Blog

Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 2
19.02.2020

Eksploatacja konstrukcji budynku uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Eksploatacja konstrukcji budynku uprawnienia budowlane

Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 3
Eksploatacja konstrukcji budynku uprawnienia budowlane

Pokrycie papowe należy chronić przed uszkodzeniami. Instalowanie indywidualnych anten na dachu może być wykonywane wyjątkowo za zgodą zarządcy budynku, w sposób nieuciążliwy dla innych mieszkańców i wykluczający możliwość uszkodzenia pokrycia oraz innych elementów dachu i ścian zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyłazy na dach powinny być zamknięte dla uniemożliwienia wchodzenia na dach mieszkańcom i osobom postronnym. Kontrolę nad dostępem do dachu powinien zapewnić zarządca budynku lub gospodarz domu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stan techniczny dachu należy sprawdzać dwa razy w roku:
- na wiosnę, w celu usunięcia uszkodzeń spowodowanych opadami atmosferycznymi i innymi skutkami niskich temperatur oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, np. przy usuwaniu oblodzeń,
- na jesieni, w celu ujawnienia i usunięcia uszkodzeń spowodowanych skutkami wysokich temperatur, opadami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.
Ujawnione w czasie przeglądów i eksploatacji budynku mankamenty powinny być niezwłocznie usuwane. Dotyczy to:
- wszelkich zanieczyszczeń w postaci śmieci, liści utrudniających spływ wody wzdłuż rynien, w korytach, rynnach oraz przy wpustach do rur spustowych,
- uszkodzeń pokrycia, jak odklejenie zakładów, pęcherze, przerwania i przebicia papy,
- uszkodzeń obróbek blacharskich (rynny, opierzenia, fartuchy, wydry itp.), jak zerwanie, wysunięcia i zdeformowania (uprawnienia budowlane).

Powyższe doraźne reperacje i roboty konserwacyjne powinny być wykonane przez wykwalifikowanych dekarzy i blacharzy pod fachowym nadzorem technicznym.

Okresowa konserwacja pokryć

Niezależnie od reperacji doraźnych należy przeprowadzać okresową konserwację pokryć, kierując się następującymi zaleceniami:
Dachy kryte papą asfaltową należy konserwować przez smarowanie lepikiem asfaltowym typu Abizol D, Bitizol D lub Dacholeum, pierwszy raz po upływie 2-3 lat, a następnie w miarę potrzeby, nie rzadziej niż co 5 lat. 2- Dachy kryte papą asfaltową mogą być konserwowane metodą natryskową, powłokami z asfaltowych emulsji kationowych i lateksów butadieno-styrenowych wg technologii opracowanej przez Zjednoczenie Przemysłu Izolacji Budowlanej (program egzamin ustny).
Dachy kryte papą smołową należy po roku eksploatacji posmarować lepikiem smołowym na gorąco i powtarzać smarowanie co dwa lata; w czasie smarowania pokrycie dachu zaleca się posypywać piaskiem lub posypką serycytową.
W dachach krytych papą bezosnowową z folią aluminiową należy przejrzeć zakłady i jeśli są odspojenia folii, dokleić ją lepikiem asfaltowym; kontrolę taką i doklejanie należy wykonywać 2 razy do roku.
Nie wolno stosować materiałów smołowych do napraw i konserwacji pokryć z materiałów asfaltowych i odwrotnie (opinie o programie).

Gdy pokrycie papowe jest zniszczone, należy wykonać niezbędne naprawy (likwidacja pęcherzy, przerwań i przebić) i ułożyć na nim dodatkową warstwę papy powlekanej tego samego typu co warstwy istniejące; istniejące pokrycie można uznać za zniszczone, gdy papa jest koloru brązowego oraz jest wyługowana i krucha; niedopuszczalne jest układanie nowej warstwy pokrycia na nienaprawionym starym pokryciu.
Konserwacja obróbek blacharskich polega na ich zamocowaniu zgodnie z projektem w przypadku zerwania, wysunięcia i zdeformowania lub wymianie na nowe w przypadku korozji (po upływie około 10-M5 lat). Żywotność obróbek powinna być przedłużana przez malowanie farbami ochronnymi (segregator aktów prawnych).

Elementy metalowe występujące na stropodachu, jak różnego rodzaju uchwyty, maszty antenowe, balustrady, wywiewki wentylacyjne itp., należy malować farbami olejnymi, ochronnymi lub asfaltowymi w miarę potrzeby, nie rzadziej niż co 5 lat.
Przy wykonywaniu wszelkich prac na dachu należy chronić pokrycie od uszkodzeń mechanicznych; pracować należy w butach o miękkich spodach, najlepiej gumowych. Do usuwania zanieczyszczeń, oblodzeń i nadmiaru śniegu nie należy stosować łopat stalowych, lecz drewniane szufle (promocja 3 w 1).

W przypadku stwierdzenia wyjątkowych uszkodzeń stropodachów i dachów, jak np. załamywanie się połaci dachowych, znaczne pękanie ścianek kolankowych i kominów oraz przemarzanie stropodachu przy szczelnym jego pokryciu, należy niezwłocznie zlecić opracowanie ekspertyzy technicznej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 8 Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 9 Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 10
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 11
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 12 Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 13 Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 14
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wypłukiwanie cementu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami