej w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny orbity środka mas układu Ziemia - Księżyc.
Eklogit - skała metamorficzna składająca się głównie z granitu i piroksenu, o składzie chemicznym zbliżonym do bazaltu.
Ekoklimat, klimat siedliskowy, bioklimat - swoisty klimat lokalny danego środowiska, kształtujący się pod wpływem zespołu żywych organizmów.
Ekologia - nauka, która bada wzajemne zależności między organizmami oraz ich zespołami a ich żywym i martwym środowiskiem; wyniki
badań ekologicznych wskazują drogi ochrony naturalnych zasobów przyrody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ekologia radiacyjna - radioekologia.
Ekonometria - nauka zajmująca się ustalaniem za pomocą metod matematyczno-statystycznych ilościowych prawidłowości zachodzących w życiu gospodarczym.
Ekonomia ruchów - zbiór przestrzeganych przy normowaniu prac zasad, dotyczących racjonalnego gospodarowania siłami wykonawcy i stanowiących podstawę usprawniania metod pracy na stanowisku roboczym.
Ekonomizer - urządzenie wzbogacające.
Ekosfera - obszar otaczający gwiazdę, w którym może istnieć (na planetach) życie zbliżone do ziemskiego.
Ekosystem - podstawowa jednostka funkcjonalna w przyrodzie; układ złożony z biocenozy i jej biotypu, w którym zachodzi obieg materii i przepływ energii.
Ekotop - siedlisko (uprawnienia budowlane).
Ekotyp - rasa ekologiczna, forma osobników danego gatunku różniąca się w wyniku przystosowania do warunków środowiska (np. w zakresie kształtu lub barwy) od innych form tego gatunku występujących w odmiennych środowiskach, np. e. mniszka rosnącego w górach różni się od jego e. występującego na nizinach.
Ekran 1 - płaska warstwa materiału odbijającego promieniowanie (np. e. projekcyjny) lub świecącego pod wpływem padającego nań promieniowania (e. luminescencyjny).
Ekran 2 - W. siatka lub warstwa przewodząca zabezpieczająca urządzenie elektryczne przed szkodliwym wpływem zewnętrznych pól elektrycznych lub magnetycznych.
Ekran
Ekran, ekran wodny - kod. rząd rur pionowych wypełnionych wodą, umieszczonych wewnątrz paleniska wzdłuż jego ścian w celu ochrony obmurza kotła przed działaniem wysokiej temperatury.
Ekran 1 - część aparatu reprodukcyjnego przeznaczona do utrzymywania w żądanym położeniu przedmiotu fotografowanego w świetle odbitym lub przepuszczonym; e. zwykle wyposażony jest w urządzenia umożliwiające wymagane ustawienie jego płaszczyzny względem osi optycznej obiektywu (program egzamin ustny).
Ekran Anderssona - hydr. metalowy ekran, który po zanurzeniu w cieczy w kanałach prostoosiowych o prostokątnym przekroju porusza się z prędkością równą średniej prędkości przepływu (dzięki posiadaniu odpowiednio małej masy i odpowiednich rozmiarów); c. A. służy do pomiarów średniej prędkości przepływu cieczy w kanałach wskazanego rodzaju.
Ekran ciemny - ekran tenebrescencyjny.
Ekran cieplny katody - osłona metalowa otaczająca termokatodę lampy łukowej, połączona z nią elektrycznie i przeznaczona do zmniejszenia promieniowania cieplnego katody.
Ekran fluoroscencyjny - odmiana ekranu luminescencyjnego; przetwarza niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne, np. nadfioletowe lub rentgenowskie, na promieniowanie widzialne.
Ekran luminescencyjny - ekran, na którym wytwarzany jest obraz w wyniku zjawiska luminescencji (np. w lampach elektronopromieniowych) (opinie o programie).
Ekran mozaikowy - ekran luminescencyjny składający się z dużej ilości małych „wysepek” emitujących promieniowanie świetlne o różnych barwach (zwykle o trzech barwach podstawowych), rozłożonych w taki sposób, że obraz obserwowany z pewnej odległości daje wrażenie obrazu wielobarwnego.
Ekran ochronny - radiol. osłona wykonana zazwyczaj w postaci płaskiej warstwy materiału pochłaniającego dany rodzaj promieniowania, umieszczona między osobą pracującą a źródłem promieniowania w celu zabezpieczenia jej przed działaniem tego promieniowania; e. o. mogą być stałe lub ruchome; wykonane są przeważnie z metalu lub szkła.
Ekran oryginałowy - część aparatu reprodukcyjnego przeznaczona do zamocowania przezroczystych lub nieprzezroczystych oryginałów podczas ich reprodukowania.
Ekran pneumatyczny - ekran aparatu reprodukcyjnego, w którym oryginał utrzymywany jest w stałym położeniu dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez specjalną pompę próżniową.
Ekran projekcyjny - ekran odbijający obraz wytwarzany przez projektor filmowy, rzutnik do przezroczy itp.
Ekran rentgenowski - ekran luminescencyjny przetwarzający promieniowanie rentgenowskie w promieniowanie widzialne stosuje się w aparatach rentgenowskich (segregator aktów prawnych).
Ekran telewizyjny - ekran luminescencyjny lampy obrazowej odbiornika telewizyjnego.
Ekran tenebrescencyjny*, ekran ciemny - ekran, który pod wpływem bombardowania elektronowego nie wykazuje zasadniczo luminescencji lecz zmienia barwę, dając na przykład obraz ciemny na jasnym tle.
Ekran tłowy (sygnalizatora świetlnego) - płyta z blachy umieszczona w tyle sygnalizatora świetlnego w celu polepszenia widoczności sygnałów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32