Blog

12.03.2020

Ekonomiczność działania

W artykule znajdziesz:

Ekonomiczność działania

Ekonomiczność działania

Ekonomiczność działania wyraża stosunek cenności wyników użytecznych do cenności kosztów (program uprawnienia budowlane na komputer). Miarą ekonomiczności działań są odpowiednie wskaźniki efektywności ekonomicznej.
Ekonomizacja działań określa dążenie do takich zmian sposobów działań, aby każdy następny wariant realizacyjny był pod względem ekonomicznym doskonalszy od poprzedniego.
Ekonomizację działań osiąga się poprzez:
a) zmniejszenie kosztów realizacji zadania bez obniżki jakości i ilości wyniku,
b) wzrost jakości i ilości wyniku bez wzrostu kosztów realizacji zadania,
c) jednoczesne zmniejszenie kosztów i wyników, jeśli koszty maleją bardziej niż wyniki,
d) jednoczesny wzrost kosztów i wyników, jeśli wyniki rosną bardziej niż koszty,
e) jednoczesny wzrost wyników i zmniejszenie kosztów.

Społeczna produktywność jest to iloraz społecznego wyniku użytecznego jako całości i społecznego kosztu przetworzenia określonego rodzaju zasobów.
Z wyżej wymienionymi pojęciami wiążą się pojęcia wydajności (w sensie ogólnym) i wydajności pracy żywej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wydajność w sensie ogólnym wyraża efektywność działania, która zwiększa się w wyniku jednego ze sposobów •ekonomizacji działań. Miarą ww. wydajności jest ilość produkcji, która przypada na jednego pracownika.
Wydajność pracy żywej mierzona jest nie ilością, lecz czasem. „Pracować bardziej wydajnie, to w tym samym czasie, takim samym wysiłkiem tej samej liczby pracujących - wytwarzać więcej dóbr” (Kotarbiński).
Celem naukowej organizacji jest, oprócz podnoszenia wydajności pracy, stworzenie również nawyku dobrej roboty, który stałby się nawykiem stałym.

Zasady podstawowe naukowej organizacji pracy. (uprawnienia budowlane)
Do podstawowych zasad naukowej organizacji pracy należą:
Zasada wzrastania produkcji. Według tej zasady wzrost wydajności pracy na jednostkę produkcji rośnie do pewnego punktu, powyżej którego dalszy wkład pracy i wysiłków jest niecelowy. Dopiero radykalna zmiana warunków, w których odbywa się produkcja, może przesunąć ten punkt i ustalić nowy podwyższony punkt wydajności (program egzamin ustny).

Zasada podziału pracy i specjalizacji

Podział pracy jest jedną z podstawowych zasad racjonalnej organizacji. Polega on na podziale zadania na elementarne części składowe, które powierza się do wykonania pojedynczym osobom. Dzięki temu robotnik może łatwiej opanować czynności wymagane procesem technologicznym oraz uzyskać wyższą wydajność.
Zasada koncentracji polega na łączeniu jednorodnych czynności. Przynosi to oszczędności nakładów pracy i materiałów oraz zwiększa wydajność (opinie o programie). W budownictwie, w myśl tej zasady, tworzy się centralne zbrojarnie, ciesielnie, betonownie itp., które obsługują wiele budów.
Zasada harmonii polega na wzajemnym zharmonizowaniu uprzednio dokładnie przeanalizowanych i dobranych czynności, tworzących określony proces produkcyjny. Wynik ekonomiczny będzie tym lepszy, im czasy trwania poszczególnych czynności będą lepiej dobrane. Zasada harmonii znajduje zastosowanie podczas ustalania liczby i wielkości zespołów wchodzących w skład brygad.

Ostatnia z najważniejszych zasad to: zasada optymalnego wyniku działania.
Zasada powyższa nakazuje poszukiwać i osiągać wyniki optymalne, np. charakteryzujące się najwyższą efektywnością ekonomiczną.
Ogólnie pojęcie optymalizacji oznacza określenie takiego rozwiązania danego problemu, które jest najlepsze ze względu na wybrane kryterium i spełnia zadane ograniczenia (segregator aktów prawnych).

Rozróżnia się trzy podstawowe, kolejne, coraz to wyższe stopnie optymalizacji:
a) z uwagi na ilość produktu,
b) kosztu wytwarzania produktu,
c) korzyści (zysku, efektu ostatecznego).

Wynikające z powyższego podziału podstawowe kryteria optymalizacji - wyrażające efektywność uzyskanego rozwiązania to np. zysk (efekt ostateczny), koszty własne, ilość odpadów itp.
Jako ograniczenia mogą występować np. nakłady inwestycyjne, fundusz płac, siła robocza itp. Procesy optymalizacyjne realizuje się głównie metodami matematycznymi.
Optymalizowany problem opisuje się zależnościami matematycznymi, które obejmują zmienne decyzyjne, tzn. takie, które są lub mogą być zmieniane (promocja 3 w 1). Zmienne te wchodzą również do tzw. funkcji celu, która jest matematyczną postacią kryterium optymalizacji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami