Blog
Ekonomia ruchów i przemieszczeń
W artykule znajdziesz:
Ekonomia ruchów i przemieszczeń
Ekonomia ruchów i przemieszczeń wpływa decydująco na wydajność pracy. Pod tym względem technologia produkcji zwierzęcej przypomina technologię zakładów przemysłowych. Różnica natomiast między rozwiązaniami technologicznymi obiektów przeznaczonych do produkcji zwierzęcej a rozwiązaniami obiektów przemysłowych leży w tym, że o ile obrót masy i ciągłość produkcji w obiektach przemysłowych jest w zasadzie rytmiczny i stały, o tyle w obiektach produkcji zwierzęcej jest on zmienny - o zróżnicowanym natężeniu w czasie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zwierzęta bowiem w miarę swego wzrostu potrzebują większej ilości paszy oraz wody i wydzielają większą ilość odchodów. Potrzeby paszowe zmieniają się w zależności od sezonu i okresu rozwoju. Ta zmienność, mająca charakter cykliczny, musi być uwzględniona w ruchu masy towarowej i jej przerobie oraz rozpatrywana jako zależna od pór roku.
Odpowiednio wyprowadzone parametry technologiczne stanowią podstawę do obliczenia powierzchni i kubatury pomieszczeń, liczby potrzebnych maszyn i urządzeń oraz ich odpowiedniego rozmieszczenia w budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli chodzi o wykorzystanie maszyn i urządzeń mechanicznych, powinno się przyjmować zasadę, że stosuje się w procesie technologicznym tylko te maszyny i urządzenia, które są niezbędne. Zasada ta wynika z tego, że wymagają one częstej konserwacji i naprawy, a ponadto są na ogół kosztowne.
W projektowaniu budynków pierwszeństwo należy zapewnić rozwiązaniom technologiczno-funkcjonalnym, które osiągnąć można dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wnętrza lub układu przestrzennego budynku, a dopiero drugie miejsce - urządzeniom mechanicznym. Maszyny powinny stanowić niezbędne uzupełnienie prawidłowego układu funkcjonalno-przestrzennego i podkreślać jego walory, lecz nie należy ich używać w celu zastępowania wadliwego rozwiązania funkcjonalnego.
Przedmiotem szczególnego zainteresowania technologii produkcji rolnej są przede wszystkim najbardziej pracochłonne gałęzie produkcji zwierzęcej, jak bydło, trzoda chlewna i drób oraz produkcji roślinnej (zboże i nasiennictwo) (uprawnienia budowlane). Budynki nie zaliczane do tych grup są raczej przedmiotem bardziej swobodnej interpretacji architektów i konstruktorów.
Niejednokrotnie jednak pomimo zastosowania nowoczesnych metod budowlanych i nowoczesnych materiałów oraz nowoczesnego wyposażenia technicznego stwierdza się stosunkowo mały postęp w rozwiązaniach funkcjonalnych budynków inwentarskich. To jest główną przyczyną, że wiele z tych budynków cechuje niewystarczająca przydatność eksploatacyjna (program egzamin ustny).
Rozwiązania budynków inwentarskich
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na rozwiązania budynków inwentarskich i ich przydatność do chowu zwierząt są:
a) program użytkowy,
b) układ funkcjonalny i dyspozycja przestrzenna,
c) technika budowlana z położeniem szczególnego nacisku na zagadnienia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych,
d) teren,
e) klimat,
f) ekonomika budowy (opinie o programie).
Podstawą każdego projektu budynku inwentarskiego są założenia zootechniczne określające, jakie warunki powinien stworzyć projektant w budynku inwentarskim. W każdym takim budynku oprócz pomieszczeń dla zwierząt znajdują się pomieszczenia i urządzenia do przygotowania i zadawania paszy, do usuwania odchodów zwierzęcych, do dojenia krów itd. Trzeba zatem prawidłowo rozplanować te pomieszczenia i zapewnić prawidłową komunikację między nimi oraz pomieszczeniami dla zwierząt.
Program użytkowy decyduje o wartości i długości okresu eksploatacyjnego budynku inwentarskiego (segregator aktów prawnych). W miarę rozwoju postępu technicznego powstaje potrzeba wprowadzenia zmian mających na celu unowocześnienie tego programu.
Rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne budynków inwentarskich wynikają z programów użytkowych. W dużym stopniu zależą one od zdolności i inicjatywy projektanta. Można bowiem przy tych samych założeniach programowych uzyskać różne rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne. Dlatego też o prawidłowości rozwiązań przestrzennych nie decyduje w sposób automatyczny program użytkowy, lecz odpowiednie jego przetworzenie wyrażone projektem architektoniczno-budowlanym. Przy tym samym programie użytkowym mogą bowiem istnieć krańcowe różne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32