Blog

Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 2
10.05.2022

Eksploatacja kamieniołomów

W artykule znajdziesz:

Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 3
Eksploatacja kamieniołomów

Materiał produkowany przez te kamieniołomy przewozi się koleją, drogą kołową lub wodną. Produkcja kamieniołomów miejscowych może wahać się w szerokich granicach, jednak okres ich eksploatacji jest zazwyczaj niedługi i wynosi 1 - 3 lat. Okres działalności kamieniołomów przemysłowych wynosi nie mniej niż 10 lat. Od okresu czasu użytkowania kamieniołomu zależy stopień mechanizacji robót zastosowany przy eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Eksploatację kamieniołomów o znaczeniu miejscowym (przydrożnych) należy prowadzić za pomocą lekkiego sprzętu mechanicznego, przewoźnego, łatwego do przewiezienia z jednego kamieniołomu do drugiego. Kamieniołomy przemysłowe mają zasadniczo wyposażenie maszynowe typu stałego lub półstałego i zorganizowany transport, umożliwiający szybki naładunek na wagony lub barki. Istotną różnicą w prowadzeniu obu typów kamieniołomów jest różna organizacja kompleksowa robót jako całości co do planu i sposobu eksploatacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy przystąpieniu do robót górniczych i eksploatacji złoża należy przeprowadzić dokładne badania form zalegania i głębokości złoża kamiennego, ustalić zapas i jakość materiału oraz jego przydatność do celów drogowych. Ważną również rzeczą jest ustalenie grubości warstwy nadkładu (odkrywki), warunków i możliwości transportowych, odprowadzenie wody i wiele innych czynników, wpływających na racjonalną i ekonomiczną eksploatację złoża (uprawnienia budowlane).

Specjalne badania

Badania te powinny określić:

  • formy zalegania materiału kamiennego oraz kąt nachylenia warstw;
  • budowę złoża, tj. czy jest ono jednorodne, czy też przewarstwione wkładkami innego materiału oraz jakość jego miąższości;
  • własności fizyczne i mechaniczne występującego w złożu materiału i jego przydatności do celów drogowych;
  • wymiary złoża: długość, szerokość i grubość pokładu (miąższość);
  • zapas materiału kamiennego przydatnego do eksploatacji;
  • dane geologiczne i hydrogeologiczne w stosunku do poziomu wód gruntowych, ilość poziomów wodonośnych, kierunku dopływu i przepływu wody;
  • dane meteorologiczne, dotyczące ilości opadów atmosferycznych w poszczególnych miesiącach, rozkład temperatur itp.;
  • rzeźbę powierzchni stropowej i spągowej złoża;
  • usytuowanie złoża w stosunku do najbliższych tras komunikacyjnych (kolejowej, drogowej lub wodnej) (program egzamin ustny).

Oprócz tego, specjalne badania powinny ustalić w przypadku złóż żwirowo-piaskowych procentową zawartość piasku, żwiru, otoczaków.

W przypadku skały zwartej należy określić grubość warstwy zwietrzałej oraz jakość i kształt ziarn kruszywa zwykłego i granulowanego, otrzymanego z próbnej produkcji (opinie o programie).

Do badań złóż materiału kamiennego przeznaczonego do eksploatacji zaliczamy:

  • badania wstępne rozpoznawcze,
  • badania ogólne złoża,
  • badania szczegółowe.

Badania wstępne rozpoznawcze należy rozpocząć od przestudiowania odpowiednich map geologicznych i literatury* geologicznej badanego obszaru oraz materiału dotyczącego dawniejszych kamieniołomów czynnych lub nieczynnych w badanej miejscowości. Należy zebrać również wiadomości u miejscowej ludności lub władz miejscowych, dotyczące występujących złóż materiałów kamiennych i ich użytkowania. Wynik badań wstępnych rozpoznawczych powinien zorientować co do ilości i miejsca złóż, warunków transportowych, jakości i przydatności materiału do celów drogowych (segregator aktów prawnych).

Sprawozdanie z badań wstępnych rozpoznawczych powinno zawierać opis złoża, plan sytuacyjny odręczny albo mapę w skali 1 : 25 000 lub też 1:50 000 z naznaczonymi konturami złoża materiału kamiennego przeznaczonego do eksploatacji oraz obliczony w przybliżeniu zapas materiału. Badanie ogólne złoża należy rozpocząć od zbadania naturalnych lub sztucznych odsłonięć złoża, które dać mogą wstępną jego charakterystykę (promocja 3 w 1). Gdy brak odsłonięć naturalnych, należy zapoznać się z rzeźbą miejscowości i zwrócić uwagę na szczegóły orientujące o rodzaju i charakterze złóż kamiennych, np. obecność na powierzchni żwirów, okruchów skalnych itp.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 8 Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 9 Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 10
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 11
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 12 Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 13 Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 14
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oględziny konstrukcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami