Blog

18.11.2021

Eksploatacja kominów kimberlitowych

W artykule znajdziesz:

Eksploatacja kominów kimberlitowych

Eksploatacja kominów kimberlitowych

W Afryce Zachodniej diamenty wydobywane są ze żwirów aluwialnych. Przeważnie są to borty znajdujące zastosowanie w przemyśle; tylko niewiele kamieni nadaje się do celów zdobniczych. W środkowej Afryce diamenty występują w dorzeczach Marnybere i Loyabe. Północnym przedłużeniem południowoafrykańskiego obszaru diamentonośnego jest obszar Tanzanii, gdzie stwierdzono około 40 wystąpień kimberlitu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Często nie zawiera on wcale lub tylko bardzo małe ilości diamentów; w niektórych jednak miejscach znaleziono kamienie dobrej jakości, o przeciętnej wielkości około 1 kr. Eksploatacja kominów kimberlitowych odbywa się na południe od Jeziora Wiktoria (Makubi, Shinyanga i Mzumbi). W kopalniach Wiliamsona w Mwadvi są eksploatowane żwiry, z których pochodzi dość duża ilość kamieni. W 1974 r. w Tanzanii wydobyto 550 tys. kr diamentów, w 1979 r. wielkość wydobycia zmniejszyła się do 200 tys. kr. W Republice Środkowej Afryki w 1974 r. -wydobyto 450 tys. kr diamentów, głównie jubilerskich (300 tys. kr).

Diamenty indyjskie. Przed odkryciem diamentów w Brazylii jedynym znanym miejscem ich występowania były Indie. Od czasów starożytnych aż do połowy XVIII w. wydobyto tam wiele pięknych diamentów. Po odkryciu diamentów w Brazylii powątpiewano w ich prawdziwość, powszechnie bowiem panował wtedy pogląd, że prawdziwe diamenty występują tylko w Indiach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy pierwsze kamienie brazylijskie nie mogły znaleźć nabywców posyłano je do Indii, aby stamtąd przekazywać je do obrotu handlowego jako rzekome diamenty indyjskie.

Indie, gdzie dawniej wydobywano diamenty o masie setek tysięcy karatów, mają obecnie produkcję znikomą, wynoszącą około 20 tys. kr rocznie. Są to na ogół diamenty pochodzenia aluwialnego, występujące we wschodniej części wyżyny Dekan, w dorzeczach Panar, Kistnah, Godawari, Mahandi i bocznych dopływów Gangesu. Częściowo są to złoża aluwialne, niektóre z nich jednak pochodzą ze starych zlepieńców przedkambryjskich. W Panar eksploatowano również jeden komin kimberlitowy. W 1976 r. wydobyto w Indiach ogółem 20 tys. kr diamentów. Były to głównie kamienie jubilerskie (17 tyS. kr) (uprawnienia budowlane).

Diamenty brazylijskie

Niewiele diamentów wydobywa się obecnie z aluwialnych złóż w zachodniej i południowej części Borneo (Kalimantan), która, podobnie jak Indie, dostarczała dawniej większych ilości pięknych nieraz kamieni.
Pierwsze diamenty brazylijskie zostały odkryte przez poszukiwaczy złota w 1725 r. w prowincji Minas Gerais. Prowincja ta do dziś jest najważniejszym obszarem diamentonośnym. Najwięcej kamieni dostarczył tamtejszy okręg Diamantina (program egzamin ustny).

Ważnym terenem eksploatacji jest również Bahia, gdzie diamenty odkryto w 1755 r., lecz na większą skalę zaczęto je wydobywać w końcu XIX w. Diamenty brazylijskie spotykane są również na obszarach Mato Grosso i Piaui, gdzie występują w złożach wtórnych, w zlepieńcach i brekcjach w korytach współczesnych rzek oraz w osadach starych tarasów. Diamenty z Bahii są przeważnie typu karbonado, o własnościach wysoko cenionych w przemyśle. Jeden ze znalezionych kamieni miał masę 3078 kr. Niektóre z kamieni brazylijskich odznaczają się wysoką jakością, chociaż duże kamienie zdarzają się rzadko (opinie o programie). Do największych należą Prezydent Vargas (726 kr) i Darcy Vargas (425 kr). Od czasu odkrycia diamentów w Brazylii wydobyto ich na tym obszarze ponad 20 min kr. W 1976 r. wydobyto w Brazylii 270 tys. kr w tym 135 tys. kr diamentów jubilerskich. Wydobycie w 1979 r. wyniosło ogółem 280 tys. kr (segregator aktów prawnych).

Diamenty syberyjskie. Pierwsze wiadomości o odkryciu diamentów na Uralu pochodzą sprzed 100 laty. W końcu XIX w. znaleziono je w dorzeczu Jeniseju. Na ogół były to odkrycia bez większego znaczenia praktycznego. Wszczęte jeszcze przed II wojną światową wstępne poszukiwania diamentów na obszarze Syberii zostały przerwane wskutek działań wojennych. Podjęto je zaraz po wojnie, prowadząc w wyjątkowo trudnych warunkach klimatycznych, na dużych obszarach pozbawionych dróg i osiedli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami