Blog
Przekrój pionowy
W artykule znajdziesz:
Dla uzupełnienia spadku natężenia oświetlenia w przęśle l gdzie oddziałuje tylko jeden świetlik, wprowadzono w ścianie szczytowej pas okien ciągłych. W rezultacie w hali uzyskuje się cśr = 4,1%, ó = 0,7 (w skrajnych przęsłach ó = 0,58), a więc warunki oświetlenia są jak dla prac średnio dokładnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Omówione przykłady dotyczyły określenia wartości e w punktach poziomej płaszczyzny roboczej. Może jednak zaistnieć potrzeba określenia wartości tych na płaszczyźnie pionowej, np. na tablicy szkolnej, na ścianie galerii obrazów, na tablicy rozdzielczej maszynowni itp. Stosując w tym przypadku metodę Daniluka, wykres I nakłada się na przekrój pionowy podstawą pionowo, środek wykresu umieszcza się w badanym punkcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Określając współczynnik korekcji q posługujemy się krzywą B dla płaszczyzny pionowej (największa luminancja jest w zenicie). Operowanie wykresem 11 nie ulega zmianie.
Przy określaniu rozkładu natężenia (względnego) oświetlenia dziennego, dla zaprojektowania oświetlenia uzupełniającego (PSALI), gdy potrzebne jest określenie wartości e w całej siatce punktów na powierzchni płaszczyzny roboczej coraz powszechniej korzysta się z elektronicznej techniki obliczeniowej (uprawnienia budowlane).
Spośród różnych metod określania warunków oświetlenia dziennego w projektowanym obiekcie, jedną z najdokładniejszych, dających szybko dane natężenia względnego w dowolnych punktach wnętrza, są pomiary na modelu pod sztucznym nieboskłonem. Urządzenie do tych pomiarów (program egzamin ustny). Podwieszony sufit w kształcie półkuli średnicy ok. 5 m, starannie wyprawiony zaprawą gipsową, oświetlony jest zespołem reflektorów tak dobranych i ustawionych, że rozkład luminancji na powierzchni półkuli odpowiada rozkładowi standardowemu CIE.
Pomiary na modelach
W centrum półkuli znajduje się stolik pomiarowy, na którym umieszcza się model wnętrza, najczęściej w skali 1:20. Od stopnia wierności modelu z zamierzonym projektem zależny jest stopień dokładności pomiarów. Model musi mieć otwierany sufit w celu umieszczenia w nim, w dowolnym miejscu, specjalnego małego ogniwa fotoelektrycznego połączonego przewodem z miliamperomierzem luksomierza, na którym siedzący poniżej modelu operator odczytuje natężenie oświetlenia. Iloraz zmierzonego w danym punkcie natężenia i znanego natężenia na płaszczyźnie poziomej, spowodowanego przez światło (odbite) całego sztucznego nieboskłonu, daje wartość współczynnika oświetlenia dziennego e w danym punkcie (opinie o programie).
Pomiary na modelach dają duże możliwości porównania, jaki wpływ na warunki oświetlenia mają różne warianty wykończenia wnętrz, np. faktury i barwy powierzchni wewnętrznych, rodzaje oszklenia otworów świetlnych itp. (przez zmiany dokonane w tym samym modelu), jak również porównania kilku rozwiązań na różnych modelach. Sztuczny nieboskłon znajduje się w Instytucie Elektrotechniki w Międzylesiu, gdzie wykonuje się na zlecenie pomiary na dostarczonych modelach (segregator aktów prawnych). Pomiary w naturze, w istniejących budynkach, stosuje się w celu sprawdzenia warunków oświetlenia, np. w razie zmiany użytkowania pomieszczenia, adaptacji budynku do innych celów lub w celu poprawienia niedostatecznego oświetlenia.
Nie chodzi tu tylko o jednorazowy pomiar natężenia oświetlenia, gdyż nie daje to odpowiedzi, jakie będzie to natężenie w zmiennych warunkach w ciągu całego roku; lecz o określenie współczynnika oświetlenia dziennego. Do określenia wartości współczynnika oświetlenia dziennego, trzeba znać wartość natężenia oświetlenia w danym punkcie wnętrza i natężenie na zewnątrz, na całkowicie otwartej płaszczyźnie poziomej. W celu pomiaru natężenia zewnętrznego umieszcza się ogniwo fotoelektryczne możliwie wysoko, zazwyczaj na dachu danego budynku lub budynku sąsiedniego, o ile jest wyższy (promocja 3 w 1).
Ogniwo musi być połączone z luksomierzem, który znajduje się w badanym pomieszczeniu. Pomiar prowadzą dwie osoby na dwu luksomierzach-jedna notuje natężenie oświetlenia w badanym punkcie, druga podaje równoczesne natężenie oświetlenia na zewnątrz, odczytane na luksomierzu, którego ogniwo umieszczone jest na dachu. Iloraz odczytów na dwóch luksomierzach daje wartość współczynnika oświetlenia dziennego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32