Blog

Woda morska zdjęcie nr 2
07.02.2023

Eksperyment myślowy

W artykule znajdziesz:

Woda morska zdjęcie nr 3
Eksperyment myślowy

Istnieje znane rozróżnienie dwóch języków: języka subiektywnego i obiektywnego. Na przykład „subiektywne” wrażenie czerwieni i „obiektywna” długość fali światła czerwonego. Dla wielu ludzi są to dwa języki na zawsze nie do pogodzenia. Ja tak nie uważam. Nie mamy tu do czynienia z inną sytuacją od tej, w jakiej nie do pogodzenia wydają się dwa sposoby widzenia szkicu Eschera Rysujące dłonie - ze „środka systemu”, gdzie dłonie rysują się nawzajem, i z zewnątrz, gdzie wiadomo, że Escher jest autorem całego rysunku. Subiektywne odczucie czerwieni bierze się z samego centrum samopercepcji w mózgu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odpowiedź dotyczy głównie trzeciego oraz pierwszego pytania ankiety. Przydatny do tych analiz jest argument Johna Searle’a znany pod nazwą Chiński Pokój; zrodził on wiele tematów dyskutowanych przez uczonych i filozofów zajmujących się sztuczną inteligencją. Do tych zagadnień należy również problem związanego z myśleniem i działaniem na sposób ludzki ograniczenia maszyn oraz możliwości przyszłych „maszyn inteligentnych” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Eksperyment myślowy Searle’a polega na zastąpieniu komputera przez człowieka i realizowaniu przez niego algorytmu odpowiadającego na pytania w języku chińskim dzięki znakomicie napisanym instrukcjom (uprawnienia budowlane). W Chińskiej Sali Gimnastycznej, wariancie oryginalnego argumentu, zamiast jednego człowieka zamkniętego w pokoju występuje grupa ludzi w sali. Ta wersja argumentu znajduje zastosowanie w odniesieniu do systemów konekcyjnych, w których współbieżne obliczenia również są oparte na algorytmach. Osoby na sali wykonują mnóstwo operacji na sposób sieci neuronowych, a rezultat jest jednak taki sam jak w przypadku pojedynczego człowieka działającego na symbolach - nikt z ludzi nie rozumie po chińsku i nie istnieje sposób, by cały system zrozumiał jakiekolwiek słowo chińskie (program egzamin ustny).

Program komputerowy

Co przeszkadza maszynom myśleć i działać jak ludzie? Podstawowym ograniczeniem i różnicą między człowiekiem a maszyną jest rozbieżność między realizowaniem programu formalnego, jakie odbywa się w komputerze. a intelektualną aktywnością umysłu dzięki pracy biologicznego mózgu. Zagadnienie to można sprowadzić do różnicy między syntaktyką a semantyką. Program komputerowy ma określoną składnię, brak natomiast w nim warstwy odnoszącej się do znaczenia (opinie o programie).

Symbole interpretuje człowiek, jego umysł zawiera bowiem składnik intelektualny i nie działa na zasadzie manipulowania znakami. Sama syntaktyka nie wystarcza do osiągnięcia warstwy znaczeniowej ani nie kształtuje semantyki. Należy pamiętać o fundamentalnym rozróżnieniu obu dziedzin i oddzielaniu tego, co czysto formalne, od tego, co posiada treść. W tym też tkwi uniwersalność Chińskiego Pokoju - można go zastosować zarówno do prostych komputerów, jak i skomplikowanych sieci neuronowych (segregator aktów prawnych).

Składnia sama przez się ani nie kształtuje semantyki, ani do niej nie wystarcza. Dzięki samej syntaktyce nie ma możliwości przyswojenia sobie znaczenia słów, a w konsekwencji rozumienia. Posiadanie symboli w połączeniu z zasadami manipulowania nimi nie da dostępu do znaczenia symboli; „syntaksa-i-symbole" oraz „semantyka-i-symbole" łączą się ze sobą, ale z samej syntaktyki nie wynika semantyka. Programy komputerowe są czysto formalne i można je uruchomić na różnych maszynach.

Z czysto syntaktycznych operacji na symbolach nie wyniknie treść intelektualna. Rozumienie czy inne zjawiska umysłowe powstają jedynie wskutek specyficznych procesów neurobiologicznych mózgu. Układ „program + komputer” nie jest zdolny do myślenia i do niego nie wystarcza (promocja 3 w 1). Czynności umysłu ludzkiego mogą być co najwyżej symulowane dzięki programom komputerowym. Poza tym jeśli dany system myślący może być symulowany przy pomocy manipulacji symbolami, to wcale z tego nie wynika, że myślenie jest równoważne formalnej manipulacji. Jedynym znanym obecnie tworem myślącym jest biologiczny mózg.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Woda morska zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Woda morska zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Woda morska zdjęcie nr 8 Woda morska zdjęcie nr 9 Woda morska zdjęcie nr 10
Woda morska zdjęcie nr 11
Woda morska zdjęcie nr 12 Woda morska zdjęcie nr 13 Woda morska zdjęcie nr 14
Woda morska zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Woda morska zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Woda morska zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami